PISA 2018: Българските ученици покоряват ново дъно
Деветокласниците са влошили резултатите си по всички показатели в изследването на ОИСР


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
България е на последно място в Европейския съюз по общи резултати на учениците на международния тест PISA, който беше представен във вторник от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD). За разлика от предишни години, в които точките на българските деветокласници са се увеличавали, макар и незначително, този път проучването регистрира сериозни спадове по всички показатели. Особено тревожен е резултатът при природните науки, където България е регистрирала втория най-голям спад от всички 79 държави, обхванати от PISA.
PISA не е просто индикатор на запаметеното до този момент, каквато е една българска матура. Тестът има за цел да установи как учениците осмислят и прилагат наученото в реални ситуации. Ниските български резултати сочат ниска готовност на българските ученици да се справят в живота след края на задължителното образование и според експерти ще имат пагубно отражение върху икономиката на страната.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
21 коментара
Много хубав показател - реално отразява къде сме. Мисля, че и възрастни не биха постигнали нещо повече.
Тъжното ще стане, когато дойде времето, това поколение да управлява света!
До коментар [#3] от "pavlinkoto":
Поколението не е загубено. В нашите ръце е да направим нещо по въпроса и много организации и хора в България работят по него. За съжаление е трудно да се постигне осезаем ефект без осъзнаване на проблема от цялото общество и държавата.
Капитал, няколко точки с обратна връзка:
1. В таблиците си не посочвате показател. Има някакви числа, но не е ясно количество ли е, някакви точки ли са, изобщо каква е единицата за измерване;
2. В почти цялата статия говорите за показателите от 2018, а в таблица "Показателите на българските ученици се влошават" сте посочили като година за сравнение 2019г.;
3. В абзацът, който започва с "PISA 2015 за пореден път показа и липса на социална мобилност..." предполагам се има предвид PISA 2018.
Бих посъветвал да се подчертае по добре, че PISA изследва само ученици на 15 годишна възраст. Въпреки че споменавате в началото, че е изследване в девети клас, това остава някак на заден план и бих го казал по ясно.
Когато учението и здравата работа върху себе си не са основни ценности, с които да израства учениците, няма как да очакваме друг резултат...
БГ също е и на едно от последните места в ЕС по бюджет за образование и наука като процент от БВП.
Сигурно е слОчайност.
А в същото време Горанов бодро рапортува за милиарди излишъци.
%БВП за образование на 2-те най-добре представили се страни в ЕС:
Естония: 6.3%
Финландия: 5.7%
%БВП за образование на 2-те най-зле представили се страни в ЕС:
Румъния: 3.7%
БГ: 3.4%
Между дяла на разходите за образование в БВП и резултатите в ПИЗА няма съвършена корелация, но връзка определено има.
До коментар [#2] от "bba30550215":
Това да си оправдаваме всичките проблеми с циганите е адски ретро. Докато си хабим обществената енергия, Пеевски и ДПС източиха милиарди...
До коментар [#8] от "Николов":
Прав си, но това се променя. Започнаха да се вдигат заплати и бюджети. Въпроса е, че те и учителите са много зле. Толкова са ми диктували преди 7-8 години, че ръцете ме боляха. Естествено, до мозъка не стигаше нищо. Отборни проекти имахме по 1 на година. Общо.
Докато не се стигне до момента, в който има конкурси за учители - няма какви други резултати да имаме. Позитивното е, че тези млади хора доста бързо се очовечават и образоват, като започнат квалифицирана работа. Тук поне ниската безработица ни помага много.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.