Ключът към математиката
Резултатите от теста PISA 2015 отново показват, че системата на обучение в България има нужда от рестарт. Възможни пътища към него обаче вече има


Йоана Маринова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Във вторник Организацията за икономическо сътрудничество и развитие представи резултатите от тазгодишното издание на международния тест PISA, който измерва уменията на 15-годишните ученици по четивна грамотност, математика и природни науки. Резултатите на българските ученици се качват незначително през последните няколко години и страната е на последно място сред държавите от ЕС по четивна грамотност, на предпоследно по математика и на едно от последните по природни науки. Публикуваме текста на Йоана Маринова, изпълнителен директор на Института за прогресивно образование, който обръща внимание на големия проблем с постиженията по математика и въвежда в български училища алтернативната методика за преподаване на математика JUMP Math.
Уменията и познанията по математика в наши дни са на практика незаменими. От личното финансово планиране до готвенето, математиката се намира навсякъде. Проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за уменията на възрастните показва, че нивото на математическата грамотност е определящо от гледна точка на доходи и житейски пътища. Нещо повече - хората, които притежават добри математически умения, виждат себе си като "действащи лица, а не като обекти на политическите процеси и са по-склонни да се доверяват на околните".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
рибата се вмирисва от към главата, след което и трупа започва да се разлага. Първо започва обаче да мирише. В момента сме на този етап.
В нашата държава, всичко което е свързано с култура, е обект на подигравки. Слави Трифонов е политик. Бивш мафиот - премиер.
Тези дни четох резултатите от конкурса на "Фонд научни изследвания" за фундаментални науки. Много съм учуден, че в България под фундаментална наука се разбира това, което на Запад би било приложна или дори развойна дейност. Мисля, че вече с двата крака сме в третия свят. Честито на всички, които смятат, че да си професор е мръсна дума. Закриването на БАН може да започва.
"Уменията и познанията по математика в наши дни са на практика незаменими. От личното финансово планиране до готвенето, математиката се намира навсякъде. "
Звучите точно като ...всички учители по математика, които съм имал. Толкова генерализирана глупост, че няма нужда да я коментирам. В реалния свят неща отвъд събиране, изваждане и степенуване се ползват при 5% от професиите. Вместо да се учим да разчитаме графики и да прилагаме математиката в ексел, ние смятаме ъгли, косинуси, пр. глупости. И това после заляга в задължителното обучение на програмистите, които в огромната си част нямат нужда от висша математика и заобикалят университетите.
Jump Math е за изоставащи ученици. Учат ги да броят на пръсти ( ???). Знам го от опит. Може би е системата е полезна до 4 клас, и то за покриване на средни резултати.
Ако имате някакви амбиции за детето си свързани с математиакта ( а трябва да е така поне до 7 клас, заради кандидатстването), то трябва много повече от Jump Math за да успеете.
И между другото не виждам да пише че съобщебнието е платено, Постоянното пробутване на схемата Jump Math, от разни неправителствени Орг. институти, Джоневци и т.н. идва малко в повече.
Не е нужно да се дават по 20 лева на срок за да научат децата ви математика на посредствено ниво.
Питайте института и фондациите, и бла бла колко деца медалисти от олимпиади има, които са учили по Jump Math?
Мога да помогна с отговора, ако имате нужда, .. ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.