Реформата в университетите: Плах опит за по-качествено висше образование
Предлаганите от министър Денков доброволни обединения между по-малки и тематични ВУЗ-ове цели да ги направи по-ефективни, без да губят самостоятелност
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
След няколко седмици слухове, че МОН едва ли не планира насила да окрупнява университети, във вторник министърът на образованието най-после представи на Съвета на ректорите плановете си за реформа. Те наистина включват предложения за обединения между малки университети със сходни профили и в географска близост един до друг, но без да губят юридическата и академична самостоятелност или специализиран профил.
Целта е повече ефективност в системата и по-добра видимост на българските висши учебни заведения в международен план. Или както отбеляза министър Денков пред БНР, при правилно обединение Софийският университет може да влезе в топ 500 на световната класация, дори в топ 300.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.