Роботите на пропагандата

Big Data в победата на Тръмп

Прогресивното човечество ще трябва бързо да се научи да пази данните си онлайн и да потърси начини да противодейства на една огромна потенциална опасност за демокрацията и свободата.
Прогресивното човечество ще трябва бързо да се научи да пази данните си онлайн и да потърси начини да противодейства на една огромна потенциална опасност за демокрацията и свободата.
Прогресивното човечество ще трябва бързо да се научи да пази данните си онлайн и да потърси начини да противодейства на една огромна потенциална опасност за демокрацията и свободата.    ©  Shutterstock
Прогресивното човечество ще трябва бързо да се научи да пази данните си онлайн и да потърси начини да противодейства на една огромна потенциална опасност за демокрацията и свободата.    ©  Shutterstock
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Никола Пенев e доктор по математика от Станфордския университет, работещ в Лондон

До неотдавна прогресивното човечество гледаше на технологичната революция като на средство за положителна социална промяна. Новите медии щяха да демократизират информационния процес, а социалните мрежи позволиха да общуваме безплатно с познати и непознати от целия свят. Оптимистичният консенсус беше, че при наличието на толкова разнообразни източници хората ще бъдат по-добре информирани. Давайки платформа за независима политическа дискусия и контакт на съмишленици, социалните мрежи щяха да служат като мощен инструмент за граждански контрол.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

17 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 25

    Изключително любопитен текст. Сейфнах си го. Благодаря на д-р Пенев.
    Като охлювите и ние оставяме навсякъде своята лъскава следа и може би е време да се замислим за това.

    Имам, обаче, усещането, че д-р Пенев не отграничава причините от технологиите, спомогнали за изборната победа в случая на Тръмп.

    Причините многократно са изговаряни и е излишно да ги повтарям, но те могат да се обобщят с четири понятия: безработица, ръст на дълговете, социално и расово напрежение, спадане на доходите.

    В проучване на компанията McKinsey, повече от 70% от американците са заявили, че доходите им са намалели за последните 10 години. Bloomberg дава данни, че от 1973 г насам доходите на 1% от най-богатите американци е скочил със 73%, докато на всички останали 99% са спаднали с 5%. Пак там се цитира, че средният ръст на работната заплата в САЩ спада, като за 2016 г. понижението е 2,4%.
    Броят на постоянните работни места в САЩ от 2007 г е нараснал с 2,1 млн, докато населението се е увеличило с 29,4 млн.
    Т.н. "стоманен пояс" - щатите Илинойс, Пенсилвания, Индиана и Охайо - където беше съсредоточена стоманодобивната и автомобилната промишленост на САЩ, сега се наричат "ръждив пояс", защото заводите поголовно са затворени, а производствата са изнесени в чужбина. Скоро гледах по Дискъвъри филмче за Детройт. Стои като декор за филми след съдния ден...
    Държавният дълг при управлението на Обама от 8,8 трл долара през 2010 г е скочил на 18,5 трл долара през 2016 г, като за това време БВП се е увеличил средно едва с по 1,2% годишно.

    Това са част от фактите, които обясняват изборният факт.

    И после - защо се абсолютизира ролята на социалните мрежи и лъжливите "новини", когато е ясно, че избирателите на Тръмп са преимуществено от по-възрастните американци и социалните мрежи са им повлияли значително по-слабо. Тръмп побеждава в традиционно гласуващи за демократите щати като Мичиган, Пенсилвания, Уисконсин, където републиканците не са побеждавали от времето на Рейгън.
    Мнозина при оценките на географското и социалното деление на избирателите се занимават само на ниво щат. Но Америка е разделена и на графства (counties) и на това ниво се вижда колосалното превъзходство на Тръмп, който побеждава в 3140 (!) графства срещу 58 за Клинтън.
    Това е толкова убедителна победа по всички точки, че да се приписва тя на социално инженерство и на влияние на социалните мрежи е несериозно.

    И накрая - понятието "прогресивно човечество", което д-р Пенев използва, ми навява спомени от реториката на "развитото социалистическо общество", когато много ясно беше отграничено прогресивното от непрогресивното човечество. Границата минаваше по Берлинската страна.
    Надявам се авторът не поставя нови такива граници.




    Нередност?
  • 2
    rrn10393129 avatar :-|
    rrn10393129
    • - 5
    • + 5

    В статията е изпусната и една друга фирма работила за победата на г-н Тръмп - а именно Палантир . Следя тези две компании от известно време насам и виждам тази скрита сила която има в тях и която те демонстрират при масови информациони събития - каквито да несъмнено изборите в САЩ . А дали изборите са дело на социалното инженерство или не - едва ли автора на статията и др.Д ше разберат някога...

    Нередност?
  • 3
    indiana avatar :-|
    Индиана
    • - 1
    • + 9

    Употребата на машини е двупосочна улица. Подобна кампания може и да се организира и от противниците на Тръмп.

    Нередност?
  • 4
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • - 11
    • + 10

    "Победата е резултат не на доверието на мнозинството, а на прецизно изчислена и персонализирана кампания, целяща да спечели изборите."

    Колко удобно оправдание, а всъщност - крадеца вика дръжте крадеца. Щото манипулациите бяха в полза на Клинтън.

    Нередност?
  • 5
    sprihav avatar :-|
    €arthquake
    • - 3
    • + 14

    То не беше Путин, руски хакери, сега пък американски хедж фонд е отговорен за провала на Клинтън. Вероятно има доза истина в тези твърдения, но не може да обясни изцяло победата на Тръмп, а тя се дължи на тотално разочарование от политическата класа и липсата на перспектива пред хората.

