

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Реакции в САЩ на поведението на президента Доналд Тръмп на пресконференцията с руския му колега Владимир Путин в Хелзинки

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Подборката е убийствена: само политически противници, ястреби, холивудци, изгонени. И за да не би някой да си помисли, че едва ли цяла Америка мисли така, това съждение е формулирано в подзаглавие.
По последни социологически сондажи в САЩ от юни Ди Джей Тръмп се радва на покачващо се одобрение сред американците и тогава то е било 42%. Печелещият от десетилетие де що избори се появят Бойко Борисов се радва на едва 30% одобрение. Това за сравнение. И една много реалистична прогноза: следващият американски президент по всичко личи, че ще е същият...
Тръмп е новият изобщо неочакван феномен на американската и световната политическа сцена. Концентричните вълни от падането на този камък във вашингтонското политическо блато вече достигнаха и най-далечните точки на планетата, но в САЩ се усещат като катастрофическо цунами. Затова са и тези писъци, които пунктуално са документирани по-горе.
За да се анализира турбулентната Америка трябва да се дава ухо не на екзотиката във воплите на представители на отмиращата идеология, а преди всичко е нужно да се осмисли процеса на демонтиране на неолибералната глобалистка идеология, с което ударно се занимава онази част от националния американски индуствиален капитал, която издигна и продължава да стои зад президента Тръмп.
И после: безумието на левия американски истаблишмънт стигна до там, че се появи идеята личният преводач на президента Тръмп, присъствал на срещата с Путин, да бъде извикан и разпитан пред комисия в Конгреса какво са си говорили президентите !!!
Едва ли ще научим, но през двата часа те вероятно са разрешили въпроса за мира в Сирия и удовлетворяването на Израел.
А може би и отделянето на ДНР и ЛНР от Украйна?
Загасването на два военни конфликта определено е по-съществено от пощата на Хилъри, неспа?
АРНИ, шапка ти свалям, човече!
Наистина!
Тъкмо щях да кажа ЕВАЛЛА на Джон Маккейн и прочетох казаното от Арни! :) Шапка свалям и двама ви!
Някак ми изглежда, че Капитал се подреди при демократите или греша? Всяко подобряване на отношенията между САЩ и Русия е добро за света. И това, че един американски президент не вярва на собствените си институции не е толкова срамно, особено в случая Тръмп, когато тези институции явно не го искаха за президент. Много взе да личи кой кой е (и кой му плаща) покрай тази визита, както в Америка, така и у нас.
За Тръмп или добро, или нищо. Нищо!
До коментар [#4] от "Nikolay Tsolov":
Кому кади тамян газетата е повече от ясно: на неолибералните глобалисти, чието безумно тъпо острие в момента е ДП. Но не това е темата.
Моля, прочетете още веднъж подборката от реплики, която трябва да внуши, че Путин е назначил президента на САЩ. Откровено глупаво съждение, ако че излиза и лично от устата на Терминатора.
По-същественото е, че вече изобщо не се коментират алгоритмите на Кеймбридж аналитика. Защо? Ами защото всъщност те дават системите за разрезите към нагласите на податливите обществени групи, които могат да бъдат използвани както по избори, така и за агресивен маркетинг, а не 12-те от ГРУ.
Не се говори и че спецпрокурорът Мюлър всъщност цяла година нищо не е доказал и няма повдигнати обвинения по "руската следа". Ами няма! И после - никой американски съд не се е произнесъл по такива обвинения. И по какво да си произнесе: само по медийни изливи ли? Ама явно за борещите се за оцеляване на живот и смърт неолиберали и техните клакьори това е достатъчно.
Стотина милиона американци и 309 електори избраха Тръмп за президент на САЩ. Това са фактите. Обратната теза не използва факти, а само заклинания.
Имаше едно време Капитал който искрено се опитваше да е безпристрастен, и успяваше.
Принципи туй онуй...? Неутралност, факти.. никой не ви задължаваше да заемате крайни политически позиции, точно заради това имахте уважението на елитните си читатели.
Да не мислите, че са оглупели и не виждат че ги бутате към определена политическа позиция?
Забравихте ли че всеки си има право сам да си определи вижданията, а вие правите подмолно вмешателство в това? Нали не бяхте като другите?
Но както и да е. Никой с нищо не може да се измъкне, без последствия. Имахте и мъдроста да го знаете това... имахте.
Капитал , отчайваща публика - с някакви идеологически вопли се опитват да спасят неспасяемото .
Как пък един не се сети да цитира поне един значим политик или публична личност дето да не го е срам да застане зад нАй- големия провал на САЩ и успех на КГБ?
