Промушен без обсъждане законопроект накърнява правата на гражданите
Парламентът спешно придвижи проекта за промени в административния процес, с който таксите за касационно обжалване за граждани скачат 18 пъти, за НПО - 90 пъти


Александър Кашъмов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Наскоро обществеността с изненада узна, че на 1 юни 2017 г. група депутати от управляващата партия ГЕРБ са внесли в парламента проект за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Обществено обсъждане на проекта не е обявявано и провеждано, но въпреки това преди няколко дни той бе приет на първо четене от Народното събрание. Преди това текстът, предвиждащ сериозни изменения и допълнения, е бил скоростно изстрелян през пет парламентарни комисии, които са разгледали документа в обем от 97 страници в късия период от 7 до 21 юни 2017. На 22 юни законопроектът вече е приет на първо четене в пленарно заседание.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Над 700 прочита (или преглеждания...) и 1 коментар.. Прекрасно... все по-близо сме до нулева чувствителност... паралелно с прогресивното увеличение на тези които "ич не им дреме" за закони - така или иначе ще останат само тези дето ще ги спазват, ама не повече от избранниците им... Айде честито!
Или просто хората са онемели... точно както и аз - вече съвсем онемях... хващам се, че все по-често гледам към една... друга посока... далеч.
... и накрая хората сами ще искат да влизаме по-бързо в ЕС, а когато нещата стават бързо, то далаверата е голяма.
Медиите усилено ни занимаваха с битовизми като опашки в КАТ и катастрофи по пътищата, докато тихомълком се прокарват закони ограничаващи гражданите като задължителни банкови плащания за суми над 1000 лева, описания в статията и лой знае какви изненади още. Докога ще се ловим на тези номера? И докога ще си кротуваме?
Ако чете автора - тези промени освен в България (където виждаме е невъзможно) къде другаде могат да бъдат протестирани?
Статията е доказателство за това, какво губим всички ние като граждани от невлизането на наистина десни партии в 44-ия парламент. Личности като П. Славов, М. Димитров, Р. Кънев и М. Андреев са информирали обществото за обсъждането на странни законопроекти, искаха информация по Закона за достъп до общ. информация, бяха наистина народни представители, а не нечии депутати. Сега ще разчитаме на различни НПО да ни информират и да защитават интересите ни.
Още един пример за голямата грешка на "Да Бг" с отказа ѝ да се коалира с други формации за парламент. избори.
Напълно споделям мнението на Александър Кашъмов във всички негови насоки.
Направи ми впечатление, че като част от т. нар. електронно правосъдие се въвежда задължително електронно връчване, включително и това гражданите да бъдат уведомявани и с есемес съобщение. За тази цел последните се задължават да представят не само електронна поща за кореспонденция, но и мобилен телефон, ако имат такъв, за да им се изпращат тези съобщения.
В мотивите се твърди, че за първи път т. нар. електронно връчване се въвежда в АПК, а него всъщност го има вече в ГПК, но доброволно.
Иновации със съмнителен ефект.
Такъв проект е опит за край на рекета и злоупотребата с права и необосновани обжалвания.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход