Пенсионната реформа – ясен път или задънена улица
Бъдещето на системата е в ръцете на конституционните съдии, които в момента са последният пристан за съхранението правата на осигурените лица


адв. Емил Лукаев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Измина повече от една година след мащабния опит за реформа в пенсионната система с последните изменения в Кодекса за социално осигуряване (КСО) от 2015 г. Промените бяха придружени и с приемането на един подзаконов нормативен акт, чието заглавие малцина са в състояние да запомнят и произнесат – Наредба за реда за избор на осигуряване, внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски, вноските за фонд "гарантирани вземания на работниците и служителите". Създадоха се нови субективни права за осигурените лица, изразяващи се във възможността да променят формата на осигуряване, прехвърляйки средствата си от пенсионноосигурителните дружества към съответните държавни фондове.
Какво се случи оттогава? Първо, заваляха жалби на граждани до омбудсмана за съществени пропуски в новата уредба, вкл. искания за сезиране на Конституционния съд (КС). Не закъсня и ответната реакция на частните пенсионни дружества, които сезираха ВАС с искане за отмяна на наредбата като незаконосъобразна. Омбудсманът заяви, че ще се бори със съществуващите непълноти и неясноти в новата законова уредба чрез инициирането на законодателни промени, а накрая ВАС отправи искане до КС за установяване на противоконституционност на основополагащи за реформата законови текстове – чл. 4б, ал. 1, чл. 4в, ал. 1 и чл. 124а, ал. 1 КСО.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Пенсионният модел бавно, но неотменно, се плъзга надолу.
В този му вид той отдавна е неадекватен на реалностите.
Моделът на Държавното обществено осигуряване е почти без промяна от създаването му в Германия преди 100-тина години. Тогава обаче демографията е била такава, че 3-4 работещи са осигурявали 1 пенсионер. Сега в БГ, а и в цяла Европа, коефициентът е горе-долу 1:1. Т.е. тази система е отживяла времето си. Тя е неадекватна. Не може да се реформира. Неизбежно ще фалира!
Западноевропейците имат обаче надежда в частните фондове.
У нас те са си една измама.
Т.е. за нас надежда при така формираната и функционираща система за пенсионно осигуряване няма.
Който има акъл и възможност да си търси начин колко и в какво да инвестира, за да може да получава някакъв смислен доход като остарее.
Напълно прав е авторът за това, че не може да има конкуренция между солидарен и капиталов стълб и още по-важното, точно с оглед на демографските проблеми е капиталовият стълб да се усилва, за да може хората, които спестяват повече и се осигуряват редовно и на реални доходи да усетят личния си принос и лично да формират пенсионния си доход, а не през някакви коефициенти, сложни сметки дето само НОИ си ги разбира и политически решения с 2 години хоризонт.
Между другото, "умниците" от държавата и "експертите", не разбират - вперили поглед във вече събраните 10 млрд и палеативни мерки за намаляване на дефиците в ДОО, че точно като засилиш капиталовия стълб и насочиш вниманието на хората към собствените им спестявания - хем ще изсветлиш икономиката, хем ще накараш самоосигуряващите се да си вдигнат вноските, хем ще притиснеш работодателите. И понеже вноските се събират заедно - по силата на личния интерес в НОИ ще отидат повече пари за пенсии и дефицитът ще намалее интензивно, а не екстензивно както правят сега.
[quote#1:"fras"] надежда в частните фондове.
У нас те са си една измама. [/quote]
Защо?
МоделЪт на Световната банда, въведен от трубадура-ренегат Иван Нейков е пагубен по дифолт. Първото опитно зайче на този модел беше Чили, където хунтата на Пиночет с огън и меч експериментира монетаристките измишльотини на Милчо Фрийман от Чикагската гангстерска школа. Вторият отгърмян заек се оказа Булгаристан с послушни и лесно подкупни политици. Никъде в демократичния свят държавата не те задължава законово да пълниш частни пенсионни или здравни фондове. Виж, ако искаш доброволно, може, но насила от заплатата, това е тоталитаризЪм. Затова всички пари от УПФ и ППФ в размер на 10 млрд.лева отиват в ДОО за нулиране на дефицита, което означава освобождаване на този ресурс в бюджета на РБ като излишък и мощен инвестиционен импулс за икономиката, а не да чакате чужди инвестиции от съмнителни мафиоти или да ревете за спрените еврофондове. Само че Бъзльото от Банкя не му стискаше да промени порочния модел и така се забатачи в порочния кръг, че сега ударното звено на мрежата на олигархията и задкулисието (МОЗ) - Конституционния съд (КС) ще ви реши дилемата. Познайте как? Qui bono? Е нема по-тъпо племе от бълхарското, дошло от Ташкурган, древната столица на Бълхаристан.
До коментар [#3] от "clint_eastwood":
05477_ministerstvoto_na_finansite_plasira_uspeshno _knija_pri/
1. Част от частните фондове, с български капитал, според мен, са "източени" към закъсалия бизнес на собствениците си.
2. Други фондове, отново с БГ собственици, са инвестирали значителна част, надхвърляща законоуставените норми, от вноските в собствените си акции и облигации. Спорно е доколко тези инвестиции са ликвидни, доходоносни и т.н.
3. Всички фондове вземат 5% такса на входа и 1 % годишно за управление на средствата. Като им четеш официалните отчети виждаш, че средногодишната доходност на тези фондове е около и под 2%. А в някои години е и отрицателна. Т.е. парите ни в най-добрия случай се запазват номинално. В най-добрия случай може би "покриват" инфлацията. Но не повече. За нас. Собствениците и фондмениджърите печелят доста прилично.
За справка - ако инвестирате във взаимен фонд това ще ви струва под 1% от средствата на входа и примерно 0.2 - 0.5 годишно за управление.
Ако имате повече пари, над 100 000 единици, и изберете т.н.частно банкиране, ще ви вземат по-висок процент, но само от "докараната" доходност.
Вижте справката за последния аукцион на ДЦК на министерство на финансите. Реализирали са ги при среднопретеглена доходност от 1.76 процента. Основната част са купени от пенсионни фондове.
Там, в коментар 11, съм направил проста сметка какво значи това за нас, осигурените.
http://www.dnevnik.bg/biznes/finansi/2017/01/24/29
"Тоест едва при наличието на реални цифри и показатели осигуреното лице е в състояние да направи информиран избор."
Глупости! Има си ясни формули за изчисление, а най-вероятно и калкулатори в интернет. С наближаването на пенсионна възраст хората активно се интересуват от размера на пенсията си и могат с относителна сигурност да преценят колко ще бъде тя при двете алтернативи.
"Ако личните средства на осигурените лица се прехвърлят там, то те ще влязат в обща сметка, върху която не се натрупва доходност и същата не може да се индивидуализира. "
Сребърния фонд не може да се харчи. Въпреки липсата на техническа индивидуализация, при нулев растеж е достатъчна информацията колко си вложил и на каква заплата си се водил през годините.
Опасносна е единствено възможността някое правителство да си присвои парите по някакъв начин, или да ги налее направо в разходопокривната система.
И аз не подкрепям тази глупава "реформа", ама пишете глупости.
До коментар [#5] от "fras":
Според мен, коментар №20 има по-добър подход при калкулацията.
Парите в УПФ не са лични и не се наследяват. Лични и наследствени са парите в ДДПО- доброволно, допълнително пенсионно осигуряване- от лични вноски и вноски от работодател. УПФ трябваше да плащат от 2012 г!!!! но и сега НОИ поема да плаща пълните пенсии, а хората с декларация прехвърлят партидата си от ППФ в НОИ, иначе трябва да получават стотинки. Така държавата прикрива кражбата на тези пари. УПФ до 2022 г ще преточат и откраднат около 20 млрд лева. Тогава ще трябва да започнат да плащат полагаемата се част/ 28%/от пенсиите на родените след 1959 г. парите няма да стигат, ще стане скандал и държавата ще поеме пасива на УПФ. Те ще престанат да съществуват, но ще са откраднати 20-тина мрд лв!!! В момента шефката на Доверие е с 200 000 лв месечна заплата, а годишния бонус е 500 000 лв-казват злите езици!!! Никой не опровергава тази информация. "Активите" на фондовете са акции на кухи фирми на баснословни цени. От 1000 000 активи я получат 1 лв, я не!!!
Съвет. Който ще се пенсионира до 5 г да прехвърли партидите си от УПФ към НОИ, така ще получи 100% пенсия, в противен случай от НОИ 72% пенсия, останалото от УПФ?????
Двамата Ивановци- Костов и Нейков наложиха тази система след като вече Максуел беше прилапал и източил 4 подобни фонда в UK.....
Лошото е, че със срутването на ЧПФ хората ще се огледат и ще хукнат към банките....
До коментар [#8] от "tukbehuk":
Моята е изключително опростена. За да е лесно разбираема и за неспециалисти.
За да е напълно коректна сметката освен удръжките и доходността трябва да се отчете и въведе и дисконтов фактор за бъдещата инфлация и т.н. Ако се отчетат всички фактори и се си изчисли нетната настояща стойност на натрупаните в края на периода суми със сигурност ще се окаже, че тя е по-ниска от внесените осигуровки.
Т.е. тази схема на спестяване не запазва стойността на внесените суми.
Обнадеждаващото в случая е, че сме задължени да внасяме незначителни суми в тези фондове. С тях и без тях - все тая.
А прави ли Ви впечатление, че резултатите от прегледа на активите на тези фондове е в пълно затъмнение, вкл. и медийно.
За банките се говореше, уж гипрегледаха, дадоха от БНБ официално становище.
За пенсионните дружества направихе съобщение от КФН, че удължават срока. И нищо повече. нито някой казва нещо.
А интересното е, че и никой не пита.
А там поне два, сравнително малки фонда, да напълно декапитализирани, т.е. ограбени.
Други поне два имат доста дискусионни инвестиции в свързани със собствениците предприятия.
Въобще там е много мътна работа. Дано не стане и кървава.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.