Другата гледна точка може да видите тук: Защо държавата нe може да ползва Auxionize
Нужно ли е държавата да плаща за собствена софтуерна платформа за обществени поръчки? Най-лесно ще ме разберете, ако ви разкажа историята на Quaero. Накратко. През 2005 г. Жак Ширак и Герхард Шрьодер обявяват, че ЕС ще финансира създаването на конкурент на "Гугъл". Кръщават проекта Quaero (от латински - търся). За разработката създават консорциум през 2008 г. начело с голяма френска частна компания - тогава Thomson, сега Technicolor. Участват още десетина компании, сума университети и научноизследователски институти.
Стартът е типичен - важни хора с вратовръзки държат речи пред екзалтирани чиновници Похарчват се едни стотин милиона евро на европейските данъкоплатци, но конкурент на "Гугъл" така и не се появява. Въпреки десетките корпорации, институти и институции, финансирани от най- висши евробюрократи.
Все пак няколко частни фирми любимки прибрали едни пари. На 31 декември 2013 г. Quaero официално бил обявен. В обявлението се казвало: "Ние, няколкостотин евробюрократи, заедно с няколкостотин научни бюрократи и още десетина фирми, любимци на властта, преди пет години подхванахме една бизнес инициатива - да създадем продукт, който е конкурент на друг такъв, създаден и развиван от автентични предприемачи. Най-наивните измежду нас си мислеха, че имаме шанс. На мнозинството им беше през..., защото получаваха големи заплати, появяваха се по разни събития и се чувстваха важни. Имаше и малка група откровени хитреци, които разпределяха парите към частните фирми и смучеха рушвети. Пет години по-късно мислим да се откажем от този проект, защото парата свърши и e малко дразнещо да искаме още за понасмръдяващия софтуерен труп. Ще измислим някакъв друг иновативен проект..."
Оказало се, че всъщност това не е оригиналният текст. Оригиналът стоял на сайта три дни, после някакъв зевзек хакнал сайта и поставил своя версия. Изненадващо, никой не забелязал, случката - може би по простата причина, че след като парите за крадене били свършили, вече никой не се интересувал от "Куеро".
Оригиналът на анонса прилагам в съкратен вариант:
"Уважаеми...
Днес сме се събрали да отпразнуваме успешното приключване на един от най-важните иновативни проекти в новата история на нашия континент (бурни аплодисменти). Преди пет години, ние, лидерите на обединена Европа, осъзнавайки значението на иновациите във все по-бурно развиващия се модерен свят, стартирахме един амбициозен проект! Проекта Quaero! (отново бурни аплодисменти). В това смело начинание получихме подкрепата на всички европейски институции и на европейската научна общност. Успяхме да привлечем като партньори и десетки частни компании, поставили името на Стария континент върху картата на съвременния иновативен свят (аплодисменти). Хиляди инженери, учени и представители на десетки европейски институции работиха рамо до рамо, вдъхновени от амбициозността на този проект! Няма да забравим безсънните нощи, прекарани пред компютърните екрани, димящите чаши с кафе, разхвърляни по бюрата на недоспалите програмисти, миговете на униние и екстаз
Нека се поздравим с огромния успех - всички вие доказахте, че Европа може! И да си пожелаем още проекти като Quaero!А защо не и по-амбициозни (бурни аплодисменти)!"
Същото би се получило, ако чиновници решат да си направят конкурент на който и да е друг продукт, създаден и развиван от предприемачи. В най-добрия случай ще е куцо недоносче, което ще гълта луди пари ежегодно. Парите ще се плащат на приятелска фирма. И докато конкурентните продукти естествено се развиват, държавният софтуер ще е като държавните железници.
Правилният подход е държавата да дефинира каква функционалност й е нужна и не да става производител на софтуер, а да ползва наличните на конкурентен принцип - така както държавата не си прави транспортна фирма, за да си вози служителите, или пък букинг софтуер, за да си резервира хотели и самолетни билети.
Пълния текст може да прочете във фейсбук профила на Ивайло Пенчев
Другата гледна точка може да видите тук: Защо държавата нe може да ползва Auxionize
Нужно ли е държавата да плаща за собствена софтуерна платформа за обществени поръчки? Най-лесно ще ме разберете, ако ви разкажа историята на Quaero. Накратко. През 2005 г. Жак Ширак и Герхард Шрьодер обявяват, че ЕС ще финансира създаването на конкурент на "Гугъл". Кръщават проекта Quaero (от латински - търся). За разработката създават консорциум през 2008 г. начело с голяма френска частна компания - тогава Thomson, сега Technicolor. Участват още десетина компании, сума университети и научноизследователски институти.
14 коментара
Г-н Пенчев е напълно прав, но има ли кой да го чуе?
Това чат ли стана тука, не могат ли да си комуникират по скайп, защо ползват медиите?
Има ли причина регулярно да ни информирате за претенциите на този селянин?
Пълни глупости. Някаква търсачка по обществена поръчка се била провалила. Все едно частните конкуренти на Гугъл от този период цъфнаха и вързаха. Или господин претенциозен ползваше Бинг през 2010? Едва сега се появи поле за конкуренция при търсачките. А че от един пример за провалена обществена поръчка претенциозния коментатор екстраполира смело за ВСИЧКИ обществени поръчки за софтуер е или наивно, или злонамерено
И тук е времето да поговорим за ефективността на европейския бюджет. Защото не всеки прагматичен глас трябва да се обявява за НАЦИОНАЛИСТ или ПОПУЛИСТ. За доброто на ЕС.
Капитал - личния прогиш на Ивайло Пенчев. Жалко, че другите бизнесмени нямат своя лична редакция, сигурен съм че и те имат какво да разкажат. За сметкс на това имаме възможността да се насладим на обидите, псувните, цинизмите на този откровен простак всеки път когато нещо в бизнеса му не потръгне.
Докато криеше пари и осигуряваше на минимални заплати държавата не му пречеше, като получава европейски финансирания пак не му пречи, сега много му порастна работата на този простак. Този малък човек изпълнен от низки страсти не трябва да му се дава трибуна.
Платили ви... платили ви. Ама защо ни карате и нас да плащаме да четем брътвежи на един ненормалник ?
Тази публикация платено съобщение ли е?
Ако ли да - моля упоменете го някъде все пак ;)
Може да е всякакъв, но е абсолютно прав за това, че държавата не може да се справи с нищо - особено пък нашата. Примери за това колкото искате. Ако някой се сеща за държавна организация функционираща ефективно нека сподели