"Манията по лалетата": истинската история е по-различна
Популярният пример с холандския финансов балон през XVII век е базиран предимно на фолклор


Ан Голдгар

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Балоните са неотменна част от капитализма. Има го навсякъде - като се поне от неджимите имоти и се стигне до акциите на фондовата борса, цените на футболистите и на произведенията на изкуството. В този смисъл, криптопазарът не прави изключение - просто е едно крайно проявление на един и същ феномен (не-еластичност на предлагането физически ограничени активи при постоянно нарастване на паричната маса). Една от причините е в проинфлационната монетарна политика на централните банки, както и в модела на fractional reserve banking, който де факто позволява на търговските банки да "печатат пари".
Да, Голямата депресия от 1929-1930 също е преувеличена, не е имало фалити и безработицата не е била 25%. Ипотечната и финансова кризата от 2007-2008 също са измислици, балоните не съществуват и биткой не е напомпан! Аре стига глупости.
В момента ползваме редица балони и това не ни притеснява ни най малко.
Като започнем с долара най голямата пирамида в познатата човешка история :)
Най важния актив на един балон е доверието в него.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.