Франк-Валтер Щайнмайер: Трябва да си направим правилните изводи за ЕС
Има разочарование от съюз, икономическата, финансовата и миграционната криза отвориха дълбоки рани, смята министърът на външните работи на Германия


Франк-Валтер Щайнмайер

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Който е проследил горещия етап на дебатите, се е сдобил с усет за това, че референдумът за членството на Великобритания в Европейския съюз не можа да приключи добре. Какво ли не се казваше и пишеше за Европа... а от мнозина и се вярваше. Въпреки това и аз съм все още в дълбок шок. Вотът на британците за напускане на Европейския съюз предизвика навсякъде в Европа съжаление, несигурност и разочарование. Това е дълбок, направо исторически прелом.
Независимо от това: сега не бива нито да се парализираме от шока, нито да преминем към трескави действия. Напротив, сега всички заедно трябва да си направим правилните изводи за Европейския съюз.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
"Европа изнася стабилност и сигурност"
Сещам се за Либия.. за Украйна...
Че и Ирак.. след като почти цяла Европа се включи в коалицията на желатещите да бомбят Ирак.. как звучи само сега. Особено като виждаме резултата.
Ами в Либия? Толкова е хубаво там, че постоянно мигранти рискуват живота си и преминават Средиземно море на салове и лодки.
Че и Сирия.. Египет.. са на това дередже и с помощта на Европа.
Много спорно е дали Европейски съюз има някаква вина в Сирия. Това, че Турция, сунити и шиити се бият за влияние там как точно може да се спре? Единствено с военна намеса и след това? Всяка от войните и в Либия и в Ирак си има различни обяснители. Но трудно да се забрави, че в Ирак (там сега отново се бият сега сунити и шиити) не участва половината ЕС и основния воюващ бе САЩ, а в Либия основните действащи бяха Франция и Великобритания. Доколко с тези войни или без тях тази вълна от мигранти щеше да се случи е друга тема. Има доста прогнози за демографския потоп още в края на 80-те в резултат на многото данни. "Арабските пролети" от Тунис до Сирия са резултат не на Европа, а на демографията и религията. Основния проблем на кризата в ЕС сега е, че тя не следва "богатите крепости" (САЩ, Канада, Австралия...) и пропуска хора от съчуствие.
Ето какво става, когато не познаваш историята - а всичко, което е "реалност", всъщност е история.
"Богатите" крепости - САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия всъщност са европейски деца и са на три и половина века - много млади в сравнение с родителката.
Сирия, Египет, Тунис и Либия и други страни в този регион всъщност са резултат от "разпаденето" на Османската иперия в периода 1798-1919 години, но чак до 1948-ма година. Специално за Либия нека да напомним, че Балканската война от 1912 г. започна след началото на италиано-османска война за Либия.
Европейският съюз няма алтернатива - обратното е неизбежна война.
Да оставим външаната политика на ЕС . Ще борим рецесията с пожелателна брошурка от 26 стр. Е това са изработили 28 те , нема и страница на човек , даже със заглавната и хубавите картинки.
l/files/5-presidents-report_bg.pdf
http://ec.europa.eu/priorities/sites/beta-politica
До коментар [#1] от "mickmick":
В незаконната войната в Ирак не участваха Германия и Франция. Те дори остро се противопоставиха на това. Единствената европейска държава, която нападна Ирак е Великобритания.
За тези си действия началниците на двете държави(САЩ и Великобритания) Джордж Уолкър Буш и Тони Блеър трябва да бъдат съдени за военни престъпления. Първият вече не може(не иска) да ходи в Швейцария, защото там го очаква арест и най-вероятно дело за военни престъпления.
А за бомбенето "фрий фор ол" то е само в Сирия. В Ирак бомбардират само САЩ и Турция, и разбира се ВВС-а на Ирак.
До коментар [#5] от "Яж Лаина":
n.png
Те колко бомбят е едно на ръка, важното е колко са в коалицията на желаещите: http://www.aliceswonderland.eu/images/usa_coalitio
Никой не може да надрасне собсвената си същност когато говори. Не може германец да говори против Германия. И това е същността на това интервю. Да запазим ЕО защото на нас, германците, ни е изгодно. И двете световни войни бяха подпалени от Германия. И ако цената на ЕО е абсолютна хегемония на нацията на този който приказва, за сметка на всички останали, много казват не. Англичаните дори и с референдум.
Между другото, това за защитата на интересите на всички е много лесно -- възстановява се правото на вето на всяка страна. Само дето нещо ни вопъл ни стон от германска или френска страна по въпроса -- нормално след като по променените правила само те имат право на вето.
"Европа изнася стабилност и сигурност - например в Западните Балкани, където е непречупена вярата в Европа и желанието за сближаване." - Хахахаха, нещо май се е объркал. Макдония е в пълен хаос, Сърбия нещо не е много заинтеросавана да се присъедини към ЕС. Босна е в стелмейт, благодарение на Дейтън и докато този договор не се ревизизира там напредък няма да има. Косово си остава черна дупка, а Албания и Черна гора са постигнали някакъв напредък, поне на хартия. Вярата в Европа е повече от пречупена. Останалата част от европейските нямат намерение да приемат правила изготвени в Париж и Берлин, където Германия играе основната роля. Опити за европейска армия и тем подобни федералистки глупости трябва да се забравят в момента. Всички са настръхнали и никой не желае по-нататъшна политическа интеграция. Трябва да се натисне спирачката и да се разберем какво искаме да правим с ЕС от тук нататък. Чак след това можем да говорим за повече Европа и дрън дрън мантри от брюкселските бюрократи. мартин Шулц даже предложи да се върви към федерализация, където ЕП да действа като общоевропейски парламент... без коментар.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.