// К1: Средата / Мнения

Хоризонтът на управлението ще е кратък
След изборите
![]() Кирил Аврамов преподавател по политически науки и заместник-ректор на НБУ |
Непредставени останаха тези, които създават добавена стойност и понасят негативите на завладяната държава. |
При една сложна обстановка на несигурност, в която се намират както ЕС, така и нашите съседи (Турция и Македония), българското общество си пожела още веднъж от същото - да си трае и да се ослушва. Да отложи взимането на някакви по-сериозни решения, ако подкрепи идеите за промяна.
Темата за "захвата на държавата" (от англ. capture state - бел. ред.), за реформите, от които българските общество и държава трайно се нуждаят, беше застъпена в много малка част от политическия дебат - основно от две формации "Да, България" и "Нова република". Докато в основния се случваше един националпопулизъм, в който идеята на големите партии беше да отнемат инерцията от "Обединените патриоти". Социалистите дръпнаха напред не защото се е появила огромна електорална база, припознала соцминалото като идеал, а защото иззеха радикалната реч на националистите. Не случайно "патриотите" бяха с толкова кисели физиономии в изборната нощ - очакваха много по-сериозен растеж.
Спойката ще е властта
Бъдещата формула на управлението ще бъде или правителство на малцинството на ГЕРБ, или ще се търси дяснонационалистически профил на управлението със или без Марешки.
Още преди изборите ГЕРБ направи заявка да обере възвратния ход на популистката пружина от референдума, но националистите разбират, че предложенията на "народа" ще бетонират двупартийния модел и формации от техния тип ще имат проблеми. Дори ГЕРБ и "патриотите" да се сработят в обща управленска формула, това ще е повод за раздор.
Може да се търсят и други решения от типа на тематични коалиции, които да подкрепят правителство на малцинството. Но за да сработят тези тематични мнозинства, еготата трябва да бъдат съвместими.
Преформатираният политически цикъл може да доведе до още по-антисистемни явления |
Хоризонтът на следващото управление ще е кратък. Прагматично спойващият елемент ще бъде задържането на властта и на статуквото. Но България има да решава национални и наднационални проблеми, които парадоксално могат да се явят както спойката за управленската формула, така и да се превърнат в причина за нейния разпад.
Бъдещето на десницата
Една голяма част от хората, които желаят реална промяна, останаха непредставени. Тази общност в момента се чувства ядосана, объркана, отчаяна и преди всичко - малцинство. Тази част от обществото създава добавена стойност и понася всички негативи на завладяната държава, виждайки как нейният труд се преразпределя по непрозрачен начин.
Вдясно наблюдавахме, от една страна, сблъсък на ценностно ниво, от друга - невъзможност за колективна работа. Но тази липса на взаимодействие може да е начало на оздравителен процес. Защото трябваше да се случи генерационна промяна. Тази общност е силно индивидуалистична, състои се от хора, които са успешни и самонаправили се. Но десницата има да преодолява детската си болест. Едно е да действаш в сектора на НПО и да имаш прекрасни идеи, съвсем друго е на разкаляния политически терен в България. Но това малцинство е истинският носител на промяната.
"Да, България" и "Нова република" рано или късно ще намерят общ път напред, който ще бъде доминиран от заряда на "Да, България". Много хора инстинктивно са съгласни с посланията на тези формации, но предстои да бъдат приобщени на емоционално ниво към тази общност. Защото това са каузи, които засягат всеки от нас.
Още по темата
Ново правителство ще има най-рано в края на април
Окончателно е ясно кои ще са депутатите в новия парламент
2 апр 2017Да не се гневим: 10 точки в защита на "Да, България"
Десет аргумента за отказа от коалиране
31 мар 2017
И още: Май няма да си купя друг Фолксваген; Каква е новата визия за Европа
14 окт 2019, 3334 прочитания

И още: Защо Сидеров постави "крадец" и "гей" под общ знаменател; Манипулацията с отнемането на деца е оръжие за масово поразяване
9 окт 2019, 2713 прочитания
11 дек 2019, 15367 прочитания
11 дек 2019, 4544 прочитания
11 дек 2019, 1907 прочитания
11 дек 2019, 1623 прочитания
11 дек 2019, 1309 прочитания
Десет аргумента за отказа от коалиране