По-ниски данъци - да, но кои?
Облагането на труда е с пъти по-тежко в сравнение с платения ДДС


Калоян Стайков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Калоян Стайков
Институт за пазарна икономикаВ сряда дясното обединението "Нова република" огласи икономическата си програма за изборите, която предвижда намаляване на ДДС за храни, книги и лекарства на 9%. От новата партия "Да България" лансират идеята за свалянето на същия данък от сегашните 20 на 18 на сто с перспектива да стане 16%. Поканихме Калоян Стайков, икономист в ИПИ, за коментар по тези предложения.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Абсолютно съм съгласен. Трябва да се мисли за намаляване на осигуровките. Особено тези за здраве, безработица и т.н.
Плащаме за здраве адски много а не получаваме нищо насреща? Всеки месец ми се взимат 208лв за здраве. От тях не получавам нищо обратно. Отделни болници и частни клинки крадат, като за световно от нашите пари...
Дори бих намалил осигурвките за болнични. Ако човек е здрав плаща някакъв минимум. Ако човек боледува повече, му се вдига % за болнични. Има много хора и фирми които злоупотребяват с болничните. Не съм чул за глобени и наказани...Накрая всички плащаме сметката заради нередовните...
Единствените осигуровки, които трябва да не се намалят са тези за пенсии, те и сега са ниски.
До коментар [#1] от "Lubomir Toshev":
Осигуровките са част от разходопокривна система и изобщо не се смята получава ли човек нещо насреща или не получава.
Намаляването на осигуровките продължава да задълбочава огромния проблем с дупката в НОИ. Към момента държавата ни дава 15-20% от бюджета си за тази система. 2 КТБ-та на година! Ако се подобри ефективността на администрацията и управлението на държавната собственост няма абсолютно никаква нужда от намаляване на данъците!
Единственият смислен данък е данъкът върху собствеността - т.е. данък имоти - и то не само тия дето са в регулация.
Щото държавата прави всяка година разходи, за да поддържа инфраструктурата около тая собственост на хората.
Най-лошите данъци са данъците върху доходите и данъците върху потреблението. Щото пречат на работещите да стигнат богатите по собственост. Да не говорим, че ако човек няма собственост .. не би трябвало да плаща за инфраструктурата както е в момента.
В момента с парите от ДОД и ДДС се поддържа инфраструктурата около собствеността на богатите - което е несправедливо. Един плаща друг получава.
Даже МВР и Армията вършат повече работа на богатите отколкото на бедните, даже болниците, и училищата са в полза най-вече на тия които имат имоти там където са училищата и болниците. Държавата и съдът вършат работа повече на тия които имат отколкото на тия дето нямат. Просто - първа точка в конституцията е - Чатната собственост е непрекосновена, т.е. държавата прави разходи за да спазва това. И който има повече трябва да плаща повече за тия разходи.
Институт?! Господинът не работи в институт. Думите, работата и мнението му не представляват научно- изследователска работа. Организацията за която работи е фондация, която няма за цел да изследва, няма за цел да се информира за това какво причинява определено стопанско явление. Фондацията "има" вече отговорите и и се плаща да представя тези отговри без значение причини и следствие. В което няма нищо лошо стига тази дейност да е прозрачна и открита. А тези служители на фондацията (не мога да ги нарека икономисти, защото не мога да обиждам колегите които се занимават със сериозна наука) продължават да ни лъжат и да наричат организацията си институт, а не фондация.
Както винаги горното го предстаям про боно (бадева) на уважаемата редакцията- разбирам че в днешно време е трудно един редактор да погледне в мрежата и да провери дадени документи. За бъдеща справка прилагам документа. http://ime.bg/var/images/Min_pravosadie_certificat e.PDF
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.