Защо кризата е най-подходящият момент да започнем МВА програма
WU Executive Academy се подготвя за есента, за да предложи на студентите най-доброто възможно преживяване чрез иновативно хибридно обучение


Съдържание от WU Executive Academy

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Бизнес училищата знаят от предишния си опит по време на финансовата криза през 2008 г., че много хора използват това време, за да се подготвят да изкачат следващото стъпало в кариерата си. "А това се получава най-добре, когато инвестираме в собствените си (лидерски и мениджърски) умения, т.е. в собствената ни пазарна стойност, за да спечелим предимство на пазара на труда след кризата. В тази връзка, много хора задават резонния въпрос: това възможно ли е и във времена на пандемия? Отговорът е "да". Възможно е, защото иновативното хибридно обучение включва всичко, от което една международна МВА програма за мениджъри се нуждае", казва Барбара Щьотингер, декан на WU Executive Academy.
Хибридно обучение: съчетаване на най-доброто от двата свята
Кризата с корона вируса изпрати МВА програмите на WU Executive Academy в нова ера само за няколко седмици, но както се оказа, със значителна добавена стойност: "Имаме ясна политика относно новопристигащите студенти през есента: предложенията за присъствено обучение все още са с приоритет, защото вярваме, че физическият контакт и обучението в нашия модерен кампус са уникално преживяване. Но ако участниците са възпрепятствани поради ограниченията на пътуванията във връзка с Covid-19, имаме привлекателни алтернативи", добавя проф. Щьотингер. Всяка лекционна зала ще бъде оборудвана с най-модерното IT и интерактивно мултимедия оборудване, което позволява истинско хибридно обучение. По този начин студентите, които присъстват, могат да сформират малки групи заедно със своите колеги, които нямат възможност да пътуват до Виена и да работят над заданията дистанционно. Студентите, които не присъстват физически, също могат да бъдат включени и в дискусиите от лекторите. "За нас е изключително важно МВА студентите, които участват дистанционно, да могат да се възползват пълноценно от програмите в кампуса. Те трябва да чувстват, че не изпускат абсолютно нищо."
Бъдещето е онлайн
"През изминалите месеци опитвахме много неща и се учехме в движение, докато търсехме най-доброто решение - би било пропуск, ако не продължим да предоставяме и след кризата всички тези иновации, които дават добавена стойност за нашите участници", казва Щьотингер. По време на изолацията всички модули се предлагаха дигитално и виртуално, а разнообразие от дигитални формати изпълваше екраните на участници от цял свят. Интерактивни работни групи, дискусии и упражнения, както и бизнес казуси напомняха за реалните класни стаи, само че във виртуална среда. Възможността за дигитално обучение ще продължи и през лятото. Гледайки назад, цялостното впечатление е изненадващо позитивно: "Подготвени сме добре. Това проличава и от обратната връзка от студентите. Получаваме много похвали не само за това, колко бързо успяхме да преминем на дистанционно обучение, но и за качеството на онлайн обучението ни. Опитът ни от последните месеци и обратната връзка от студентите ни карат да сме оптимисти за новия семестър", казва Барбара Щьотингер .
Тя е особено щастлива от факта, че завършилите студени са организирали няколко виртуални събирания и нетуъркинг събития през последните седмици, които са били изключително сполучливи. "Това също дава възможност на студенти и алумни, които живеят в чужбина, да участват в нашите събития дистанционно и така да се възползват от алумни мрежата", изтъква Барбара Щьотингер . Като допълнително предложение, гост лектори от големи компании за набиране на персонал дават виртуални съвети относно търсенето на работа и напътстват студентите.
Надграждане на образованието ни по време на криза: тласък в кариерата и нови умения
"За щастие, корона вирусът не повлия на приема в МВА тази година," казва Барбара Щьотингер и добавя: "Готовността на хората да инвестират в надграждането на образованието си и подобряването на кариерата си по-скоро зависи от състоянието на икономиката." Изучаването на МВА изисква голяма доза лична отдаденост. Веднъж взето, това решение почти не се влияе от пандемията. Проф. Щьотингер подчертава: "Особено във времена на криза ръководните кадри имат нужда от солидна база знания, за да могат да преценят по-добре икономическите зависимости и взаимовръзки, както и да вземат сигурни предприемачески решения. Видяхме как същото се случи и през финансовата криза на 2008 г.".
Основната мотивация за участие в МВА програма - изкачване на кариерната стълбица или стартиране на компания - остава непроменена по време на кризата. Тези причини ще си останат същите и за напред, а дори е възможно и значението им да се увеличи. Сегашната пандемия накара много хора да преоценят кариерния си път и да осъзнаят нуждата от промяна. С подходяща ключова позиция в компанията, ноу-хау за дигитално лидерство, напредничаво мислене и необходимите технически познания, хората стават незаменими за работодателя си в дългосрочен план. Освен това, само установеното бизнес ноу-хау вече не е достатъчно. Също толкова важно е да постигнем развитие като един зрял, разсъдлив и устойчиво опериращ ръководен кадър. "За това предлагаме няколко допълнителни коучинг формата, които също се осъществяват дистанционно. Лабораторията за лидери, например, беше онлайн и преди пандемията. В нея помагаме на участниците да осмислят и да използват собствената си креативност, а освен това и усъвършенстваме умението им да бъдат лидери сами за себе си", добавя Щьотингер .
Пълен напред към дигиталното лидерство
Преодоляването на кризата с корона вируса е гореща тема и наболял проблем, който се обсъжда във всички МВА модули. Заедно със своите колеги, участниците изследват теми като ускорената дигитализация и трансформациите на бизнес секторите, базирани на актуални казуси и научни открития. По този начин студентите не само получават нужното техническо ноу-хау и досег до реалния свят на бизнеса, но и се възползват от многото възможности да инвестират в своето развитие като дигитални лидери.