Изненади с растежа
Едно от нестандартните обяснения за нарастването на българския БВП може да е фалитът на КТБ


Георги Ганев

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В последно време данните за реалното нарастване на българския брутен вътрешен продукт (БВП - основната мярка за обща стопанска активност) са изненадващи, при това предимно в положителна посока. През 2015 и 2016 г. фактически измерваното от националната статистика увеличение на реалния БВП надхвърля всички прогнози.
Вече две пълни години всички български и международни (примерно на МВФ или на Европейската комисия) предвиждания за ръста на БВП на България се ревизират само нагоре. За първи път от почти десетилетие насам традиционно свръхоптимистичното Министерство на финансите се оказа твърде консервативно и залагаше при бюджетирането си очакван ръст, който беше надхвърлян.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Ако националната статистика понастоящем ревизира данните за 1996 год. може би г-н Ганев е избързал с изводите за данните от 2015-2016 год. По-добре да поговорим след 20-тина години.
Съвпадение на много фактори, но аз бих споменал и още един: 1. Забавянето на ръста и последвалото замразяване на максималния осигурителен доход за вече три години. Иронично, но ГЕРБ, "дясната партия", която се умори да въвежда всякакви интересни данъци и данъчета, по тази начин осигури едно стабилно данъчно-осигурително намаление на българската "средна" класа /под две хиляди лева заплата е трудно да се приказва за средна класа/.
Не виждам нищо нетрадиционно в обяснението с фалита на КТБ. При банкова паника хората бързат да инвестират в реални активи, което води до рязко увеличение при обръщаемостта на парите. Класически паричен модел: MV = PY
Y е националния доход (номинален БВП), V е скоростта на парите. Наблюдава се права пропорционалност. По-класическо и традиционно обяснение от това няма как да намерите.
нещо за милиардите от заеми !?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.