Тази година милиони млади хора от целия свят се присъединиха към международното движение за действия във връзка с изменението на климата. Те искат не само речи, а мерки – и организираха многохиляден поход за спасяване на планетата, преди да е станало твърде късно за това.
Изменението на климата бе и основна тема при последните избори за Европейски парламент.
Младото поколение има право, като казва, че изоставаме, въпреки че Европейският съюз е твърдо решен да постигне целите си в областта на климата. Ние направихме още една крачка напред. Европейската комисия предложи до 2050 г. да се превърнем в неутрална по отношение на климата икономика – и ако това стане, Европа ще бъде първата голяма икономика в света, която ще е постигнала тази цел.
Това може да звучи лесно, но никой не бива да подценява последиците и мащаба на този преход.
Той изисква задълбочени структурни и обществено-икономически реформи във всички държави - членки на ЕС. Преходът не може да бъде осъществен мигновено, а и има цена.
Навсякъде намаляването на емисиите ще изисква значителни инвестиции. Електрически возила, слънчева и вятърна енергия – това са само някои от технологиите с ниски и нулеви въглеродни емисии, чието развитие трябва да бъде благоприятствано. Повишаването на енергийната ефективност на сградния фонд е друг пример.
Сградите са най-големият потребител на енергия в ЕС, като обаче около 35% от тях датират от над 50 години, а близо 75% не са енергоефективни. Естествено, не става въпрос само за жилищните сгради.
Промишлеността на ЕС вече се подчинява на задължителни целеви изисквания за екосъобразност: пределни стойности на емисиите при превозните средства, дял на енергията от възобновяеми източници и енергийна ефективност.
Това изисква значителни инвестиции; още повече ще бъдат необходими, за да може Европа да постигне целите, заложени в Парижкото споразумение за климата, както и неутралност по отношение на климата. През следващите десетилетия всяка година ще са ни нужни между 175 и 290 млрд. евро допълнителни инвестиции.
В отговор на тази необходимост поне 25% от предвидените в следващата седемгодишна бюджетна рамка (считано от 2021 г.) разходи на ЕС ще бъдат в подкрепа на действия в областта на климата. Това все още няма да е достатъчно: трябва да разчитаме на частния сектор за мобилизиране на капитали – като трансграничните "зелени" инвестиции, за икономически дейности, които смекчават последиците от изменението на климата. В ЕС ангажираме банките, управителите на активи, институционалните инвеститори, корпорациите и капиталовите пазари за увеличаване и по-добро използване на финансирането на устойчивото развитие.Това е в съзвучие с ясния обществен призив за благоприятни за климата инвестиции; за много хора вече е неприемливо да инвестират в дружества, които замърсяват или не заплащат справедливо труда на своя персонал.
Как обаче човек да е сигурен, че откритата на детето му спестовна сметка работи за доброто на планетата?
Първо, трябва да определим какво точно разбираме под "зелени". Благодарение на създаването на общоевропейски жаргон в областта на финансирането на устойчивото развитие потребителите и инвеститорите ще могат по-лесно да установят екосъобразните дейности.
Нашето предложение за класификационна система на ЕС — таксономия, както ние казваме — е важна стъпка за привличане на повече инвестиции към екосъобразни и устойчиви проекти. Необходимо е до края на октомври държавите от ЕС да постигнат политическо споразумение.
ЕС наскоро прие два закона, с които следва да се насърчат инвестициите в екосъобразни финансови продукти.
По-строгите норми за съобщаване на крайните инвеститори на параметрите за устойчивост ще позволи решенията за инвестиране в даден финансов продукт да бъдат взимани информирано.
Две нови категории референтни показатели на ЕС за климата — незадължителни обозначения — ще дадат повече информация за въглеродния отпечатък на съответните инвестиционни портфейли: едното е за климатичния преход, а другото — за изграждане на портфейл в съответствие със заложените в Парижкото споразумение цели за температурите.
Стратегията ни за устойчивото финансиране включва създаването на "зелени" облигации на ЕС, постигането на повече прозрачност при оповестяваната от бизнеса информация с отношение към климата, както и използването на екомаркировката на ЕС и за финансовите продукти.
Необходими са незабавни действия. Както каза девойката Грета Тунберг, която подтиква за действия във връзка с изменението на климата: "Просто няма достатъчно време, за да чакаме да пораснем и да вземем нещата в свои ръце."
Тази година милиони млади хора от целия свят се присъединиха към международното движение за действия във връзка с изменението на климата. Те искат не само речи, а мерки – и организираха многохиляден поход за спасяване на планетата, преди да е станало твърде късно за това.
6 коментара
Ефект няма. Докато расте световното население ще продължи обезлесяването и нуждата от все повече ресурси ще изтрепе хиляди животински видове.
В сравнение с това, климатът няма да е решаващия проблем.
ЕС е лидер в устойчивото финансиране за приспособяване към изменението на климата?!
До Георги Георгиев:
Ефект няма. Докато расте световното население ще продължи обезлесяването и нуждата от все повече ресурси ще изтрепе хиляди животински видове.
В сравнение с това, климатът няма да е решаващия проблем.
(когато "маймунките" на клона станат прекалено много нали се сещаш какво ще се случи? хомосапиенс, който е на върха на хранителната верига така както го е подкарал скоро няма да има достатъчно храна и вода и като следствие от промените и в климата за които има сериозен принос ще доведе до неща, за които не ми се мисли?!)
До коментар [#2] от "Emil Dimov":
Естествено. Ограничените ресурси водят до война. Храна и вода ще има, първо ще се изпокараме за по-малко жизненонеобходими стоки.
Заради отказът ни да регулираме раждаемостта в световен план ще получим много кървави резултати.
вестник социал - работническото дело на брюкселските неомарксисти.
а едно време ставаше
До коментар [#3] от "Георги Георгиев":
мм. ако екстраполираш развитето на световната популация, ще видиш, че ще пийкне около 9 милиарда, което не е никак страшно