    Нередност?
  • 6
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 14

    До коментар [#2] от "rrn10393129":

    [quote#2:"rrn10393129"]А дали изборите са дело на социалното инженерство или не - едва ли автора на статията и др.Д ше разберат някога...[/quote]

    Поласкан съм от интереса ви към постинга ми и че ме цитирате. Страхувам се, обаче, че не сте ме разбрали.

    Не ме вълнуват механизмите на социалното и политическото инженерство, които в известна степен познавам, а че се употребяват комерсиално. И после - аморфното психологическо въздействие (в случая по време на избори), насочени към конкретни групи, за което говори авторът, биха били невъзможни, ако въпросните групи нямаха предварително изградени позиции и отношение, които просто в дадена ситуация трябва да се канализират.

    Психологическото въздействие има граници.
    Що не се опитате да сугестирате един циганин с метла и елек на Чистота, че много обича следобед край басейна да приеме чаша сухо мартини? Със същия успех ще накарате и бял мъж от Детройт, хетеросексуален, женен с две деца, безработен, с ипотека на къщата да гласува за Хилъри...

    Всеки недоволен има своето обяснение за причините за неудачите си. Ако искат да го накарат да избере между магарето и слона, просто трябва да му помогнат за посочи лошия. Е, срещу много милиони, екипи гении и халета с компютри някои го правят. Бизнес...

    Нередност?
  • 7
    cobanmaala avatar :-|
    чобанмахала
    • - 1
    • + 13

    Не социологията,която използва, а идеите доведоха Тръмп до победата. И то не някакви големи философски идеи, а начини за решаване на реални за мнозинството проблеми. Отгоре на всичко, Тръмп започна ускорено да работи за реализацията им още преди да е встъпил в длъжност. А социологическите и маркетингови трикове, използвани от Тръмп, описани в статията, нито са новост, нито ги използва само той. А ако успее и да реализира част от идеите си още в първите две години от мандата си и САЩ и светът ще се променят.

    Нередност?
  • 8
    vaticana avatar :-|
    vaticana
    • - 2
    • + 12

    С колосалния си бюджет Хилъри сигурно е наела сходни компании.
    Въпросът е, че на закъсващия среден бял американец няма как тия, дето са го докарали до там, да му внушат, че е хепи.

    Нередност?
  • 9
    sylvester avatar :-|
    sylvester
    • - 2
    • + 18

    Изложената теория за успеха на Тръмп има, според мен, една очевидна слабост. Тръмп печели сред групи от обществото, които като цяло не разчитат на интернет потока, за да се информират. По-възрастни, необразовани, жители на провинцията. Това едва ли са хора, които ще бъдат вземат решение на базата на фейсбук фийда си. Моето обяснение за победата на Тръмп е далеч по-тривиално. Тя е толкова победа на Тръмп, колкото загуба на Хилъри Клинтън. По принцип, обществото в САЩ е разделено почти поравно между демократите и републиканците. Разликата между Обама и Ромни беше 3,9% Разликата между Хилъри и Тръмп е 2,1% Това са малки маржове, които карат всеки национален вот да зависи от 2-3 дребни наглед неща. Например Хилъри не можа да мобилизира гласоподавателите в Мичиган. Тя губи щата с едва 11 хиляди гласа. След като е взела цели 300 хиляди гласа по-малко от Обама на предишните избори. Може би е нормално чернокожите в Мичиган да не са толкова ентусиазирани, когато кандидатът не е чернокож? Така или иначе, Хилъри губи щата тежко, като "собствените" й хора не излизат да я подкрепят. Без Тръмп, който взима гласове почти колкото Ромни, да е направил нещо специално. Добавете Уисконсин. Хилъри губи щата с едва 23 хиляди гласа. След като е взела с цели 250 хиляди гласа по-малко от Обама. Подобна е картината в Пенсилвания, щат който носи цели 20 гласа в Избирателната колегия. Хилъри губи щата с около 40 хиляди гласа. След като е взела с около 65 хиляди по-малко от Обама на предишните избори. В заключение мога да кажа, че за мен победата на Тръмп е в по-голяма степен загуба на Клинтън. Тя беше слаб кандидат, който не успя да мобилизира достатъчно избиратели точно в т.нар. battleground states. Когато вземем предвид необичайната система на избор за президент, която дава диспропорционална тежест на малките, провинциални щати, в които републиканците традиционно печелят, изводът е ясен - демократите направиха нещо, което не могат да си позволят. Изкараха слаб кандидат. И загубиха изборите. Другото, което задължително трябва да отчетем, е управлението на Обама. За мен, а вярвам и за много американци, то беше разочароващо. Най-вече в един аспект - Обама не беше избран, защото е черен. Американците гласуваха за него, с надеждата, че е различен. Най-първото нещо, което направи, след като влезе в Белия дом, беше да плати многомилиардните дългове на фалиралите частни банки с парите на данъкоплатците. Още на следващите избори Обама загуби цели 4 милиона гласа. И победи само защото тогава репубиканците бяха изкарали слабия и безличен Ромни. Сега Клинтън обра част от негативите на 8-годишното управление на демократите. Което оставя страната с много по-голям дълг, отколкото през 2008-ма. С нулев ръст на реалните доходи. И с външна политика, която имаше своята логика, но накара Обама да изглежда слаб и нерешителен. Това не се харесва в Америка, където са свикнали техният президент да командва много повече от тяхната държава. Ако сте стигнали до края на този пост, се извинявам за неговата дължина. И ви пожелавам весели празници :)

    Нередност?
  • 10
    emil.i.stoyanov avatar :-|
    Emil Stoyanov
    • - 1
    • + 7

    От Блумбърг -

    No, Big Data Didn't Win the U.S. Election

    https://www.bloomberg.com/view/articles/2016-12-08/no-big-data-didn-t-win-the-u-s-election

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал