Румънският модел: не е само структурата, но и процесът
Какви са разликите между българския и румънския НПК


Андрей Янкулов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Често т.нар. румънски модел се дава като пример за добри практики в областта на наказателното правосъдие. Какво стои обаче зад румънския модел не става много ясно, защото в публичното пространство се цитират избирателно само някои негови предписания относно структурата и организацията на част от органите, ангажирани в сферата на наказателното правосъдие, но на заден план остават другите определящи компоненти, сред които най-важните безспорно са материален закон (какво държавата ще наказва) и процесуален закон (процедурите, които ще трябва да се спазват, за да го наказва).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Ние нямаме прокуратура, а само цацаратура.
Закривай!
В БГ политиците нямат полза да въведът 1:1 Direcția Națională Anticorupție (DNA)Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК)
http://www.pna.ro/about_us.xhtml . Причината ...ще са първите клиенти :)
Ре:
Браво Андрей. Ти го знаеш, но да го кажем - в държавата, наречена "тука е така", няма политическа воля. Вероятно скоро няма и да има, защото за повечето престъпления давността за наказателно преследване е 10 години. Корупцията по високите етажи на властта има неистова нужда от изискването за доказаност по несъмнен начин, за да може да бъде оправдан всеки, който е стигнал до съд. След това остава само съдията да е средно интелигентен и да си напише мотивите сравнително прилично, като няма значение неразумното надскачане на разумното съмнение. Обществото и справедливостта - кучета ги яли, по несъмнен начин.
Накратко: Българиският НПК е направен така, че да защитава престъпниците.
[quote#4:"az22"]Българиският НПК е направен така, че да защитава престъпниците.[/quote]
Невинен до доказване на противното :)
Това с поемните лица е сложен казус, защото е трудно да намираш доброволци. От друга страна това е защита от манипулации. Може би да се намали броя им на един вместо двама или случаите при които е задължително.
Ако мога само да вметна имаме нещо от сорта на 90%-95% осъдителни присъди, което е една от най-високите квоти в ЕС.
Кой обаче бива осъждан и как е съвсем друг въпрос. В този ред на мисли ме мъчи едно расъждение...
Как ония паляк Чоков, който е титулован от прокуратурата, че е водач на организиране престъпна група, продължава да е кмет на селото, а Тотев беше премахнат от поста си?!?!
Пий с мен (:
Анализът е хубав и премислен, обаче. За Бисерчето и Цвъко (да не изброяваме други) пак ли други са виновни? Или умишленият пропуск да им бъдат повдигнати СМИСЛЕНИ, съставомерни обвинения?!?
До коментар [#5] от "shogun":
Не е проблема в цитата, а в невъзможността за доказване на противното. Ако в цяла Западна Европа може да те осъдят за висока степен на сигурност, тук ти трябва абсолютна сигурност.
Както знаем, абсолютни истини няма. Какво остава да ги докажеш.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.