Заради мене или заради тебе не виждаш алтернатива
Говорят ли и нещо друго изборните резултати освен, че времето е спряло


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
На тези избори имаше и социологическа схватка - покрай странния жанр, с който "Галъп интернешънъл" обявиха последния си сондаж преди изборите. За да не огласят реалните данни за ГЕРБ и БСП, прогнозата им беше в диапазон от проценти с намек за по-добро представяне на БСП. Това е новост - разчитайки на късата памет, социологическите агенции поне досега използваха изследванията си точно преди вота като доказателство за професионализъм. И по правило данните в тях се доближават силно до реалните.
"Социологията изследва обществени процеси и не мога да приема, че можеш да замениш големите социални процеси и важните социални проблеми с числа, които не са в центъра на обществения дебат", коментира Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч". Да, това е въпросът, но той продължава да е без смислен отговор. Трябва да приемем например, че е достатъчно премиерът Борисов като един автономен обществен процес да обиколи за седмица с джип магистралите и хоп - обявявани цял месец обществени нагласи отиват на кино заедно с прилежащите им анализи. За да влязат в сила автоматизирани обяснения - като мантрата "Хората не виждат алтернатива".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
"Разбира се, хората може и да не искат промяна - за клиентелата на управлението е логично, но ако тази нагласа е толкова масова, защо социолозите мерят почти всеобхватно недоверие в основните институции на властта и държавата? Ако хората гласуват за политици, на които не вярват - какво стои зад това поведение?"
Защото българския манталитет, от този на народа, до този на политиците е "аз си знам за себе си и нищо друго не ме вълнува, било то човек, институция, власт или световно явление". Всеки българин си живее в свой собствен свят, а оттам и политическата класа която се излъчва.
До коментар [#1] от "atwarwithreality":
Не мога да се съглася. Винаги има хора, които се опитват да променят нещо. Било то правейки забележка за неуместно поведение или притичайки се на помощ на човек в беда.
Но явно белите лястовици са твърде малко или пък повечето са отдавна отлетяли на запад.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.