Новият брой:
Какво се случва в държавата

Двоякото лице на прозрачността

Едва когато процесите на вземане на решения, мотивите и основанията зад тях са прозрачни, можем не само да видим какво има от другата страна

   ©  Надежда Чипева
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Знаете ли, че в текстовете на Конституцията на Република България терминът "прозрачност" не се споменава? Правото на гражданите да получават от държавни органи и учреждения информация по въпроси, които представляват за тях законен интерес, обаче е конституционно установено. Ограничаващо условие е информацията да не бъде държавна или друга защитена от закона тайна или да не засяга чужди права. Прозрачността не се споменава и в Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Подаваните по реда на този закон декларации се съхраняват за срок от 10 години и също се оповестяват в публични регистри - в неговия обхват попадат над 120 000 държавни служители.

Прозрачността отсъства и от текстовете на Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности. Този нормативен акт урежда създаването на публичен регистър, където висши държавни лица ежегодно до 30 април декларират своите имущество, доходи и разходи у нас и в чужбина. В това число влизат и членовете на Висшия съдебен съвет, главен прокурор, председателите на върховните съдилища и техните заместници, главният инспектор и съдебните инспектори, всички магистрати. Съдебната власт е като наситен разтвор  на информация - можем да прелистим декларираното имущество на магистратите  (и не само) по всяко време. 24/7.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    knb avatar :-|
    Кнб
    • - 3

    Прозрачността, така както е правят в Европа не е нищо друго освен даване на цялата информация на САЩ. За да знае цената на всеки. Най-страшното е беден политик с прозрачност. Цената му е написана в интернета.

    Прозрачност не трябва да има. Знаенето на всичко от всички само води до доминиране на най-силния. Декларациите са нужни и са нужни ясни правила за да е ясно кога някой е нагазил лука и трябва да поонесе отговорност. Но прозрачност не трябва да има, защото това ни прави уязвими.


    Най-ясния прост пример е така наречения отворен софтуер. Гугъл и използващите информацията му са най-големите печеливши от този софтуер и от публикуването на "прозрачни" данни.

    Нередност?
  • 2
    fio41315648 avatar :-|
    fio41315648
    • + 2

    До коментар [#1] от " knb ": Ако твърдението ви беше вярно, линукс щеше да в небитието отдавна, обаче засега не се случва. По-скоро бъркате причинно-следствената връзка, първо се появява отвореният код, а след това разни хора измислят как да вадят кинти от него.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал