Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Проваленият преврат затяга хватката на Ердоган върху властта

Президентът ще използва момента, за да промени конституцията

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Каквото и да са имали предвид извършителите му, проваленият опит за преврат в Турция подчертава колко далеч е стигнала държавата в сравнение с края на 90-те години. Политиката е добила цивилно лице. Ясно очертано мнозинство сред турските граждани и елити, независимо от наклонностите и предпочитанията им, вярват, че военните трябва да си останат в казармите.

Превратът беше, без съмнение, приветстван от някои твърди секуларисти, но почти никой от тях не излезе в негова подкрепа. Лидерът на кемалистката Републиканска народна партия (CHP) Кемал Кълъчдароглу бързо го осъди. Не толкова отдавна неговият предшественик, Дениз Байкал, призоваваше армията да се намеси срещу предполагаемите опити на правителството да подкопае секуларизма. Това се случи през напрегнатото лято на 2007 г., когато кемалистите се обединиха срещу идеята, че забрадена жена - съпругата на Абдуллах Гюл, Хайруниса - можеше да стане първа дама на страната. Сега CHP, заедно с трите останали парламентарни партии, подписаха обща декларация, за да


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 1

    Наистина звездите са подредени благоприятно за Ердоган.
    "Камикадзе превратът" според сполучливата метафора на г-н Бечев му развърза много възли, които иначе той непопулярно трябваше да сече.

    Метежът конфронтира армията с обществото. Макар 500-те метежници да не са армията, те смъкнаха от нея одеждата на легендарен защитник на светската държава. А с това и кемализмът отива в музея и се отваря широко пътя за продължаване на ислямизацията на Турция.

    Метежът стресна онази част от обществото, която свикна с режима и подкрепя ПСР, а това са половината от избирателите - повечето от малките градове и селата, от централната и южната част на страната, по-необразованите и по-бедните. Очаквано подкрепата за Ердоган ще расте, както порасна и след атентата на гаровия площад в Анкара, когато ПСР спечели предсрочните избори. Е, сега въпрос на тактика е кога народът ще поднесе на своя президент мандата да го управлява еднолично.

    Метежът показа на електората, че Ердоган отново е прав когато посочва враговете. Но пък никой не се поинтересува кой кога и защо става враг. Защото Ф. Гюллен допреди 3-4 години беше идеологът на пълзящата ислямизация на турското общество и държава. Негов е приносът за огромното влияние на Турция в кавказките мюсюлмански държави и в тези от Северна и Централна Африка. Сега той е врагът с главна буква...

    Неубедително звучат обясненията на Н.Пр. посланик Гьокче, че метежът избухнал, за да осуети планирани разследвания и арести на служители от армията, полицията, съда и прокуратурата. Турската държава е била планирала да разследва повече от 7000 свои служители??!!! И Сталин през 1937-8 г. не е работил с такъв размах...

    Метежът вдигна топката на Ердоган и той ще я отиграе по най-добрия за себе си начин.
    Въпросът, който виси е: заради това ли беше нужен този "камекадзе преврат"?

    Нередност?
  • 2
    fyb1439887506471923 avatar :-|

    Горко им на свободомислещите в Турция. От тук нататък авторитарния режим ще има легитимация да коли и беси още по-брутално всеки дръзнал да го критикува.
    Политиците от чуждите държави и главно на ЕС и така наречения "запад" няма да предприемат нищо. Показаха го, когато почна отново геноцида срещу кюрдите. Убийства на невинни хора, разрушение на градове, селища и квартали. Превърнати в сцени на разруха и масови убийства на цивилно население. Показаха го и докато диктатора размазваше свободното слово, мачкаше вестник след вестник и медия след медия неудобна него му.
    Единственното нещо, което ние "обикновенните хора(малките, но многобройни консуматори)" можем да направим е да предизвикаме икономическата криза, която е описана по-горе в коментара.

    "Единственото, което би могло да промени нещата, е евентуална икономическа криза от драматичен мащаб, която да дестабилизира правителството, да свали подкрепата за AKP доста под 40% и да предизвика предсрочни избори."

    Аз лично съм спрял да купувам турски стоки от 2013г. насам. Капка по капка вир става.

    Нередност?
  • 3
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев

    Доста съм изненадан от ръста. 4.8% е голямо число, особено като се има предвид удара по туризма.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал