Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Университетски преподаватели коментират резултатите от българската част на Петото европейско изследване на ценностите, което се провежда през 10 години*
Всяка епоха на сгъстена трансформация и отключващи се кризи подкопава общностната кохезия. Важният извод от това изследване е, че те не са подкопали доверието в демокрацията като фундамент на европейските общества. Българите са разположени в поле, рамкирано от желанието да са отворени към света, но и да са добре защитени. Налице е стремеж за отграждане от чуждото, непознатото, неразбираемото с наличните ни културни сетива. Искаме да сме в големия свят, но е все по-силна носталгията по малкото общество с ясно очертани граници.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Ценностите донякъде в момента се налагат отвън. Заради 'цялостната картина' ние избрахме ЕС и НАТО 1997. Много от нещата, които са поставени като механизми не са резултат от 'наша история,' а от 'желание да сме в клуба.'
В идеалния вариант ценностите са резултат от процес, който на ниво държава/ общество отнеме ПОНЕ 20-25 години. (По Ингълхарт).
Експериментирането с нови проблеми води до решения, които водят до добри практики, които с времето стават правила, после принципи и накрая - ценности.
Частната собственост (или правата на индивида) не е е станала ценност, понеже някой пророк се е появил, а понеже обществото е "напипало," че е добре да се използва този механизъм.
Ние сега приемаме "чужди правила," но пак се иска време, за да осъзнаем и "интернализираме" предписанията в ценности.
Вижте дебата с ИК.
2010-2011 трябваше да правя един СУОТ анализ с политици за ЕС. Буквално нямаха идея какви са недостатъците/ опасностите от членството. Като им казах "ние сме гранична страна, при миграционна криза може да се наложи да приемем десетки хиляди." Гледаха ме с изумление. Искам да кажа "още не можем да осъзнаем какво значи либерална демокрация." Затова се плашим от чужденците и жената на дончев и президентшата пишат неадекватни "статуси."
Всички изказали се са ми симпатични, обаче не ги въприемам като авторитети да обясняват ценности.
Еле пък Буруджиева. И Кьосев.
От ценности разбират колкото аз от литература.
Общо взето "едни хора са взели хонорари по един проект."
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.