Да убиеш присмехулник
Оправдано ли е използването на лабораторните животни?
Преди няколко месеца в блога на "Капитал" пуснахме за обсъждане темата "Оправдано ли е използването на опитни животни". Попитахме ви провокативно: "Смятате ли, че ние, хората, имаме право да убиваме милиони животни годишно, за да спасяваме евентуално човешки животи впоследствие? Или пък мислите, че експериментите с опитни животни веднага трябва да се прекратят? Какво според вас ни дава право да разполагаме с живота на други същества? И защо не го правим с хора?"
Отговорите не закъсняха. "Ако трябва да реша дали детето ми да умре или 2 000 000 мишки... познайте какво ще реша", пишеше georgi. "Aз лично отказвам да се къпя с шампоан, ако преди това той не е бил капан в очите на хиляди зайци, за да се види дали не е вреден. Милозливостта може да е хубаво нещо, но лично аз предпочитам очите си", каза Longanlon. Имаше и мнения като това на Advocate: "Не подкрепям нито опитите с хора, нито тези с животни!" Но все пак преобладаваха хората като Н. Петров: "Ами, не. Не подкрепям използването на животни за опитни цели. Дайте да използваме напълно здрави и малки дечица или някой от хилядите хора с увреждания."
Ще струва живота на около 45 милиона опитни животни
Необходимостта от опити с живи същества е отдавна призната. Без подобни експерименти съвременната медицина би престанала да се развива ако не изобщо, то поне за много дълъг период от време. Нека вземем за пример рака - болестта, която според Световната здравна организация отнема най-много животи в развитите общества. Ракът е вече притиснат в ъгъла от учените и само въпрос на време е все още смъртоносните му форми да бъдат победени. Без опитни животни това няма да стане поне в близкия един век, което ще струва живота на стотици милиони хора.
Главната причина широко разпространената употреба на опитни животни да повдига морални и етични въпроси е фактът, че животните са чувствителни същества. Казано с други думи, и те като нас са способни да изпитват болка, а също и емоции - като страх, радост и т.н. Човешкият род обаче е просто част от животинското царство. Обстоятелството, че ние принадлежим към един вид, а мишките, да речем, към друг, автоматично не ни носи морално превъзходство. Тогава какво ни дава право да убиваме в лабораториите си милиони животни годишно, често причинявайки им продължителна болка?
Някои от най-разпространените начини на използване на опитните животни са:
- Определяне на леталните дози на различни вещества.
- Заразяване на животни с различни болести и изследване развитието на болестта и/или действието на дадено потенциално лекарствено вещество.
- Имплантиране на различни биоматериали и последващо наблюдение върху приложимостта им.
- Промяна на генетичния код на опитното животно. Последните процедури се наричат с общото име животинска биотехнология и могат да имат различни цели - от установяването за какво служи даден протеин чрез изключване на гена, отговорен за синтеза му в организма, до създаване на крави, даващи мляко, богато на ензим, който нормално не съществува в този вид.
- И накрая, всяко клинично изследване на потенциално ново лекарствено вещество минава през стадия на тестване с животни. Почти всички описани манипулации

Няколко важни извода за годината на културата в Пловдив, които потънаха в спорове, шум и призраците на несбъднати проекти
18 яну 2019, 4542 прочитания

Пловдивската окръжна прокуратура се самосезира заради съмнения в изразходваните средства, изразени в медиите
16 яну 2019, 2744 прочитания
18 фев 2019, 3112 прочитания
19 фев 2019, 3048 прочитания
19 фев 2019, 2745 прочитания
18 фев 2019, 1872 прочитания
19 фев 2019, 1622 прочитания