При Бай Тошо нямаше престъпления....
За носталгията по тежките наказания и ниската престъпност


Андрей Янкулов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Андрей Янкулов е прокурор в Софийската градска прокуратура. През 2014 г. е служебен зам.-министър на вътрешните работи, а от края на 2014 г. до февруари 2016 г. е зам.-министър на правосъдието, където отговаря за местата за лишаване от свобода. Работата му в тази сфера е високо ценена от Съвета на Европа. Публикуваме негов коментар във facebook. Заглавието е на редакцията.
В масовото съвременно съзнание престъпност през комунизма като че почти е нямало, а сигурността, в която живеели хората, била едно от големите предимства на "онова време", заради която човек е бил склонен да преглътне лишението от тази или онази индивидуална свобода. Прилаганото смъртно наказание, от което неразумно сме се отказали, пипащите здраво институции и пр., се грижели добре за защитата на обикновения човек от престъпниците, пък макар и всичко в държавата съвсем да не е било каквото е трябвало да бъде.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
36 коментара
Да бе да, защото се криеше всичко и всички бяха щастливи един виц за бае тоше не смеехме да кажем, че Белене ни зове.
Призовавам автора на статията да пусне посред бял ден децата си сами да поиграят на площада в с. Бежаново, Ловешко, където през 80-те е минало детството ми и съм играл по цели нощи, без никакво притеснение от страна на баба ми.
Та баба ми и дядо ми никога не заключваха къщата.
В момента селото е пълно с тъмнозелени, няма неразбита къща, непребита баба, а през площада ме е страх да мина.
Много е лесно да се цитират статистики за сходни нива за убийства, които в момента, а и тогава са били предимно битови и няма как да се елиминират, щото хората винаги ще убиват от ревност и завист, но защо не се казва нищо за тази битова престъпност, която полицията отказва да регистрира, за да не развали статистиката на господина?
При Тато имаше чувство за справедливост - и шофьорът за източени 2 туби нафта, и шефът на Тексим за друго лежаха. Нямаше как да дадеш 5 лв на катаджията. Циганите работеха, а не бродеха по селата да изнасилват бабички. Милицията биеше...
До коментар [#3] от "beky":
Милицията не биеше. Тя убедително възпитаваше. А сега полицията пази престъпниците по всички социални и икономически нива от искрените изрази на народна любов.
Глупаво е това със статистиката! Коя е най-демократичната страна? Швеция? САЩ? Непал? Там престанали ли са да се убиват?
Онова време отмина, но не можем да му отричаме всичкото накуп и като ще сравняваме на кило : майка ми през 70-те получаваше 76 лв заплата като моделиер, ама билета за трамвая беше 6 ст. това са 1267 билета, които при Фандъкова отговарят на 2000 лв заплата.
При соца нямаще:
- организирана престъпност;
- мафия;
- корупция;
- недосегаеми партийци;
- битова престъпност - най-много да ти откраднат чистачките.
Нямаше за недосегаеми партийните лидери апартаменти с асансьори, частни покриви, цял блок тераса. Райсъветите бутаха дори остъклените балкони.
Сгазилите лука партийци ги гонеха от партията, ама ги и съдеха и лежаха. Сега само ги махат от хранилката и не им барват накраденото.
ГЕРБ е по-зле от БКП.
Абе, редакторите, не ви ли е неудобно да преписвате всякакви гербаджийски глупости? Я да питам: при Тошо някой окраде ли банка, продаваше ли българско гражданство, стреляха ли се бандити насред София, имаше ли Пеевски? Имало било...
До коментар [#6] от "borodino":
При бай Тошо фалира не банка, а цялата държава.
Дори и с официална статистика и факти, кремълските тролове продължават да обясняват колко "по-хубаво" е било по времето на комунистическата диктатура. Все някой млад и зелен, който не знае и не помни, ще се хване на въдицата им.
"Той(подкупът) започна да придобива своя негласна тарифа:
за да получиш жителство с подкуп таксата е 3 до 5 хиляди лева;
за да получиш жилище без ред - 2-3 хиляди лева;
за назначаване на барман - 5 хиляди лева;
за да ти поставят телефонен пост - 300 лева;
за да ти се "загуби" съдебното дело - 300-500 лева;
за да ти изчезне документ от делото - 200 лева;
за да вземе съдът благоприятно решение в зависимост от случая - от 300 до 3 хиляди лева и т.н."
Тодор Живков, Протокол № 790 от 13 август 1985 г. заседание на Политбюро (ПБ) на ЦК на БКП
Прави се сравнение само на убийства и ПТП. Обаче 99% от убийствата са битови.Винаги е имало и ще има завист и ревност. Сега има мафиотски убийства, но те са няколко в годината.Тогава пък е имало "шпионски", които са се покривали. Колкото до ПТП, 30г по-късно , колите са далеч по сигурни. И въпреки това, преди да построят магистрала "Тракия" жертвите бяха около 1000 на година. За намалянето на жертвите от ПТП, МВР няма грам принос. Като построят и другите магистрали, вероятно жертвите ще паднат под 300 на година.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.