

Кирил Петков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Авторът е икономист, завършил в Харвард, предприемач, преподавател в Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към СУ и учредител на "Да, България"
Много опасна и носеща сериозни рискове за българската икономика е тезата за премахване на валутния борд, преди да станем част от еврозоната. Независимо от всякакви теоретични тълкувания такава стратегия би била вредна в този момент за България по следните причини:
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
19 коментара
Абсолютно е прав автора, макар че четивото е трудно да се приеме обективно след като е публикувано в необективна медия, която непрестанно бълва пропагандни анти-Тръмп статии.
От човек завършил в Харвард очаквах по-задълбочена статия. Това са по-скоро опорки за Христо Иванов и повърхностни упражнения по темата.
Абе трябва да си говорим за въвеждане на още бордове към ЕС, а не за излизане от валутния борд. Примерно един "правосъден борд", един "пограничен борд", един "военен борд", един образователен...
Иначе е лесно за досещане. Излизаме от борда, лева се сгърчва, хората обедняват (или накупуват недвижими имоти на надути цени), поредния "спасител" предлага приемане на еврото като изход, народа казва "да" следва преоценка на лева... на малцината "правилни" спечелили — честито, а на мнозинството "Сори!", като предния път, по-предния път...
На нас трябва да ни се говори това, за да не го забравяме.
Даже, като гледам за кого гласуваме ще трябва и още по-простичко да ни се обястнява и да ни се напомня.
Щото ако някой реши да пипа борда или плоския данък, цената за билет към чужбина автоматично ще порасне.
С какви институции по-точно от ЕЦБ регулираха гръцките банки? Или италианските? Или ирландските?
Как по-точно елиминирането на валутния риск и налагането на рестрикции за бюджетен дефицит и държавни разходи, тези контролиращи институции "помогнаха" на Испания, Италия, Португалия, да не говорим за Гърция, че са още в криза?
Нима ЕЦБ спаси някоя банка от фалит?
Стига врели некипели. Освен мързела и некомпетентността на БНБ и гравитиращите около нея политици, друг риск за борда в момента няма. Много говорене с опасен резултат!
Статията е повърхностна и като че сме на чашка в кръчмата. Така звучи, харвадския възпитаник. Учебникарска история, за да впечатлим леля и чичо..
Освен мързела и некомпетентността на БНБ и гравитиращите около нея политици, друг риск за борда в момента няма.
Да се чете - друг риск вследствие падане на борда в момента няма.
До коментар [#3] от "gost22":
Правилна логика, но народът наистина няма да позволи излизане от борда. Това не е шега работа. Ще има много сериозни протести.
Не разбирам едно обаче - откъде идва притеснението на автора, че някой в България, бил той от психодясно или псевдо ляво, иска връщането на независим лев при плаващ курс? Може ли да ми каже, защото този или тази веднага ми става съюзник.
_23.html
В България понастоящем, тезата за връщането на независимостта на българския лев при плаващ курс се представя единствено от гражданското сдружение с нестопанска цел "Движение за пълна заетост и ценова стабилност", чиито зам. председател се е случило да съм.
Никъде в българските медии няма да откриете нашето виждане, което може да се прочете единствено в личния ми блог и в сайта на ДПЗЦС.
А ето и самото виждане, което изразих под формата на писмо-имейл в отговор на публикацията на г-н Иван Костов "План Б в дискусията за валутния борд":
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2017/03/blog-post
До коментар [#1] от "prius":
Дори и качеството на тролските ви коментари спада. Джуджето ще ви секне заплащането, внимавайте.
До коментар [#8] от " Райчо Марков ": Райчо Марков, отвореното ти писмо е меко казано смешно, ти сигурно никога не си се информирал какъв процент от приходите в хазната идва от ДДС. Проблема с ДДС не е данъкът нито %, проблема е че се правата изключения и не за всички сектори е еднакъв (за туризма е по-нисък), а това напрактика ликвидира най големия ➕ на ДДС - това че не "изкривява" потреблението. Друга на лудница вас идея е лихвата да 0%, това автоматически лишава БНБ от възможността да влияе на инфлацията и превръща идеите ви за пълна заетост в илюзия. Аз лично съм за свободен обменен курс на лева и против влизане в Еврозоната, но с писма като вашето, което е несериозно и показва пълно неразбиране на материята са във вреда на идеята за независима монетата и финансова политика на България.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.