Трябва да се мисли за хората, а не за спасяването на олигарсите

Боклуците на Ковачки

Ковачки вече е воденичен камък не само за енергетиката, но и за цялата българска индустрия
Ковачки вече е воденичен камък не само за енергетиката, но и за цялата българска индустрия
Ковачки вече е воденичен камък не само за енергетиката, но и за цялата българска индустрия    ©  Георги Кожухаров
Ковачки вече е воденичен камък не само за енергетиката, но и за цялата българска индустрия    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Владислав Панев е инвестиционен консултант и съпредседател на "Зелено движение", част от "Демократична България"

Два месеца откакто публикувах първите снимки на разтоварване на насипен италиански боклук в ТЕЦ "Брикел", Гълъбово, и вече имаме чувството, че цялата страна е вмирисана. Гражданите дават сериозен отпор във Враца и Перник, а кметът на Бобов дол (нищо, че е избрана от партията на Ковачки) открито се обяви срещу горенето на отпадъци. Истината е, че тези градове вече не са толкова феодално зависими от назначения от властта водещ работодател. Членството в Европейския съюз освен всичко друго води до повече алтернативи пред хората – едни ще отидат да работят в чужбина, а пък инвеститори се борят за труда на оставащите в България. Дефицитът на пазара увеличава доходите бързо, дори и в затънтените краища на страната (макар и все още да са недостатъчни, все пак ръстът е двоен от 2008 г. насам).


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kotovad avatar :-|
    А.Стоянова
    • + 4

    ДА. "Трябва да се мисли за хората, а не за спасяването на олигарсите. Боклуците на Ковачки."
    Авторът припомня, "каква е ситуацията в момента. Италия се задъхва от боклуци, опита се да ги прати в Румъния, но безуспешно. Първо е бил направен от опит да се доставят отпадъци на металургични заводи. Не се е получило - заради липсата на икономическа ефективност. И така става възможен вносът на десетки хиляди тонове отпадъци и горенето им в топлоцентрали, които нямат нужната технология това да става достатъчно екологично, така че да не застрашава здравето на хората и природата."
    Г-н Владислав Панев поставя "Два важни въпроса за публичността на акцията по внос на боклук, които ми идват наум: Къде е Бойко Борисов? Какви са козовите на Ковачки? Къде са зелените? А къде е Гешев?"

    Нередност?
  • 2
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • - 1
    • + 1

    Много добре аргументирана теза! Браво!

    Наистина, горенето на отпадъци е едно от най-екологичните и държавнически решения глобалната криза с боклуците.

    Въпросът е единствено и само в това, че ТЕЦ-овете не прочистват добре газовете. Или имат 1-2 комина, които прочистват, но горят в целия ТЕЦ. Голяма е драмата, а и не се случва само с боклуците. Въглищата по същия начин се горят независимо от пригодността на пречистването.

    Нередност?
  • 3
    ahj21578679 avatar :-|
    ahj21578679
    • + 1

    Те и циганите в Красна поляна горят боклуци, ама никой не се сети да ги похвали за
    [quote#2:"Георги Георгиев"]държавнически решения глобалната криза с боклуците.[/quote]

    Нередност?
  • 4
    fyb1439887506471923 avatar :-|

    Въпреки че съм съгласен с почти всички неща в коментара на г-н Панев, смятам че бъдещето не е в горенето на отпадъци, а избягването им. В насърчаването на биоразградими продукти.
    За да не се навъдят хиляда и един многоумници - да има и ще има боклуци от неразградими/петролни продукти, но според моето скромно мнение те трябва да се рециклиран вместо да се горят.
    И пак казвам трябва да се стимулира нулевият отпадък. Това е възможно да се постигне след 15-20 години с ОБРАЗОВАНИЕ. Та когато сега малките станат големи, да имат вече изградени навици какво е добре за майката Земя и какво не е.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал