За правото на политическия произвол в случая Бююк
В предаването на Бююк са допуснати тежки нарушения както на българското законодателство, така и на международни актове


Христо Христев - преподавател по право на ЕС

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
На 10 август 2016 органите на МВР предадоха на турските власти турския гражданин Абдалух Бююк, издирван по обвинения за съпричастност с мрежите на Фетхуллах Гюлен, считани от официалната власт в Анкара за организатор на опита за преврат от 15 юли. Предаването на Бююк предизвика истинска буря в България, поради нарушаването на редица норми на българското законодателство, правото на ЕС и на международноправни задължения на страната ни. За разрастването на скандала ‘Бююк' допринесоха и самите официални лица у нас, свързани със случая, доколкото в рамките на няколко дни разпространиха няколко различни версии и опита за обяснение, какво точно са направили, а накрая министър председателят откровено обясни, че става въпрос за политически произвол.
В контекста на изминалата близо седмица от случая и натрупаните факти, каква е правната и политическа перспектива на скандала и какви последици в дългосрочен аспект могат да произтекат от него в полето на правото и политиката?
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Няма ли някой да похвали Борисов?
Трудно се пишат коментари под такива статии. Какво значи тук някаква си личност... май подобно стихотворение имаше.
А кой ви е казал, че БГ е правова държава?
Гърция пак е преди нас.Оъсди на 3 месеца затвор избягалите след атентата турци,като ги обвини в незаконно преминаване на границата.Спаси им живота.Ние имаме само политически убеждения
ДЕПОРТИРАНЕ, ЕКСТРАДИРАНЕ, ЕКСПУЛСИРАНЕ
- така и не разбрах кой глупак не прави разлика в терминологията, но се надявам да не е журналист от КАПИТАЛ. Тези понятия се използват нашироко като тъждествени, което е не само неправилно, но и незаконосъобразно.
ДЕПОРТИРАНЕТО, или както е уредено в член 41 от Закона за чужденците в Република България - "принудително отвеждане до границата" се прилага като мярка за принудително връщане по отношение на чужденци, които пребивават с нерегламентиран статут в страната или които са изгубили правото си на пребиваване. Бежанците не са такива; техният статут е законен от момента, в който заявят молбата си за закрила - на границата или пред друг орган на власт. Така че тази мярка по депортиране не може да бъде изпълнявана по отношение на бежанците, търсещи или получили закрила по причините, обяснени по-горе.
ЕКСПУЛСИРАНЕТО пък е мярка по отвеждане от страната на чужденци, които са били обявени за опасност за националната сигурност с решение на Държавната агенция "Национална сигурност", тоест, то не се прилага като имиграционна мярка, а като мярка за защита на националната сигурност и няма нищо общо с упражняването на административния контрол по пребиваване на чужденците в България; още по-малко с бежанците и производствата по тяхното признаване.
ЕКСТРАДИРАНЕТО е процедура по предаване от една държава на друга на лице, срещу което е образувано наказателно производство в другата държава, издирва се за изтърпяване на наложено наказание лишаване от свобода или на което е наложена мярка, изискваща задържане.
Объркването на понятията води не само до терминологичен хаос, но и до размиване и смесване на отговорностите и компетенциите на различните държавни органи и институции, с което те сами се справят съвсем успешно и без да им е необходимо подпомагане от страна на пресата, медиите или пишещите експерти.
Ама какви са тези статии? Още малко Капитал ще кажат, че "Америка за България", пардон САЩ не са демократична и правова държава? Те убиха Осама без съд и присъда. Те закараха една камара народ в Гуантанамо без съд и присъда, те бонбардират и убиват ежедневно хора в Ирак, Сирия, Либия и т.н. Нека Капитал развият темата за тези убийства на "Америка за България", пардон САЩ, за да сравним процесите в България и най-демократичната страна в света.
Още ме е яд, признавам си, като си спомня как господин интелигентният ни глава на правителството сложи знак на равенство между арабите, потърсили убежище в Турция, и преследваните по политически причини турци. И да ни убеждава да си стоим тихичко и да стъпваме на пръсти, че, видите ли, да не обявяли Турция за несигурна държава и тогава първата сигурна за бежанците щяла да стане България.
Просто не ми изглежда за вярване един поне средно умен човек да не може да направи разлика, а да тръби подобни нелепици.
Турция е ОЧЕВИДНО достатъчно сигурна по отношение на бежанците и не ги преследва. И същевременно ОЧЕВИДНО несигурна и несправедлива по отношение на политическите си затворници. Изпразни затворите от криминални престъпници, за да ги напълни с дестки хиляди учители, юристи, военни и цивилни граждани.
До коментар [#6] от " intergalactic ": Когато пускаш боМби се казва "боМбандирам". Другото може да се прилага за бонбони ... ако на някой му хрумне да ги хвърля самолет. .
Сега по закон и международни споразумения ЕС трябва да накаже България строго. Но няма да го направи. По политически съображения.
Спрете да се надявате на законите. Когато дойдат аргументите на геополитиката, закони няма.
Не че Бойко Борисов не е смешен и не направи цяла България смешна заради един елементарен блъф. Ама той играе тенис, а не покер.
Поред мен щом едно решение е добро за България, значи е правилно. Особено в такова напечено международно положение.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.