Когато лидерите на Европейския съюз се събират в Брюксел, споделят и една обща вина - сред тях е лидер на държава членка, която вече не е демокрация. Виктор Орбан, унгарският премиер, седи там и се усмихва като демократ сред демократите, но в действителност през последното десетилетие той разруши либералната демокрация в страната си. И при това го направи с парите на данъкоплатците на ЕС. С новия Европейски парламент и обновеното ръководство на институциите си ЕС трябва да покаже, че ще защитава демокрацията на територията си. В противен случай всички хубави думи в член 2 от основния му договор няма да струват нищо.
Твърдението, че Унгария вече не е демокрация е доста силно и аз много мислих, четях и се вглеждах, преди да го изкажа. Описанието, което самият Орбан използва за режима си - "нелиберална демокрация", е противоречие в термините. Най-неутралното, което мога да намеря за управлението му, е "хибриден режим" - нито демокрация, нито диктатура.
Ето само някои от характеристиките на "системата за национално сътрудничество" на Орбан (Оруел щеше да оцени този евфемизъм). Управляващата партия "Фидес" така е проникнала в държавната администрация, че Унгария отново е еднопартийна държава, в която правителствените правомощия се използват за политически контрол. Приятелите на Орбан и членовете на семействата им се подкрепят с държавни договори, докато независимите собственици на медии, неправителствени организации и представители на опозицията се наказват с данъчни разследвания.
"Фидес" ефективно разруши независимостта на съдебната власт, както е документирал и обширен доклад, приет от Европейския парламент. Голяма част от медиите, чиито собственици са тясно свързани с режима на Орбан, сега са консолидирани в де факто проправителствен картел. Унгария потъна в индекса за медийна свобода до 87-а позиция тази година.
Но най-големият скандал е, че той използва европейските фондове, за да бетонира режима си. Минавайки през правителството, средствата от тях се насочват директно към фаворитите на "Фидес". Орбан е ненадминат майстор в това едновременно да яде брюкселската торта и да използва жълто-кафявата пропаганда "Да спрем Брюксел", за да консолидира властта си. На този фон председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер все още може да го посреща с веселяшкия поздрав "Здравей, диктатор!", а кандидатът за поста му Манфред Вебер - да брои 13-те евродепутати от "Фидес" въпреки замразеното й членство в ЕНП. За срам на всички.
Какво трябва да направи ЕС? Като начало Вебер да не става председател на ЕК - включително защото е легитимирал разрушаването на унгарската демокрация от Орбан. Самата ЕНП след доклада на тримата "мъдреци" (които ще са три слепи мишки, ако не видят какво се случва) трябва да извади "Фидес" от редиците си. Това действие има много по-голямо значение, тъй като морален и политически императив на нашето време е цивилизованите центристки партии да очертаят ясна граница между себе си и популистките екстремисти.
ЕС трябва да спре този трагичен фарс, в който собствените му средства се използват за подкопаване на европейските ценности.
И да назначи за европейски прокурор румънката Лаура Кьовеши - тя най-добре знае как изглежда посткомунистическата корупция в Източна Европа. Проверките от страна на европейския прокурор трябва да са условие за получаване на тези пари. ЕС също така трябва да разпределя повече средства директно на местното управление и гражданското общество, вместо да бъдат използвани като огромен централизиран фонд за партийно-държавна корупция.
Какво прави ЕС за Унгария има значение не само за унгарците, но и за цяла Европа. На европейския континент може да има различни режими, но Европейският съюз трябва да е общност от истински демокрации.
Когато лидерите на Европейския съюз се събират в Брюксел, споделят и една обща вина - сред тях е лидер на държава членка, която вече не е демокрация. Виктор Орбан, унгарският премиер, седи там и се усмихва като демократ сред демократите, но в действителност през последното десетилетие той разруши либералната демокрация в страната си. И при това го направи с парите на данъкоплатците на ЕС. С новия Европейски парламент и обновеното ръководство на институциите си ЕС трябва да покаже, че ще защитава демокрацията на територията си. В противен случай всички хубави думи в член 2 от основния му договор няма да струват нищо.
18 коментара
Орбан - спасителят на Европа!
До коментар [#1] от "aro43516421":
Орбан е спасителят на Европа по популистки причини.
Подкрепям неговия стремеж да ограничи нелегалната миграция и да подпомага спорта в страната си.
Лошото е, че докато го прави нанася непоправими щети върху държавата си - съсипани медии, корупция и нарушена икономическа свобода.
Какво печелим, ако някой защити етническата чистота в държавата ни, само за да я съсипе?
Тъмити се възползва, че е петък вечер и Господ може би е отишъл да удари една бира и бързо е скочил в обущата му да поуправлява света...
Няма лошо да се дава трибуна на запенените неолиберални глобалисти. Тъкмо повече хора да прочетат несъстоятелността и маниакалната елитарност на фалшивите им позиции.
Излиза, че за Тимъти видимо отмиращата либерална демокрация не се "връзва" с класическата форма на демокрация, която мнозинството европейски граждани идентифицират с честните и прозрачни избори. Унгарските граждани, например, за четвърти път с тежко мнозинство упорито гласуват доверие на Фидес и на Орбан.
Тимъти за... (не мога да го кажа, но пък всички ще ме разберат) идиоти ли смята унгарските граждани?
Всъщност кой е тоя в обущата на Господ?
До коментар [#1] от "aro43516421":
"Орбан - спасителят на Европа!"
Пропуснали сте "иронично".
Тимчо погалил някои души с думичката хибридна.
Много я обичат и статията веднага става по-умна.
За доста от коментиращите тук се чудя защо си дават парите, да се абонират за Капитал. Като гледам минусите явно не са много, но пък са много активни.
Господа, моля ви, спестете ни мнението си!
Сега Централната банка работи по грешен начин. Все още демокрацията се прилага при наличие на представената грешка. Заради грешката – колкото по-добре се прилага демокрацията за постигане на икономически растеж, толкова повече възникват щети. При създадената обстановка правителството е с подсигуряван провал.
Обсъждането на демокрацията с пренебрегване как централната банка работи по грешен начин подпомага за нови щети от работата на централната банка и провалът на всяка проява на демокрация.
За демократична държава с устойчив просперитет е необходимо централната банка да работи по правилен начин.
До коментар [#] от "
djd32512718
":
Мислиш ли, че са абонирани?... Просто ползват свободната версия, за да ръсят хибридките си.
Дори само фактът че докарва либерастите до такова квичене е достатъчен да уважаваш Орбан.
Унгарците са тези, които гласуват доверие на една или друга партия, която да управлява Унгария, а не британците! Последните е хубаво да видят качеството на управлението на собствената си държава преди да плювт другите.