Производителността става ключов фактор
Ниската производителност в България спъва ръста на икономиката


Симеон Дянков

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Добре че Вдянков свърши нещо за БФБ кат беше мин фин
Практиката в развитите държави обаче показва че увеличените приходи поради подобренията на производителността отиват за печалба на собствениците (това го казва Икономист, не някоя социалистическа публикация) Отделно води и до намаление на нуждите от персонал - в превод - уволнения. Оттам по-голяма безработица и намалено вътрешно търсене. Все проблеми Така че неолибералната мантра, която този вестник проповядва - ала-бала производителност, конкуренция навсякъде, пазар в образованието и здравеопазването и прочие си има и обратна страна - за 99-те процента де. Ако се интересуваме само от добруването на собствениците - да - производителност трябва.
И Капитал - оправете си сайта - като пишеш коментар през телефона, новите редове изчезват. Справка горния коментар - имаше четири нови реда
Любимата мантра и дъвка на родните пишман-меринджеи - нео-феодали, които в рамките на едно-две поколения напълно забравят от какви нива са тръгнали и къде могат отново да се върнат.
Всеки работи според личната си мотивация и усещане за смисъл от свършеното, а в общия случай това трябва да е много добре финансово подплатено или просто никаква съществена работа няма да се свърши, дори насреща да имаме гений работохолик. Изключвам акциите, които са свързани с доброволчески труд. В този смисъл, докато родните пишман-меринджеи не се научат да дават достатъчно високи и справедливи възнаграждения, ще стане така, че сами ще копат на нивата и сами ще бъдат човека-оркестър във фирмите и компаниите си. Ще ги видя тогава каква ще бъде ТЯХНАТА производителност, след като години наред им се струва, че тази на назначените от тях работници и служители е пределно ниска. Казано е, че рибата се вмирисва откъм главата, така че всеки да си направи изводите за себе си. Ако няма добър мениджмънт и управление - както на държавно, така и на фирмено и корпоративно ниво, то не можем да очакваме и висока производителност и ръст на икономиката, повишено благосъстояние за ВСИЧКИ и т.н., и т.н.
Поздравления за разкошната графика!
Това е 27 годишната мантра:"Заплатите са ниски, щото производителността на труда е ниска".Ама според статистиката 2/3 от работещите работят в сферата на услугите. Така че няма как да е вярна.Но пък в пълна сила важи правилото за търсенето и предлагането.Заради демографският срив работната ръка става все по-малко.Плюс това, че все по-голям процент са неграмотни цигани.Така че щат не щат работодателите ще вдигат заплати.
[quote#5:"Георги Георгиев"]Поздравления за разкошната графика! [/quote]
Може да са наели друг дизайнер (по-евтин) или титулярния де напуснал, за да си намери по-добре платена работа. Което се "вписва" по много интересен начин в темата на статията...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.