// К1: Средата / Мнения
ЕС е лидер в устойчивото финансиране за приспособяване към изменението на климата
Стратегията на съюза включва създаването на "зелени" облигации
Валдис Домбровскис е заместник-председател на Европейската комисия по въпросите на еврото, финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовите пазари. Текстът е предоставен специално на "Капитал" |
Тази година милиони млади хора от целия свят се присъединиха към международното движение за действия във връзка с изменението на климата. Те искат не само речи, а мерки – и организираха многохиляден поход за спасяване на планетата, преди да е станало твърде късно за това.
Изменението на климата бе и основна тема при последните избори за Европейски парламент.
Младото поколение има право, като казва, че изоставаме, въпреки че Европейският съюз е твърдо решен да постигне целите си в областта на климата. Ние направихме още една крачка напред. Европейската комисия предложи до 2050 г. да се превърнем в неутрална по отношение на климата икономика – и ако това стане, Европа ще бъде първата голяма икономика в света, която ще е постигнала тази цел.
Той изисква задълбочени структурни и обществено-икономически реформи във всички държави - членки на ЕС. Преходът не може да бъде осъществен мигновено, а и има цена.
Навсякъде намаляването на емисиите ще изисква значителни инвестиции. Електрически возила, слънчева и вятърна енергия – това са само някои от технологиите с ниски и нулеви въглеродни емисии, чието развитие трябва да бъде благоприятствано. Повишаването на енергийната ефективност на сградния фонд е друг пример.
Сградите са най-големият потребител на енергия в ЕС, като обаче около 35% от тях датират от над 50 години, а близо 75% не са енергоефективни. Естествено, не става въпрос само за жилищните сгради.
Промишлеността на ЕС вече се подчинява на задължителни целеви изисквания за екосъобразност: пределни стойности на емисиите при превозните средства, дял на енергията от възобновяеми източници и енергийна ефективност.
Това изисква значителни инвестиции; още повече ще бъдат необходими, за да може Европа да постигне целите, заложени в Парижкото споразумение за климата, както и неутралност по отношение на климата. През следващите десетилетия всяка година ще са ни нужни между 175 и 290 млрд. евро допълнителни инвестиции.
В отговор на тази необходимост поне 25% от предвидените в следващата седемгодишна бюджетна рамка (считано от 2021 г.) разходи на ЕС ще бъдат в подкрепа на действия в областта на климата. Това все още няма да е достатъчно: трябва да разчитаме на частния сектор за мобилизиране на капитали – като трансграничните "зелени" инвестиции, за икономически дейности, които смекчават последиците от изменението на климата.
В ЕС ангажираме банките, управителите на активи, институционалните инвеститори, корпорациите и капиталовите пазари за увеличаване и по-добро използване на финансирането на устойчивото развитие.
Това е в съзвучие с ясния обществен призив за благоприятни за климата инвестиции; за много хора вече е неприемливо да инвестират в дружества, които замърсяват или не заплащат справедливо труда на своя персонал.
Как обаче човек да е сигурен, че откритата на детето му спестовна сметка работи за доброто на планетата?
Първо, трябва да определим какво точно разбираме под "зелени". Благодарение на създаването на общоевропейски жаргон в областта на финансирането на устойчивото развитие потребителите и инвеститорите ще могат по-лесно да установят екосъобразните дейности.
Нашето предложение за класификационна система на ЕС — таксономия, както ние казваме — е важна стъпка за привличане на повече инвестиции към екосъобразни и устойчиви проекти. Необходимо е до края на октомври държавите от ЕС да постигнат политическо споразумение.
ЕС наскоро прие два закона, с които следва да се насърчат инвестициите в екосъобразни финансови продукти.
По-строгите норми за съобщаване на крайните инвеститори на параметрите за устойчивост ще позволи решенията за инвестиране в даден финансов продукт да бъдат взимани информирано.
Две нови категории референтни показатели на ЕС за климата — незадължителни обозначения — ще дадат повече информация за въглеродния отпечатък на съответните инвестиционни портфейли: едното е за климатичния преход, а другото — за изграждане на портфейл в съответствие със заложените в Парижкото споразумение цели за температурите.
Стратегията ни за устойчивото финансиране включва създаването на "зелени" облигации на ЕС, постигането на повече прозрачност при оповестяваната от бизнеса информация с отношение към климата, както и използването на екомаркировката на ЕС и за финансовите продукти.
Необходими са незабавни действия. Както каза девойката Грета Тунберг, която подтиква за действия във връзка с изменението на климата: "Просто няма достатъчно време, за да чакаме да пораснем и да вземем нещата в свои ръце."
Още по темата
Въглеродното мито на ЕС е риск за отношенията с търговските партньори на блока
Брюксел иска допълнително облагане на вноса от страни, които нямат климатично законодателство
16 окт 2019Независимо дали я смятате за екологична Жана д'Арк или апокалиптична кукла на конци, 16-годишната шведка успя да фокусира вниманието върху проблема с климатичните промени
27 сеп 2019Зелена светлина за "зеленото" финансиране
Европейски норми може да повлияят върху инвестициите в екологични бизнеси
16 сеп 2019В рубриката събираме всички най-важни новини от последните седем дни
9 авг 2019За новия термин екологична скръб и класическите начини да променим нещо (като започнем от себе си и собственото си поведение)
5 юли 2019Срещата на Г-20 в Осака: климатът и протекционизмът са забранени теми
Извън общите снимки най-важния ефект от форума беше размразяването на преговорите САЩ - Китай
1 юли 2019Партията на Зелените натрупа точки на европейските избори, а въпросът сега е дали може да задържи преднината си и на парламентарни избори
21 юни 2019
И още: Май няма да си купя друг Фолксваген; Каква е новата визия за Европа
14 окт 2019, 3328 прочитания

И още: Защо Сидеров постави "крадец" и "гей" под общ знаменател; Манипулацията с отнемането на деца е оръжие за масово поразяване
9 окт 2019, 2707 прочитания
10 дек 2019, 2333 прочитания
10 дек 2019, 2315 прочитания
10 дек 2019, 1636 прочитания
10 дек 2019, 1292 прочитания
10 дек 2019, 1252 прочитания
И още: Пълно единодушие пред династията "Пеевски"; Докато Борисов е на власт, ще пази определени собственици на медии