Климатици или пелети срещу мръсния въздух
111 млн. лв. за подмяна на отопление
![]() |
Правилният избор на уреди трябва да гарантира, че домакинствата няма да се върнат към дърва и въглища. |
По оперативна програма "Околна среда" предстои да бъдат разпределени около 111 млн. лв. за подмяна на замърсяващите въздуха с фини прахови частици (ФПЧ) битови отоплителни инсталации. Бенефициенти ще са 21 общини с наднормено замърсяване на въздуха, заради което през 2017 г. ЕК започна наказателна процедура срещу България. Като първа мярка се предвижда да бъдат подменени печките на твърдо гориво. Изборът на домакинствата, чиито уреди трябва да бъдат безплатно подменени, ще се определя от общините.
От изключителна важност е въпросът за избора на отоплителните уреди, които трябва да имат минимални (нулеви) емисии на ФПЧ, СО2 и сернисти окиси, енергийни разходи, ниска начална цена за доставка и монтаж, лесна експлоатация и дълъг гаранционен срок. Финансово-техническият модел трябва в максимална степен да гарантира, че домакинствата няма да се върнат отново към печки на дърва или въглища.
С предвидените по оперативната програма 111 млн. лв. и при правилно организирани тръжни процедури могат да се подменят около 50 хиляди от замърсяващите въздуха печки на твърдо гориво с хиперинверторни климатици. Годишното потребление на електрическа енергия в национален мащаб ще се увеличи с около 65 GWh (0.15% от сегашното годишно производство). Върховата мощност на енергийната система в зимните месеци (при коефициент на едновременност на включване на климатиците 0.9 и температура на въздуха -15 градуса) ще се повиши с около 80 MW. При температура на въздуха 0 градуса увеличението ще е около 40 MW.
Плюсове и минуси
От сравнителен анализ между отоплението с хиперинверторни климатици и пелетни печки (виж табл.) могат да се направят следните изводи:
- Първо, разходите за отопление за един сезон при пелетните печки са около 2.75 пъти по-високи.
- Второ, локалните (квартални) емисии на ФПЧ, СО2 и сернисти окиси при отоплението с климатици са нулеви, без да се отчитат емисиите в централите в "Марица-изток" например. Нарастването на потреблението на електроенергия може да се компенсира с изграждането на покривни и локални фотоволтаични централи.
- Трето, по-високата начална цена за доставка и монтаж на климатиците ще се компенсира с намалените енергийни разходи спрямо пелетните печки още през първата година на експлоатация. От втората година домакинствата намаляват разходите си за отопление с около 440 лв. на година.
И четвърто, основната част от домакинствата, които се отопляват на твърдо гориво, са енергийно бедни. За да не се допусне те отново да преминат на него, енергийните помощи трябва да са под формата на поименни талони, с които се заплаща консумираната от климатика енергия през отоплителния период в размер на 260 лв., а също така да се покрива и част от енергийните разходи за останалите електрически уреди.
Дървата
Около 1 милион домакинства се отопляват на дърва. Постепенно при тях трябва да се въведат отоплителни системи на основата на термопомпи. Нетехнологичната дървесина трябва да се метанизира и определена част от нея сезонно да се съхранява в газохранилища и в зимните месеци чрез технологията GAS to POWER да се трансформира в електричество и след това чрез топлинни помпи - в топлинна енергия. По този начин ефективността на преобразуване на дървесината в топлинна енергия се увеличава многократно при това с нулеви емисии на CO2, ФПЧ и сернисти окиси.
Предвидената стандартизация на дървата за огрев по отношение на влажността е добра идея, но практическата й реализация е трудна. Тази мярка ще доведе до увеличаване цената на дървата и съответно до увеличаване на незаконната сеч.
Още по темата
Прах във въздуха, прах в очите
Нито отчитането на замърсяването на въздуха в София, нито мерките за по-чисто битово отопление са ефективни на този етап
7 дек 2018Колата на гражданина е свещена
Националната програма за борба с мръсния възхух предвижда само меки мерки по отношение на автомобилите
5 окт 2018Печките, които могат да помогнат на въздуха
Над 50% от фините прахови частици се дължат на битовото отопление
5 окт 2018Потреблението на ток се свива по-бързо от производството
Разликата се компенсира от увеличение при износа на електроенергия
6 сеп 2018Четири нюанса сиво: София пак бе затисната от мръсен въздух
Няколко дни нивата на опасните фини прахови частици в столицата бяха в пъти над нормата
9 яну 2018Мерки за справяне с мръсния въздух, или въздух под налягане
Столичната община показа аварийния си план при замърсяване с фини прахови частици, който едва ли ще има ефект
12 дек 201715 фев 2019, 8603 прочитания
15 фев 2019, 2361 прочитания
15 фев 2019, 1727 прочитания
15 фев 2019, 1568 прочитания
15 фев 2019, 1454 прочитания
50 години от инвазията в Чехословакия