Даниел Вълчев: Трябва финансова самостоятелност на вузoвете

"Вузовете са публични институции и трябва да са под погледа на цялото общество"
"Вузовете са публични институции и трябва да са под погледа на цялото общество"
"Вузовете са публични институции и трябва да са под погледа на цялото общество"    ©  Красимир Юскеселиев
"Вузовете са публични институции и трябва да са под погледа на цялото общество"    ©  Красимир Юскеселиев
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

ПРОФИЛ


Доц. Даниел Вълчев е вицепремиер и министър на образованието и науката. Специализирал е в Международния институт за публична администрация в Париж и във Военния колеж на НАТО в Рим. Бил е народен представител и председател на Постоянната комисия по европейска интеграция, както и член на Комисията по правни въпроси в 39-ото НС. Преподава право в Софийския университет "Св. Кл. Охридски".


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    Avatar :-|
    инж.
    • - 1

    Може би е добра идея да се въведат ранни езикови курсове и 30% от часовете в училище да са практически занимания със селско стопанство. Така ще има осигурен персонал за туризма и селското стопанство, които са приоритетни отрасли за България. ВУЗовете да се закрият със закон - само произвеждат безработни инженери и всякакви други лапачи дето не могат да въртят мотика.
    А-а, щях да забравя. Ако може на децата с топлото мляко и кифлата в училище да им пускат и малко чалга, защото не само тялото, но и душата трябва да се топли.

    Нередност?
  • 2
    Avatar :-|
    Анти
    • + 1

    Ти май се бъзикаш :)

    Нередност?
  • 3
    Avatar :-|
    инж.
    • - 1

    Защо да се бъзикам. Всички говорят за това, че училищата и най-вече ВУЗовете, трябвало да подготвят кадри за нуждите на бизнеса. В България бизнеса е такъв, че вишисти не му трябват. Обикновено изискванията са за практически умения, които могат да се добият на някой квалификационен курс или техникум. Абсолютно не знам за случай в България, когато работодател да е инвестирал в обучението на персонала. 3-дневните семинари на Боровец не се броят. В някои страни младите кадри, току-що постъпващи на работа във фирмата преминават през няколко месечен до две-годишен период на обучение, след което им се възлагат самостоятелни задачи. Говоря за фирми в областта на ФЛАШ-паметите, битовата електроника, автомобилната промишленост, телекомуникациите и др. високотехнологични отрасли, където е необходимо да се овладее дългогодишен ноу-хау. Разбира се в България такива фирми няма, но и никога няма да има, защото хората правят фирмата, а когато не инвестираш в хората си, оставаш на опашката.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал