Чуждите инвестиции падат. А защо гоним и печалбите на българските компании в чужбина?
Печалбите на добивните дружества е най-добре да отиват за разработване на нови проекти


Боян Рашев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Сривът на чуждите инвестиции е пълен, отчете стопанската камара": Подобни заглавия помитат като лавина медийния пейзаж в последните дни, но всъщност ги четем всяка година. Жалваме се как няма инвестиции на зелено в икономиката ни, като това особено силно важи за тежката индустрия. Забравете за момент десетките заводи за сглобяване на разни неща и се замислете кога последно някой е изградил значим промишлен комплекс, който да добива и/или преработва наши суровини, на гола поляна у нас? Сещам се само за рафинерията за биодизел на "Астра биоплант" край Русе, която се случва благодарение на субсидирането на биогоривата, и ТЕЦ "AES Гълъбово", реално заместващ затворените малки блокове на АЕЦ "Козлодуй" – цената, която дълго ще плащаме като входна такса за ЕС. Всичко друго са инвестиции в няколкото оцелели след 90-те съществуващи предприятия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Нито инвестициите са спрели, нито строежа на заводи на зелено е спряло, нито са достатъчни концесионните такси. Вместо да си развие първите полугрешни тези, авторът ги ползва като въздушна основа за своите лобистки тези.
Изключително истинска и правдоподобна статия на автора , показваща познаване на нещата от "кухнята" на този труден и отговорен бизнес. Ако повече политици и обикновени хора мислеха държавнически и не се поддаваха на завистливи манипулации , така присъща българска черта , България само за десетина години би влезнала в Топ 10 на световните нации по благосъстояние на населението . Уви - 90 % от населението не го разбира. Внедряването на новите и щадящи околната среда технологии и контрола за стриктното спазване на санитарно-хигиенните изисквания по отношение на добива и преработката е достатъчна гаранция за просперитета на България, но кой обикновен гражданин "го вълнува тази тема" след като не го засяга лично. Къде сте "умни" политици и законотворци . Прогонихте знаещите ,можещите и кадърните българи - истински патриоти. Отидете си с добро , щото скоро ще "гризнете" дърво.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.