Децата живеят все повече в интернет. Рискове има, но те могат да се избегнат
По-важно е не колко, а как те прекарват времето си в мрежата и колко критично подхождат към съдържанието в нея


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Най-малко шест часа на ден. Толкова време са прекарвали пред екрана миналата година близо половината български ученици по данни на Института за изследвания в образованието. И въпреки че сериозна част от него е било посветено на онлайн обучение, а не само на забавление, факт е, че голяма част от децата днес прекарват в мрежата почти половината от будното си време - притеснително много на фона на възпитателния стандарт от съвсем близкото минало "до два часа телевизия на ден".
Тенденцията не е нова, но се задълбочава в последното десетилетие, а ковид епидемията в последните две години силно я ускори и добави още една сфера за "живот" онлайн - училището. Но със или без пандемия, животът на децата и тийнейджърите все повече прелива и онлайн - независимо дали учат на лаптопа, гледат YouTube на таблета или чатят по телефона.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Технологиите ни форматират мозъците по определен начин, например на кратка и фрагментирана информация, вкл. чрез допаминовата страст за още и още удоволствия. Прекаляването има своето негативно отражение и определено тези, които разчитат само на дигиталното, а не и на книги и физическия свят, ще имат съответната съдба. Според Стойчо Керев, и не само, бъдещето ще бъде управлявано от тези, които четат книги. Така че помислете добре.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.