"Тесни връзки" и широки пръсти
Или поредните и далеч не последни изменения в Кодекса за социално осигуряване, засягащи капиталовия стълб на пенсионната система


Радан Кънев

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
В началото на ноември парламентът прие на второ гласуване изменения в Кодекса за социално осигуряване (КСО), засягащи дейността на пенсионно-осигурителни дружества (ПОД) и управляваните от тях пенсионни фондове (ПФ), осигуряването в които формира т.нар. втори стълб или задължителен капиталов стълб на пенсионния модел. Той е въведен с първата редакция на КСО (тогава Кодекс за задължителното обществено осигуряване), в сила от 1.01.2000 г. и представлява основен елемент от мащабната реформа на пенсионната система и пенсионния модел, предприета през последните години на ХХ век. Въвеждането на допълнителен, но задължителен капиталов елемент в пенсионната система отразява глобално господстващото през 90-те години виждане за либерализация на финансовия сектор и приватизация на обществените услуги. Преди всичко обаче то представлява отговор на демографското предизвикателство пред разходо-покривната (pay as you go) пенсионна система в цяла Европа, но особено силно проявено в страните от бившия социалистически лагер, страдащи едновременно от рязко намалена раждаемост и силна икономическа емиграция.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Има ли убедителни доказателства, че се внасят осигуровки за т.н. силови пенсионери. Проникна информация, че те получават 58% от парите за пенсии. Излиза, че осигурените губят от „доплащането“ 58-53%% в посока пенсионери на МВР. От къде се вземат пари за инвалиди, болнични, както и за майчинство.
Вдигането на малките пенсии, на практика е подарък с по 50 месеца осигурителен стаж. Това не представлява ли престъпление и измама за добросъвестните? Все пак какво са правили тези над един милион лица от 18 до 68 годишната си възраст. От какво са живели и защо не продължават така, без да натоварват НОИ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.