В последните години все повече хора се подлагат на хипноза, твърдят специалисти, които практикуват тази техника. Според тях броят на желаещите да влязат в това своеобразно приключение е нараснал неколкократно през последните 7-8 години. Обяснението на хипнотизаторите е, че обществото става по-информирано за ползите от хипнозата, специалистите стават повече, а мистификациите около тази техника лека-полека се разсейват. Все по-голяма популярност сред хората добиват и на пръв поглед авангардните възможности да си извадят зъб под хипноза (вместо с анестезия) или дори жените да бъдат обезболявани чрез този метод в процеса на раждане. Интензивният ритъм на живот и стресът, на който сме подложени в ежедневието, кара много хора да прибягват до различни форми на психотерапия като средство за самопомощ. Хипнозата се оказва част от такива терапевтични техники.
“Капитал” (скептичен към успеха на подобен метод, но и не по-малко любопитен) реши да провери какво запалва хората по този феномен.„Ти луда ли си? Представи си, че ти внуши “влюби се в мен”, а той е някакъв смотльо с панелка 40 квадрата и събира “Правда” от 1942 г.” Това е първата реакция на една приятелка, когато й съобщавам, че мисля да се подложа на хипноза. “Глупости, кой пази вестници от 42-ра” - отговарям логично. Но червеят на съмнението вече се е настанил и започва да ме гризе. Ами ако наистина ми внуши нещо кофти - например да почна да ям още повече и да дебелея със страшна скорост? Или да намразя майка си? Или да заложа бомба във влак... “Е, стига вече, де” - опитвам се да спра въображението си, но това се оказва невъзможно. Може да загубя напълно контрол и в транс да почна да върша всякакви шантави нещa - да се съблека например и да танцувам кан-кан (не че извън хипноза мога) или пък (още по-страшно) да почна да бълвам разни признания - от ония, дето ги избутваш в дъното на съзнанието си и много-много не поглеждаш натам. Или да заспя и изобщо да не се събудя. Например, ако хипнотизаторът вземе, че умре - кой тогава ще ме изкара от транса?
Дебрите на подсъзнанието си
Метафорично казано. А практически - пристигам наистина в панелка. Обаче голяма, в столичния квартал “Младост” и, какво облекчение, без купища “Правда” от 42-ра. Вратата отваря Иво Величков, специализирал хипнотерапия в Лондон. Приветливо сочи стая навътре по коридора. Оглеждам се доста нервно и след като не забелязвам кушетката, на която трябва да легна (гледали сме филми, все пак!), сядам на обикновен, тапициран в лилави шарки диван. Дотук - нищо мистично. Липсва дори музика, подходяща, за да изпадна в транс. Бързам да разкажа за всички свои притеснения. “Около хипнозата е пълно с мистификации - изброява Величков - че човек може да не се събуди, че не помни нищо от преживяното, че лесно може да бъде манипулиран да извърши всякакви неща.” Всъщност, твърди той, няма никаква опасност да не се събудиш, много рядко изпадаш в пълна амнезия и не съществува вероятност да направиш нещо, което не желаеш, защото подсъзнанието също има избор да приеме или откаже дадена ситуация. За пример посочва случай с човек под хипноза, на който се дава пистолет играчка и той стреля. Когато получава истински пистолет обаче (макар и незареден), отказва да натисне спусъка. Частично успокоена, решавам да премина към действие и очаквателно впервам очи в хипнотизатора. “Отпусни се - започва напътствията той - твоите очаквания те държат нащрек.” “Добре - обещавам - но наум продължавам - как да се отпусна, по дяволите, като очаквам да ми се случи нещо необичайно, а и искам да го запомня на всичко отгоре.” “Затвори си очите, продължава гласът, като става все-по мек и по-бавен - и се съсредоточи върху усещанията на собственото си тяло. Ти имаш нужда от почивка. Всеки има нужда от почивка.” Тук не издържам и едва прокрадващата се усмивка върху лицето ми преминава в бурен кикот, прекъсван от извинения: “Ох! Не мога да се спра. Много съжалявам, но не мога.” В съзнанието ми вместо успокояваща тишина се прокрадва епизодът от “Алф”, където симпатичният извънземен хипнотизираше котарака Лъки, като размахваше пред очите му джобен часовник и повтаряше
„Ти не си котка, ти си геврек“
