

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Има няколко външнополитически оси, за които трябва да сме загрижени. Ако наречем първата европейска, твърдо в националния интерес на Германия е да се гарантира, че Европа има силата да действа. От общ интерес е да има и функционираща трансатлантическа ос. В момента обаче дискусиите между Съединените щати и Европа, и по-специално Германия, станаха по-тежки и по-трудни.
Новото в САЩ
Изключването на САЩ от международни споразумения има значително въздействие върху геополитическите въпроси. В американската политика винаги е имало тенденция към интроверсия и през годините сме виждали двете ориентации - международната ангажираност и оттеглянето, в конфликт помежду им. Новото при Тръмп е, че международната политика се разглежда като голям бизнес. Това се отнася и за отношенията с Европа и НАТО. И трябва да се запитаме дали сме доволни просто да бъдем една от най-силните икономики в света, или да поемем по-голяма политическа отговорност. Във вътрешен план това е много трудна дискусия.
Дневният ред на Русия
Русия е много голям и важен, но също и проблематичен съсед на Германия. Нейният дневен ред очевидно включва опит за дестабилизиране на Европа, а оттам и на Германия. Стремежът й да използва по-слабите си съседи, за да увеличи влиянието си, противоречи на европейските и германските интереси. Руското правителство предприема драстични действия и в собствената си страна, и спрямо други народи - както показаха конфликтите в Грузия и Източна Украйна и анексирането на Крим. Ако Русия използва фабрики на тролове, за да провежда кампании за дезинформация на Запад или да влияе на изборите, не можем да заметем тези неща под килима. Затова подкрепям запазването на икономическите санкции, докато се появи по-добро решение.
"Северен поток 2" - въпрос на интереси
Проектът за "Северен поток 2" е задействан отдавна от предишно правителство. Ние поддържахме икономически отношения с Русия и през студената война и енергийните доставки бяха стабилни. Наистина е въпрос на интереси - не само на Германия, но също и на Украйна и на хората в Източна Европа. САЩ също преследват собствените си икономически интереси. Въпросът дали Германия става твърде зависима от руския газ е резонен, но ние сме в процес на диверсификация. Имаме и други доставчици, изграждаме терминали за LNG - потенциално за американски газ. Не мисля, че рискът е голям, имаме и опита, че Русия е надежден доставчик.
Предизвикателството Китай
Китай се управлява от много силен режим, чиито ценности ясно се различават от нашите и иска да ги наложи в света в дългосрочен план. Нашият модел на социална пазарна икономика доказа превъзходството си в стария системен конфликт с комунистическите държави. Но Китай е икономически успешен конкурент и това е огромно ново предизвикателство. Нуждаем се от стратегия в конкуренцията между двете системи. Предвид всички европейски и национални закони за конкуренцията е разбираемо защо ЕК стигна до такова решение за Siemens-Alstom (не разреши сливането на железопътния им бизнес - бел. ред). Но през следващите години Китай може да се превърне в значителен играч в железопътния сектор в Европа. И ако ние не можем да отстояваме собствената си политика и ценности, рискуваме да станем пешка в играта на една или друга нация.
Германия не е Швейцария
Германия никога няма да бъде "една голяма Швейцария". Сега сме много силен център в Европа и имаме капацитет да се заемем с намирането на баланс между различните интереси на по-малките си европейски партньори - и това се очаква от нас. Ако Европа иска да играе независима роля в световен мащаб, трябва да положим повече усилия. И това се отнася особено за Германия, която разчита изключително много на стабилната международна ситуация за износа си. Вече няма класическа разлика между вътрешната и външната политика.
5 коментара
Констатациите са правилни. Не се казва обаче какви действия ще се предприемат. Не се казва и какви са рисковете от седене на три стола - руски, американски и китайски
До коментар [#1] от "vxa15365434":
Драги колега,
спор няма, че столовете са три броя !
Но дали трябва да се направи уточнение,
на кои два са разположени охранените кълки,
и на кой - чувствителните германски ягодици ?!
Или няма нужда, и так всьо панятна ?
Хахаха! Ако и АКК направят канцлерка, тази държава май наистина я съсипаха!
До коментар [#3] от "султана глаушева":
Не няма, Не се безпокойте
Нищо ново под слънцето - Западът срещу Русия! Две противоположности, които винаги ще гледат в различни посоки и ще се мразят. И тук максимата, че противоположностите се привличат не важи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.