Нов икономически модел? Не бъдете оптимисти
Практиката показва, че ролята на подобни инициативи е да бъдат витрина и често – параван на големи публични разходи без правила


Иванина Манчева

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

През последните седмици нараснаха призивите за разработване на нов модел на икономиката на България. В края на март темата бе "вдигната" и от премиера Бойко Борисов, който каза по време на среща с Германо-българската индустриално-търговска камара: "Всички политици носим грях, че рекламирахме България като страна с квалифицирана и евтина работна ръка. Квалифицирани, но евтини, ни изигра лоша шега и те отидоха там, където ще им плащат добре. Хората свикнаха с новите магистрали, с метрото, сега искат доходите да се вдигнат. Българите се съизмерват с австрийци, германци и ако не бъдат повишени заплатите, миграцията ще продължава."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Подобен период е изживяла германия в края на 18 век и през 19 век. Тогава поради мизерия страната е напусната от милиони имигранти, който отиват в САЩ. Такива са Йохан Астор, Хайнц / краля на кетчупа и Фредерик Тръмп / дядо на президента Тръмп. Обаче индустриалната революция и развитието на промишлеността спират масовата миграция и създават могъща средна класа. Но за това са нужни минимум 5/6 поколения. В момента отново миграцията безспокои Германия по сходен за България начин - мигрират лекари, мед. сестри и ИТ специалисти. Миграция винаги ще има, застаряване също. Меркел вкара имиграните да се бори със застаряването и липсата на ниско квалифицирана работна ръка. За България това не става, понеже нямаме такава промишленност.
Основните възможности за обществено развитие са:
1. При запазване на местната проява на разпространена в света държавна грешка за неправилно правителствено подпомагане на централната банка – в съответната държава възникват нови щети и правителството е с подсигуряван провал.
2. С правилно правителствено подпомагане на централната банка е с условия за устойчив обществен просперитет.
Сега обществеността е с реално мълчаливо съграсие за първата възможност.
Аз съм доволен от стандарта, който мога да получа в България. Честно казано, просто парите ми стигат. Вярно, че съм по-квалифициран, вярно e, че в чужбина плащат двойно. Винаги е изкушаващо да приема и да замина на по-добра заплата на Запад.
Само че ако някога напусна България, няма да е затова. Ще е заради постоянното унижение да съм в държава, управлявана от некадърници. Да съм част от общество, което откровено не му пука и не търси решение на проблемите си. Да се прибирам всеки ден в страх, защото живота ми може преждевременно да бъде приключен от крадци или пък от развързаните агресивни кучета на съседите.
За нищо от това няма постоянно решение. И няма и да има, докато българите не обичаме държавата си и не започнем да се държим като част от истинско общество. Най-вече да си изпълняваме гражданския дълг - да не хвърляме боклуци по градинките, да не пречим с поведението или любимците си на другите, да се интересуваме от политика.
До коментар [#1] от "vxa15365434":
Става, но е забранено. Да вкараш чуждестанен работник е все едно да вкараш доказан престъпник. Такива административни процедури има, че излиза по-евтино да си вдигнеш фабриката и да я преместиш другаде. Благоевград вече го усети на практика.
Освен общи приказки е добре да почне да се работи конкретно и целенасочено, сектор по сектор. Да хванат например туризма, който генерира над 10% от БВП на страната. Там по-лесно може да се работи за промяна на модела, защото не е ограничен до такава степен от покупателната способност на българите. Имаме евтин сезонен туризъм, развиващ се хаотично, който може да предложи само ниски заплати на заетите. Вносът на евтина работна ръка поддържа това състояние. Значи, като първа стъпка спираш сезонните работници от страни извън ЕС. Требва да фалират много некадърни пишман-предприемачи и перачи за да имаме икономика с висока добавена стойност. Да се разпродават и бутат евтини хотели и комплекси с апартаменти и да се вдигат 5-звездни с градини и отопляеми басейни за по-дълъг сезон, с паркинги и пр. Държавата може да повлияе на тоя процес.
Това е само малък пример, целата ни икономика е сбъркана. Да вземем селското стопанство, самите гербаджии насърчават производството на евтина фуражна пшеница като я субсидират, вместо на суровини за преработка тук в България и последващия им износ като готови продукти. Гърция и Италия например сеят основно твърда пшеница, от която произвеждат висококачествени макаронени изделия за износ, а с нашата си хранят прасетата. Тоест, ние плащаме субсидии за да може други да си хранят евтино добитъка и да произвеждат продукция, която после продават на нас.
Решението е едно и е елементарно - правителството да вземе колкото се може повече заеми. Да станем втора Гърция.
Само така ще стигнем западните демокрации - вижте им дълговете.. да са се притеснили, че не ги връщат, ами взимат все нови и нови?
Вместо профицит, трябва да имаме дефицит колкото се може по-голям. И с парите да си оправим държавата. Пък после и да обявим фалит.. голяма работа. Това е новият начин на правене на икономика. Ако не сте забелязали.
Трябва да има пари на корем, да няма канибализъм.. т.е. да не се краде от съседа в България, ами от парите отвън. Тогава лесно и се спазват законите, когато парите текат като река. Това е всъщност - западната демокрация. Яко лесни пари.. и всички са доволни. Естествено някой плаща сметката, но е извън държавата тоя някой.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.