След няколко безуспешни опита да се отпусна хипнотизаторът сменя тактиката и предлага за начало да броя наум, като започвам от 500 и изваждам 3. Целта е да стигна до 1. Всеки път, когато сбъркам, трябва да се върна в изходна позиция. Това упражнение се оказва не толкова смешно, колкото непосилно за слабите ми математически възможности, и аз преставам да съм тревожна, но за сметка на това пък ставам адски уморена. Резултатът в крайна сметка е нулев. “Любопитството е най-неподходящият мотив, с който можеш да решиш да се подложиш на хипноза - обяснява неуспеха Иво - тогава си напрегнат, опитваш се да видиш и запомниш всичко наоколо, а това не оставя поле за въображението. Сетивата ти са нащрек и не се отпускаш.” Според него хипнозата е подходящ метод за лечение на ясно изразени фобии (от открити пространства и тълпи до вида на някои храни), за преодоляване на тревожност, породена от различни състояния (например страх от летене със самолет), за повишаване на спортни постижения, в стоматологията... И изобщо за достигане до проблеми, които стоят в подсъзнанието на човек, но в реалния живот той ги отхвърля чрез защити, които при транс отпадат. Така се стига по-лесно до осъзнаване и приемане на част от проблемите на личността. “Ефектът от хипнозата е резултат от много условия, събрани на едно място - добавя Иво Величков - собствената мотивация, странични шумове, позата на човека, усещането му за комфорт, доверието към личността на хипнотизатора.” С идеята да постигна някакъв различен ефект
Повтарям опита след седмица
При друг човек и на друго място. Не мога да преценя дали това е добре или зле с оглед на експеримента. Осланям се на мисълта, че поне първоначалното ми любопитство е леко притъпено. Още по телефона, когато правим предварителната уговорка за сесията, Милен Николов, психолог, който практикува хипнотерапия, ми казва: “Статистиката сочи, че 10 до 15% от хората не влизат в хипноза - просто е до природа или пък имат силен страх от злоупотреба и опит за манипулация с личността им.” С надеждата, че не съм в този процент, примесена с леко задоволство, че съм толкова неподатлива на внушения, влизам в място, различно от първото. Кабинетът е с преддверие и множество картини - от абстрактна живопис до класическите картички тип “стария Созопол”. Няколко стола и заветната кушетка (най-сетне, не знам защо толкова държа на тая кушетка) допълват обстановката. Лягам и опитно затварям очи. Хипнотизаторът ме изненадва с друга техника. “Понеже знам, че си критична, анализирай всяка моя дума, всяка своя мисъл. Вслушвай се в звуците отвън - в клаксоните на колите и в шума от строежа.” Известно време следвам указанията на гласа, който започва да разказва истории на хора, подлагали се на хипноза с различни мотиви. Често споменава имената им и още по-често се обръща към мен по име, което придава някаква ритуалност на разказването. После цялата какофония от уличните звуци, гласове на работниците от близкия строеж, хаоса от моите собствени мисли и историите на хипнотизираните “герои” започва да ми се струва страшно уморителна. Унасям се и наистина съм на границата на онова особено състояние, което смесва все още будното съзнание и съня. Преставам да следя думите на хипнотизатора, а само ритъма на гласа и просто ми е приятно да лежа. Но нямам прозрения как да реша живота си, нито значещо връщане към детството, нито спонтанно желание да тръгна на фитнес. Окуражителното (или притеснително?) откритие на Милен Николов обаче е, че все пак не съм от онези корави, неподдаващи се на внушения 10-15% от човечеството. Твърди, че на негов въпрос съм отговорила, както той ме е помолил, с помръдване на пръстите на дясната си ръка. Съгласявам се с това. Всъщност откривам едно достойнство на хипнозата. След това си леко сънен и учудващо сговорчив.
Повече от двеста години хората се опитват да измислят пълно и непротиворечиво определение за хипноза. Според една от по-популярните теории това е състояние на мозъка, при което критичното мислене е изключено. Така се дава достъп до подсъзнанието на хипнотизирания и го прави по-податлив на някои внушения. |
@@table:[email protected]@
|
В последните години все повече хора се подлагат на хипноза, твърдят специалисти, които практикуват тази техника. Според тях броят на желаещите да влязат в това своеобразно приключение е нараснал неколкократно през последните 7-8 години. Обяснението на хипнотизаторите е, че обществото става по-информирано за ползите от хипнозата, специалистите стават повече, а мистификациите около тази техника лека-полека се разсейват. Все по-голяма популярност сред хората добиват и на пръв поглед авангардните възможности да си извадят зъб под хипноза (вместо с анестезия) или дори жените да бъдат обезболявани чрез този метод в процеса на раждане. Интензивният ритъм на живот и стресът, на който сме подложени в ежедневието, кара много хора да прибягват до различни форми на психотерапия като средство за самопомощ. Хипнозата се оказва част от такива терапевтични техники.
“Капитал” (скептичен към успеха на подобен метод, но и не по-малко любопитен) реши да провери какво запалва хората по този феномен.„Ти луда ли си? Представи си, че ти внуши “влюби се в мен”, а той е някакъв смотльо с панелка 40 квадрата и събира “Правда” от 1942 г.” Това е първата реакция на една приятелка, когато й съобщавам, че мисля да се подложа на хипноза.
0 коментара