Десет дни повече учене и по-къса лятна ваканция: Какъв ще е ефектът от нов график на учебната година
Предлаганите от МОН промени едва ли ще подобрят съществено качеството на образованието, но ще осъвременят учебния календар и могат да подобрят ритъма на ученици, родители и учители
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Прекарват ли децата в България достатъчно време в училище? Ако питате Министерството на образованието (МОН), то отговорът е твърдо "не" и то не само заради дистанционното обучение през последните две години. Според ведомството българските ученици учат най-малко астрономически часове в Европа от I до X клас и имат най-дългите летни ваканции. "При тази ситуация, съчетана с недостатъци в учебните програми и учебниците, не е изненадващо, че повечето ученици са все по-неподготвени и все по-неконкурентоспособни на своите европейски връстници", смятат от образователното министерство.
Така миналата седмица от МОН предложиха учениците от I до VI клас да учат 10 дни повече, с удължение на учебната година в края на юни. В същото време воденото от акад. Николай Денков министерство предлага и два варианта за по-ранно начало на учебната година на 7-и (оптимален вариант според МОН) или на 1-ви септември, като обаче тези учебни дни ще бъдат наваксани с по-дълги ваканции през учебната година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.