🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Борбата срещу подкупа - амбиция или реалност

ISO 37001 – възможност за превенция на подкупа като корупционен риск

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

По данни на Световната банка над 1 трилион щатски долара годишно се превъртат под формата на подкупи в световен мащаб. Иначе казано, глобалната цена на корупцията се равнява на повече от 5% от световния БВП[1]. Подкупът е навярно най-популярната корупционна практика в България и света. Когато чуем думата корупция, първото нещо, което ни хрумва, е "подкуп", "рушвет", "алъш-вериш" с властта.

Подкупът е като тангото, за него са нужни двама. Българският Наказателен кодекс (НК) регламентира престъплението подкуп в Раздел IV, чл. 301 – 307а, разграничавайки т.нар. пасивен и активен подкуп. При пасивния подкуп фокусът е върху онзи, който ще поиска или приеме ("длъжностно лице, което поиска или приеме дар или каквато и да е облага, която не му се следва, или приеме предложение или обещание за дар или облага, за да извърши или да не извърши действие по служба или загдето е извършило или не е извършило такова действие, се наказва за подкуп с лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева", чл. 301, ал. 1 НК. Субект на престъплението в този случай винаги е длъжностно лице[2], което по един или друг начин представлява държавата (например държавен експерт, полицейски орган, държавен инспектор).


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dr.web avatar :-|
    dr.web
    • + 1

    Вие с рубриката "ДНК прогнози": нали ви го казаха по една от телевизиите - население (т.е. народонаселение, т.е. потенциалните гласоподаватели), което почти изцяло се интересува само (и единствено) от промоции и цени обявени в вестничета като този на "Кауфланд", си заслужава корупцията, в която тъне и затъва непрекъснато - т.е., борбата срещу подкупите е хубаво нещо и хубаво е замислена като словосъчетание върху хартия (на хартиен носител, може и на магнитен носител, може и по ектронен път - като флашка например, може и да се "гласува" за нея, и т.н.), но в реализацията си няма изгледи за някакъв съществен успех.

    Нередност?
  • 2
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев

    До коментар [#1] от "dr.web":

    В Южна Корея промоциите са на изключително голям почит. Чувал съм разкази на колеги, че можеш да видиш цял супермаркет празен и скупчени хора на тълпи само пред промоционалните стоки.

    Южна Корея няма сериозен корупционен проблем. Опитът да се препише подобна дреболия като генезис за нещо подобно е озадачаващ. Много по-добре да търсим проблемите в непукизма ни.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал