🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Държавите трябва да инвестират в образование, за да обърнат образователните загуби от пандемията

Загубеното през пандемията учене може да намали с до 17 трилиона долара доходите за целия живот на сегашните ученици

Държавите трябва да инвестират в образование, за да обърнат образователните загуби от пандемията
Държавите трябва да инвестират в образование, за да обърнат образователните загуби от пандемията
   ©  Цветелина Белутова
   ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Хенриета Фор, изпълнителен директор на Детския фонд на обединените нации (УНИЦЕФ), и президентът на Световната банка Дейвид Малпас, в коментар за Project Syndicate.

С наближаването на третата година на пандемията класните стаи остават напълно или частично затворени за около 647 милиона ученици по целия свят. Дори там, където училищата наново са отворили врати, много ученици продължават да изостават с материала все повече и повече.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chernomorski avatar :-|
    Chernomorski

    Инвестициите в образованието за сега се свеждат до увеличаване на заплатите на учителите - по равно на всички, дори и на некадърните. А всъщност трябват пари за реформиране на учебните програми и съдържанието на учебниците, методиките на преподаване и усвояване на знания и умения от подрастващите. Въпреки конституционните възможности частната дейност в тази сфера е далеч от нужния обем и реална конкуренция с тромавото държавно училище. А именно за него заслужилият американски учител Джон Гатоу написа книгата "Затъпяване - скритата цел на държавното образование" Истините в нея са в пълна степен валидни и за българската образователна система. И нея могат да я реформират единствено хора, които умело се възползват от съветите и практическите стъпки на Гатоу. Познавам семейства, които изобщо не пускат децата си в държавно училище и децата им са изключително образовани. Без да има свобода на действие за знаещите и можещите да правят качествено образование, всичко ще си остане едно общо говорене без реални резултати.

    Нередност?
Нов коментар