Защо държавата нe може да ползва Auxionize
Евродиректива не позволява обществени поръчки на външна платформа


Божидар Божанов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Другата гледна точка може да видите тук: Държавният софтуер ще е като държавните железници
Вследствие на проверката на КФН в Auxionize, която по същество не мога да коментирам, Ивайло Пенчев каза, че до края на годината ще предостави на държавата безплатно ползване на платформата. Auxionize е платформа за поръчки с цел постигане на най-изгодна цена чрез максимално прозрачно конкуриране в предлагането.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Прогнозата за внедряване на националната система за обществени поръчки е доста по-лоша от тази на тол-системата.
До коментар [#1] от "cinik": В Украина въведоха преди 2 години подобна публична онлайн система за държавни поръчки: https://prozorro.gov.ua/en. Икономиите се изчисляват в милиарди въпреки краткия период.
Системата в голямата си част е базирана на отворен код, повече инфо може да се получи тук: https://en.wikipedia.org/wiki/Prozorro
Доколкото знам, са инсталирали с някои адаптации действаща естонска онлайн система за държавни поръчки. Така, че явно има начин една такава система да бъде съобразена с действащото законодателство на ЕС.
До коментар [#2] от "Николай Николов":
+++
Много сте прав. Един от системните проблеми на българската държава е "матряла" (според бат Бойко) , и то наистина си е "матрял". Ние постоянно се опитваме "да открием топлата вода" за всичко , хабейки безумно обществения ресурс и оттам оставайки си бедни. Примери - безброй. Държавата е така безумно нахвърляна хаотично, че човек може да се хване за главата. Няма подреденост в почти нищо.
Обяснено накратко, не си дават държавната паничка. Аз вече ми се губят колко години го разработват този софтуер за държавната администрация, 15 или 20 години? И както Белене нищо насреща, един "голям гьол". А частника като на шега прави платформа за поръчки. Дори им дава безплатно нещо за което те ще искат поне 40-50млн лева, съдя по безобразно надутите поръчки досега.
Лапали са от държавната трапеза 15-20 години и искат още да лапат, това е обяснението.
Още не са я погледнали тази платформа, която им се предоставя безплатно, но вече знаят, че не става. Коя точно европейска директива забранява интегрирането на модули от различни изпълнители в единната национална платформа? Сложете на масата изискванията към единната система за електронни обществени поръчки, за да може да кандидатства всеки. "Единна система" не означава система, разработена само от един изпълнител, а система, работеща с единни интерфейси. Защо да не може модул, разработен от когото и да било, да бъде интегриран в системата?Auxionize едва ли поддържала "всички случаи на закона (произтичащи от директивата на ЕС), всички видове процедури и ограниченията в тях." Какво значи "едва ли"? Поддържа, не ги поддържа или пишещият не знае? Сложете публично изискванията към системата, да може да ги види всеки и който реши, да кандидатства като разработчик. Странното е, че авторът е софтуерен инженер, а аргументите, които ползва, за да подкрепи тезата си, че Аuxionize не може да се ползва, изобщо не са от сферата на софтуерното инженерство.
Доколкото ми е известно, Божидар Божанов е софтуерен специалист. Това ограничава гледната точка. Дивелопърите работят по брийф, така и разсъждава той - имало няква директива, тя казвала "А", значи не може да бъде "а".
Моето послание към него е следното - в софтуера, едно нещо или черно, или е бяло. Или работи, или не. В правото не е съвсем така - нещата подлежат на тълкуване.
До коментар [#5] от "султана глаушева":
Госпожо написаното от Вас се чете, все едно четете конско на някой, типично по лелински.
Това е коментар на една личност с познания по темата и малко или много опит в софтуерното инженерство и държавния апарат, взети заедно.
Преди да почнете да хокате някого, седнете и направете няколко търсения в yahoo.com, altavista.com, elgoog.de или ако щете дори в google.com. Тогава може да разберете, че автора на коментара по горе е работил 1 година по проекта за електронно правителство, от което следва, че има опит с тежката държавна машина. Същото така, за да се напише софтуер за гореспоменатите цели трябва или програмистите да прочетът малко юридически текстове (и да ги разберът) или да имат юрист, който да им помага/съветва в процеса на работа.
А относно: "Сложете на масата изискванията към единната система за електронни обществени поръчки, за да може да кандидатства всеки."
Не вярва, че автора на текста или редакцията на Капитал имат някакви правомощия да направят това, което Вие иската. Бих Ви посъветвал да пишете имейл на Министерски съвет или институцията, която е отговорна за това. За целта може да използвате гореспоменатите от мен търсачки.
Пожелавам Ви слънчев и усмихнат ден.
До коментар [#7] от "Яж Лаина":
Не смятах да отговарям, но след като си си дал труда да напишеш това, да опитам. Не знам каква ти е професията. Ако си , примерно, ветиринарен лекар, не бих спорила с теб, защото нямам понятие от материята. Като гледам, ти се хвърляш в област, от която нямаш понятие, но аз, ако си разбирам от занаята, би трябвало да мога да обясня така, че всеки да ме разбере. Ще опитам.
Софтуерният инженер казва, че системата не поддържа всички изисквания на закона. Не е работа на софтуерната система да ги поддържа. Тя трябва да предостави платформа на този, който ги познава, да може да ги въвежда, без намеса на програмисти. Този закон, причислен към тази група от потребители и толкова! Ако при всяка промяна на закони трябва да се бърка в софтуера, хвърли го на боклука!
За конкретния случай:системата не поддържа тези и онези разпоредби. Въпросът е "как да направя така, че да ги поддържа"? Отговорът за читава система е:"Въведи новите закони. Причисли ги към групата, за която се отнасят." Толкова. Ако ти кажат, че трябва да бъркат в софтуера, бягай от такава система! Трябва да има ясно разделение между работата на разработчика , внедрителя (експерт по законите) и крайния потребител (този, който я ползва).
Не знам дали си разбрал. Надявам се. Но списъкът ти на търсачки (защо ли ми го пращаш), които да ми покажат, че авторът е софтуерен инженер и работил в държавната администрация, няма общо с проблема. Софтуерното инженерство си има правила, независимо от личността на интерпретиращите ги. Особено изявления от рода: "но такава е правно-организационната реалност". Е, ако е така, скоро действаща система няма да видим!
До коментар [#7] от "Яж Лаина":
Г-жа/г-ца Глаушева е отговорила по същество на индивида, нарекъл себе си "Яж Лаина"...С такова име, каквото и да напишете, независимо дали е брилиянтно или пълна скръб, не заслужавате грам внимание
До коментар [#8] от "султана глаушева":
Благодаря за отговора. Не споделям Вашето мнение, защото внедри закона е твърде лесно казано.
Законите могат да се тълкуват, а кодът на програмата не.
Професията ми е монтажист на каучукови изделия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.