"Ако наричат Тръмп “предател”, как да наречем Ангела Меркел и Франсоа Оланд, признали откъсването на Донбас от Украйна с Минските споразумения, които Русия още не е изпълнила и изглежда не възнамерява да изпълнява? mp_che_go_sydite
Защо Европа не предотврати анексията на Крим? Може би Европа не е постъпила “предателски”, защото остави Путин да си вземе чужди, а не нейни неща? Както през 1938 г. остави на Хитлер Чехословакия. Защо срещата на Тръмп с Путин реабилитира господаря на Кремъл, а договорките на Германия и Франция с него не правят същото? Защо да забравяме, че далече преди Тръмп при Путин се изредиха европейски лидери като Матео Ренци, Еманюел Макрон, Виктор Орбан? Че сред гостите в Москва напоследък са Матео Салвини и Румен Радев. Защо Тръмп върши “предателство”, а ЕС – не, когато след 2014 година прекрои цялата си политика за Източно партньорство, така че да не дразни повече Русия?
Тръмп се договарял с неприемливия Путин. А турският президент Реджеп Тайип Ердоган, с когото европейците не само се договарят, но и още преговарят за членство на страната му в съюза им, по-приемлив ли е? Дори когато ги нарича "нацисти"? С международни провокатори като Путин и Ердоган или трябва да се биеш, или да преговаряш. Не си спомням за американски президент, който е избрал първата опция. Има и трета - да ги изолираш, но тя не накара Русия да върне Крим и да се оттегли от Донбас. Пък и не е реалистично да изолираш страна с толкова много и евтини горива. Като говорим за горива, защо никой не изолира Саудитска Арабия? Защо тази средновековна монархия е по-приемлива от руската автокрация? Защо да се договаряш с иранските аятоласи е приемливо, а с Путин - неприемливо? Защо никой не съди израелския премиер Бенямин Нетаняху, че си шушука с Путин и два пъти му ходи на крака тази година - единия за парада на 9 май?
Ако Тръмп върши “предателство”, какво е опитът на Германия да заобиколи европейския енергиен съюз с проекта “Северен поток”? Пряката газова връзка по дъното на Балтийско море убива в зародиш главната идея на този съюз – ЕС солидарно да договаря условията на доставка от Русия – включително цената. “Северен поток” е пример за сепаративно договаряне с Москва за сметка на всички останали. Същото е т.нар. Нормандски формат (Русия, Германия, Франция и Украйна), в който се обсъжда украинската криза – извън Общата външна политика и политика за сигурност на ЕС, която в случая не се знае за какво служи. Това не са неща, по-различни от вчерашните разговори на Тръмп в Хелзинки. Защо на Меркел те да са простени, а на него не? Да не говорим, че в ЕС никой не смее да каже със същата прямота на германската канцлерка това, което той й каза за “Северен поток”. Малодушието на 27-те пред Германия не изглежда по-симпатично от безцеремонността на Тръмп.
Тръмп може да вбесява традиционните елити, но забравените от тях хора го предпочитат. Същата е картината с европейските популисти. Хранителната среда на популизма са нещата, които не работят – в икономиката, в социалната и мирационната политика, в сигурността. Те произвежат масово недоволство и оттам – съгласия и мнозинства между идеологически несъвместими сили – крайна левица и националисти в Гърция; между леви популисти и крайна десница в Италия; между десноцентристи и крайнодесни в Австрия. Тръмп може да не обича Европа, може да се радва на “Брекзит”, но не той е родителят на евроскептицизма и еврофобията. Те са Мade in Europe. Далече преди него Европа си имаше “екзистенциални проблеми” първо с кризата на еврото, после с миграционната криза. Не той й е виновен.
За разлика от партиите на статуквото популистите имат разказ. При Тръмп той е озаглавен “Америка на първо място”. При брекзитърите – “Да си върнем контрола”. Тези разкази може да са лъжливи, но са съблазнителни. Защото докосват истински чувствителности, тревоги и страхове. Тези разкази са еднакво разбираеми за всички – като евангелие. Защото какво е евангелието, ако не разказ – за живота, за смъртта и за възкресението на Исус?
Европа има изобилие от договори, харта за основните права, стълб на социалните права, речи за състоянието на съюза и обикновени речи, директиви, регламенти, комуникации, бели книги, зелени книги, решения, доклади, резолюции, меморандуми. Няма обаче разказ. Европа има само дървен език. Не виждам с какво той е по-добър от разговорния език и от туитовете на Тръмп. Американският президент не е виновен, че когато Европа влезе в телевизора, европейците го изключват. Колко избори и референдуми още трябва да изгубят европейските елити, за да им светне, че хората предпочитат разбираемата лъжа пред неразбираемата истина?" https://clubz.bg/70690-s_kakvo_ste_po_dobri_ot_try
Несъмнените качества, авторитет и уважение към достойните американци - част от елита на нацията, цитирани в публикацията, не ми позволяват да добавя какъвто и да е коментар за жалкия предател Тръмп.
Импийчмънт!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.