Димна завеса
Топлофикация - комунизмът във всеки дом
Въздухът в София често е мръсен, а всички искаме да е чист. През последната година тази тема започна да интересува повече хора, а властта бе принудена да отговаря на въпроси. И кметът на София Йорданка Фандъкова, и министърът на околната среда и водите Нено Димов се ангажират все по-често с позиции.
И колкото и да сме свикнали да гледаме все към автомобилите, напоследък си признаваме, че основна част от проблема е и отоплението с твърдо гориво. Т.е., ако се отопляваме чисто, въздухът ще е по-чист. Ако се отопляваме мръсно, въздухът ще е по-мръсен. Единствената масова алтернатива за чисто отопление се нарича парно.
Познавате ли някой в София, който да е поискал да стане клиент на "Топлофикация София"? По-скоро познавате много хора, които искат да избягат колкото се може по-далече от този монополист. В момета софийското топлофикационно дружество трупа огромни загуби, предлага некачествена услуга и гони клиентите си. В същото време е удобно поле за наместване на доставчици, близки или не толкова близки до политици. Затова властта няма интерес да промени "Топлофикация София", а в това състояние монополистът не само не може да привлече повече хора към чистото отопление, а по-скоро е на път да тласне нови хора към мръсното отопление.
Столичната община цитира данни, според които 60% от замърсяването с ФПЧ се дължи на автомобилния трафик. Тези данни са средни за годината – през лятото няма отопление, т.е. делът на нафтата, дървата и въглищата през зимата трябва да е доста по-висок. Това се доказва и от данните от измервателните станции – те показват повишено замърсяване през зимата и в кварталите без парно.
Как всички тези хора да изоставят дървата и въглищата и да започнат да се отопляват с парно? Има, най-общо, два начина – или първото да стане крайно непривлекателно, или второто да стане крайно привлекателно. Първият подход ще има своята социална цена – винаги можеш да оскъпиш твърдото гориво с акциз, но ще платиш цената на изборите. Вторият подход изисква да направиш услугата на "Топлофикация София" търсена. Едноличен собственик на това чудо е Столичната община.
Това, разбира се, не е единственият път към опазването на чистия въздух в София. Но е толкова очевиден, колкото очевидно е и нежеланието на политическата власт да се раздели с тази бездънна яма за назначения и обществени поръчки.
-------------
Германия
Есента на Меркел
От кометар на Фолкер Витинг за "Дойче Веле".

Още една цел е постигната. Ангела Меркел успя да са споразумее с ръководството на ГСДП за нова широка коалиция. Не е ясно обаче колко дълго тя ще остане на своя пост. Това ли е залезът на канцлерката? От изборите за Бундестаг през септември рейтингът на Меркел постоянно пада.
Лидерката на ХДС знае, че четвъртият ѝ мандат като канцлерка явно ще бъде и последният. Още преди изборите през септември тя се колебаеше дали изобщо да се кандидатира за поста. Не е само опозицията, която настоява за обновление. Някои среди в ХДС залагат на оттеглянето на Меркел и се надяват това да стане колкото се може по-скоро.
На парламентарните избори, проведени на 24 септември 2017, Ангела Меркел и партията ѝ се представиха слабо. А резултатите на ХДС и ХСС бяха направо катастрофални. Меркел обаче не пожела да признае лични грешки.
Вместо това се опита на бърза ръка да състави коалиция между ХДС/ХСС, Зелените и Свободните демократи. Тя се надяваше на успех, но след предварителните сондажи Свободните демократи прекъснаха преговорите. Това също бе поражение за Ангела Меркел. Председателката на ХДС не успя да внесе някаква нова идея в проекта за бъдещо управление, не намери подходящ общ знаменател и не успя да създаде сплотеност между потенциалните коалиционни партньори.
Меркел сега наистина успя да създаде коалиция със социалдемократите, но въпросителните остават. Наближава ли залезът на канцлерката? Меркел е упорит човек и владее тактиките на властта. Тя не обича конфликтите и знае как да излезе суха от трудни ситуации. Явно това ще ѝ се удаде и този път. Нещо повече: последните анкети сочат, че ако се беше стигнало до предсрочни парламентарни избори, близо 90% от съпартийците на Меркел все пак биха предпочели именно нея като кандидат за канцлерския пост.
---------
Законът за охранителната дейност
От частна полиция към квазифеодализъм
От коментар на Спас Спасов за "Дневник".

В градчето Роуз крийк, забравено от Бога някъде из Дивия запад, безчинства банда. Рекетира, плячкосва и дави в кръв всеки опит за бунт. В безизходицата си жителите му наемат шестима въоръжени мъже и опитния стрелец Крис, за да ги защитават в неравната битка. Това е историята, около която е сглобен сценарият на един от най-популярните уестърни - "Великолепната седморка".
С няколко незначителни нюанса горе-долу така ще изглежда и резултатът от прилагането на новия Закон за частната охранителна дейност, който влезе в сила миналата седмица. Той ще развърже ръцете на кметове в общини с малки и отдалечени населени места да наемат частни охранители. На пръв поглед идеята изглежда благородна. Но е двулична най-малко по три причини.
Първо, защото защитата на живота, здравето и собствеността на гражданите е задължение на Министерството на вътрешните работи. С насърчението, което получава от законодателя, то официално ще абдикира от него, за да го прехвърли на опитния стрелец Крис и хората му.
Второ, без да е свършило работата си, МВР е финансирано от изоставените граждани през държавния бюджет с 1.2 млрд. лв. И още веднъж през местните данъци и такси, от които общините правят дарения на полицията. Само за миналата година тяхната сума е около 2.2 млн. лв. Сега гражданите ще трябва да плащат и трети път - за частни охранители, които държавата сама ще им посочва.
Трето, ограбваните, малтретирани и изплашени за живота си хора из периферията на държавата най-вероятно ще станат жертва и на нова вълна от нагласени обществени поръчки за избор на пазачите им. Практиката до момента не дава никакво основание за надежда, че няма да се случи точно това: държавните чиновници да насочат парите за частна охрана към лоялни кметове по места, които да им ги връщат след това през също толкова лоялни "великолепни седморки". Нищо че според новите опорни точки на ГЕРБ корупцията е "виртуална", нещо като "усещане" (по Лиляна Павлова), разнасяно от вестниците (по Владислав Горанов) и затова не може да се пипне, преброи или да се измери.
С други думи, вместо да се търсят сложни и рисковани трикове за източване на бюджета за вътрешна сигурност, оттук нататък той ще се оттича направо през обществени поръчки за дейност, вменена на МВР по закон, но вече делегирана на външни изпълнители.
Години наред държавата не пожела да направи така, че общинските структури, създадени, за да опазват обществените ред и сигурност, да разполагат с ресурс и правомощия, за да свършат работата си. И до ден днешен те не могат да носят оръжие, да задържат и дори да проверяват документи за самоличност. Това, което ще се случи сега, е, че за разлика от колегите си частните полицаи ще носят оръжие, ще проверяват документи и дори ще могат да задържат по подозрение за престъпна дейност.
С такъв мандат, но и при пълната финансова и институционална подкрепа, която държавата им е подготвила, бъдещите победители в търговете за охранителна дейност на села и паланки трудно ще устоят на изкушението да се превърнат в рекетьори и "квазифеодални структури", както основателно подозира политологът Стойчо Стойчев.
Димна завеса
4 коментара
Пропуснали сте джендър пропагандата. Редакторът къде е?
До коментар [#1] от "Георги Георгиев":
От последните Ви няколко коментара, считам че нямате какво остроумно да напишете и затова драскате глупости.
Принципно идеята за топлофикациите е страхотна, а и няма по-добро утопление от парното. Колкото повече абонати има в една кооперация, в един блок, толкова по-евтино ще излиза на живущите (няма да е 20-30-40лв. на месец със сигурност, но ще се понася). За целта обаче трябва наистина топлофинациите да се модернизират.
Какво могат да измислят ченгесарски/мутренски кратуни? Не стига, че плащаме 1 млрд. на МВР, а ми сега и някакви слабообразовани момчета с мускули ще решават, дали извършвам нещо противозаконно. Те и досега сотаджиите не са изпъквали с някакви подпомагащи обществото действия.
Само за сравнение Холандия и Австрия имат около 10мил. население. Полицията им е от грубо 28-30 хиляди служители. Ние я имаме 6млн., я 6,5млн. и имаме 50хил. служители.
До коментар [#2] от "ЗиленЗадколисенОлегархСпуредГусинДайнов" ;:
Ами аз доста умни неща писах, ама обратни аргументи не срещнах. Само сляпо боготворение на една джендър конвенция.