Трябва много да се внимава, когато се задават въпроси за референдум
Членът на ЦИК Цветозар Томов: Реалната активност на референдума е много висока, резултатите му трябва да се зачетат


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В речта си при подаване на оставката пред парламента на 16 ноември премиерът Бойко Борисов заяви, че отминалите президентски избори са били най-честните, които познава. Това прозвуча като похвала към ЦИК, макар че едва ли е имал това предвид.
- Не мога да кажа дали това бяха най-честните избори. Но откакто съм в ЦИК това бяха изборите с най-малко нарушения, сигнали за нарушения или напрежения в изборния ден, като изключим опашките, които се образуваха на 6 ноември в края на деня. На втория тур и опашки нямаше.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
"референдумите могат да бъдат полезни, ако хората са в състояние да дават информиран вот, иначе вотът не отразява някакви масови нагласи в обществото."
Така е, но това с информирания вот си е чиста утопия.
Може да се въведе тест за проверка на знанията по темата заедно с въпроса на референдума. 10 въпроса плюс този от референдума. Отчита се като валиден само този глас, при който поне 5 въпроса от теста са верни :-)
И отново Капитал защитава антидемократичната идея саботаж на референдума, съответно на пряката демокрация.
Благодаря на г-н Томов, че с точни и ясни аргументи разби на пух и прах вашите подчертано необективни твърдения!
До коментар [#2] от "Георги Георгиев":
"И отново Капитал защитава антидемократичната идея саботаж на референдума, съответно на пряката демокрация"
Този коментар е много показателен за поддръжниците на мажорираната система. Разликата между мажоритарна и приопорционална система е като разликата между тоталитарна и демократична държава. Диктатурата безпорно има своите предимства пред една демокрация. Но ние избираме да живеем в демократична държава, защото ... свободата Санчо е велико нещо (за който е чел Дон Кихот).
До коментар [#3] от "Георги Георгиев":
същия Цветозар Томов държа СИК в чужбина 16 часа, преди да ги разпусне. Хората преспаха безсънна нощ, и не получиха изб-винение. В някои среди, извинението е мръсна дума. Визирам целия ЦИК.
Преобладаващото мнение на експертите и хората, занимавали се с избори последните години е, че настоящият ЦИК е най-некомпетентният и арогантен (едното върви с другото, естествено) в цялата изборна история на България от 1992 г. насам. На Цветозар Томов това му е очевидно известно, но не му пречи да си защитава компанията.
До коментар [#4] от "gavrilov":
Изобщо не съм поддръжник на мажоритарната система, даже гласувах против. Но съм абсолютен враг на двойния стандарт! Не може една медия да се брои за "демократична" и в същия момент да изказва подобни тези.
До коментар [#5] от "gavrilov":
Това как си върши работата няма нищо общо с мнението му.
Още повече трябва да "внимават" отговарящите.
До коментар [#8] от "Георги Георгиев":
това шега ли е? Цветозар Томов исказва мнение за ЦИК, но той самият е член и ГОВОРИТЕЛ на ЦИК. И това "нямало нищо общо" с мнението му ? Или не знаете каква е функцията на Томов, или сте подставено лице, нещо като "Иван Иавнов". Другият път си измеслите по-убедителен псевдоним.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.