За телефоните в затвора
Рестриктивните правила за контакти с външния свят в местата за лишаване от свобода са проблем


Андрей Янкулов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
За автора
Андрей Янкулов е завършил Немската езикова гимназия в София и право в Софийския университет. Започва работа като прокурор в Софийска районна прокуратура след издържан конкурс и обучение в Националния институт по правосъдие. В служебното правителство на Георги Близнашки е зам.-министър на вътрешните работи, а в редовното на Бойко Борисов - зам.-министър на правосъдието, където отговаряше за затворите. Подаде оставка заедно с министър Христо Иванов.Новината, че осъденият за участие в организирана престъпна група Росен Петров-Животното, публикува свои снимки от затвора в интернет, отново повдигна дебата за масовия незаконен достъп до телефони в местата за лишаване от свобода. Публикуваме мнението на Андрей Янкулов - бивш зам.-министър на вътрешните работи в служебното правителство на Георги Близнашки, а след това зам.-министър на правосъдието, където отговаряше за затворите. След като подаде оставка заедно с министър Христо Иванов в края на 2015 г. се върна в прокуратурата, където работи от 2007 г. В момента е прокурор в отдел "Изпълнение на наказанията и приндуително лечение" в Софийска районна прокуратура. Мнението е лично, а заглавието е на редакцията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Да, затворниците трябва да имат право на контакти с външния свят - чрез скъпо платени обществени телефони, всички разговори от които се записват. Аимаче проблема с мобилните телефони в затвора е лесно решим - всички мобилни мрежи на територията на затвора се блокират.
Увеличение на присъдата на всеки хванат с телефон с 2 години (примерно) е добро решение.
+5 години за наркотици.
Затворниците е крайно време да започнат да заплащат за престоя си в институцията.. храна, поддръжка, почистване.. като на олинклузив, но законово без право на свободно придвижване и общуване с праведните отвън..
Такъв бизнес може да се отвори..
Над 70% от затворниците излежават присъди за кражби. Повече от половината от тях са тотално маргинализирани - никога не са работили и излизат от затвора за да влязат отново след няколко месеца.
Годишната издръжа на един такъв затворник е около 9000 лв. на година. Тези пари няма как да ги плащат, защото нямат доход, нямат професия, не са грамотни, нямат дом.
Това показва едно - системата не работи. Тези хора не се превъзпитават, не получават алтернатива. За сметка на това се краде, ама нагло краде, от цялата пенетенциарна система - храна в затворите, мобилни телефони, доставки и т.н.
Не виждам да е посочил решение на проблема. По принцип ми харесваше това, което четох за него, но това "Мнение" не отговаря на профила, който му изграждате.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.