Счупеното земеделие на ЕС
Вече 20 години се провалят опитите за подкрепа на местните дребни производители и съобразени с околната среда практики
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Уважаеми редактор на вестник Капитал, моля, намерете си редактор за аграрната икономика. На български термина е не ОАП, а Обща селскостопанска политика/ ОСП. Това че статията е външна не Ви извинява. За който се интересува търсете в G. capreform.eu блог за ОСП писан от експерти.
Disclosure: Работя в научен институт, с фокус върху аграрната икономика и политика.
До коментар [#1] от " drakon ": Драконе, сега ако ми обясниш, какво ме бърка дали е ОАП или ОСП и по-важно как тази грешка изкривява информацията в статията, цена няма да имаш :)
Европейската селскостопанска политика унищожава земеделието, като превръща тази специфична дейност в индустрия.
В същото време там където е налице остатъци от реално земеделие просперитетът е гарантиран.
Истинските домати (розови и не само, просто вкусни) вече са по-скъпи от месото. От индустриалното пилешко с пъти. Разбира се, "земеделските" индустриалци се опитват да ги имитират, но хората бързо се усещат.
Тенденцията е ясна - разликата в цената на индустриалните земеделски стоки и реалните земеделски продукти тепърва ще расте.
Това ще доведе до напрежение в обществото. По-бедните вече настояват да имат достъп до добра и качествена храна, но на поносими цени. Няма да се учудя ако в един момент дори задължат истинските земеделци да внасят нещо като "държавни доставки" в натура.
До Fan Fan
Економедия имат претенции, че публикуват задълбочени анализи -
" прогнози, които се сбъдват". Като прочетеш в началото на материала подобна неточност и губиш желание да продължиш с четенето.
Забележката Ви ми осигури стимул да го прочета целия.
Доста повърхностен анализ, не знам дали подобен материал биха публикували в "Агроном" или "Земеделие+".
Разговорът за ОСП, като цели, механизми и приложение в ЕС, както и какво сме успели да договорим и защитим ще е доста дълъг и изисква няколко статии, като тази по обем. Според мен най-големият проблем е, че това е политика правена за други страни, които са на друг етап на развитие. Един вид дали са ни да носим дрехата на по-големият ни брат. Най-ярък пример - приложението на квотната система за кравето мляко. За нашите условия направо безсмислена... Отностно подпомането на площ- в старите страни членки е основано на права, т.е. исторически обусловено. При нас понеже е нямало надеждна информация за историята на фермите и понеже е имало доста земя, която не се обработвала е избрана системата за единно плащане на площ.Защо е избрано да се плаща на фермерите с директни плащания- в миналото е имало контрол на цените и освобождавайки до голяма стен контрола и снижавайки предпазните мрежи е избрано да по този начин да се гарантира поне известна част от дохода на фермерите. Не съм специалист по поземлени отношения, но доколкото знам България е с едно от най- либералните законодателства за инвестиране в земеделска земя, което позволява на полвин автобус хора да контролират голяма обработваемата земя и ерго да получават подпомагането. Защо Ромфарм дойдоха у нас да инвестират в земеделска земя,а не в Полша(много по-голяма държава)? Защото закона в Полша разглежда земятa, като стратегически ресурс изащитава тези които я обработват и пазят, а не едрия капитал. Което обяснява, защо няма стигнем скоро поляците. Страничен ефект от тази политика е загубата на работни места /силно механизираните латифундии нямат нужда от много работници/ и оттам бедност и обезлюдяване на селата. А слабоконкурентното ни животновъдство бавно загива( поне малките ферми).
ОСП има своите проблеми и в старите страни членки, поради което предстои тотална промяна "в матрицата" за повече блога по-горе. Голямото ми притеснение е дали хората, които са натоварени да преговарят от българска страна ще успеят да "влязат в дискусията" и да защитят интересите ни И поне да договорят преходен период.. За съжаление наблюденията на резултатите от предишния подобен процес преди 2007 , навяват само песимизъм.Външни фактори, като Брекзит също са в наш ущърб. А парализата в администрацията покрай смяната на правителства не ми се и коментира. Извинявам се за правописните грешки пиша от мобилен.
Що дрънкате глупости на поразия не мога да разбера. Някой от вас излизал ли е така да се поразходи из европейските овощни градини да види за какво става на въпрос.
Консултация за реформата на ОСП е в ход сега. Включи се! https://www.living-land.org Общата селскостопанска политика (ОСП) – една от най-старите, най-влиятелните, най-оспорваните и най-скъпи политики на Европейския съюз. Затова нека я поправим заедно– нека се чуе общият ни глас по въпроса за бъдещeто на земеделието!
Защо в Полша пакетче краве масло с високо качество струва 1,20лв до 1,50,картофите,свинското им ,морковени сокèта,ябълки са навсякъде??? Много просто ,евросубсидиите отиват на правилните места,и си нямат ДПСта
Ако ЕС не спре вътрешния протекционизъм между държавите,проблемите ще стават още по големи!Крайният ефект от програмите -големите стават по-големи,малките,по-малко!За това не са виновни "лошите зърнари".Земеделието е бизнес като всички останали,и като всеки бизнес се приспособява към средата.Никой не е толкова луд ,да се задоволява с 30-40 лв/дка.от пшеница например,ако може да изкарва по 500-1000 лв/дка.от плодове или да затвори цикъла с животновъдство или преработка!В България е още по-зле заради абсурдните регулации при храните и реализацията на дребно!Българското земеделие няма по-голям враг от българското правителство/Отнася се за всички,повече или по-малко/.
Много хубав анализ, но не разбрах какво се предлага... май нищо. Освен ако не се дава твърда сума на производител независимо колко земя има, винаги по-големят ще получава повече.
ОСП е най-голямата тъпотия създавана от бюрократичен мозък, разкарайте я и всичко ще се оправи. Никакви субсидии за никого.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.