Да счупиш стомната
Домовете за деца, лишени от родителски грижи, забавят развитието на здравите деца
Приемна грижа Приемната грижа е настаняване и отглеждане на деца, чиито родители не могат да се грижат за тях. За да бъдат одобрени за приемни родители, кандидатите преминават през процес на оценяване и курс на обучение. Настаняването може да бъде краткосрочно с цел подкрепа на биологичното семейство и връщане на детето в него или дългосрочно за деца, чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права. След настаняването на детето приемните родители получават подкрепа, както и подлежат на постоянен контрол, извършван от социални работници от Отдела за закрила на детето. От 2006 г. приемната грижа е професионална, т.е. се заплаща месечно до 150% от минималната заплата в зависимост от броя приети деца и периода за отглеждане. Приемната грижа е единственият шанс за децата в институции да растат в семейна среда. |
Ако журналист от Би Би Си влезе с камера в такъв дом, в Англия ще започнат кампании за
Може условията в тези институции да не са толкова фрапиращо нечовешки като тези в Могилино, но пораженията върху децата са необратими. Галина Кубратова, клиничен психолог, казва, че ако след третия месец с бебето не се общува, то забавя умственото си развитие, защото мозъкът няма стимули да развива нормално невроните си. Тя дава за пример децата от дом "Надежда" в София, който по думите й е един от добрите в страната с професионалния си персонал. "Но дори тези деца при влизането им в първи клас са с умствена изостаналост. Всички животни те наричат кучета, защото са виждали само кучета. Могат да смятат с кюфтета, но не и с метри плат, защото не са стъпвали в магазин за платове."
Няма спор, че в домовете персоналът е изключително недостатъчен и не смогва. Но дори и да се падаше по едно дете на възпитател, институционализирането би трябвало да е последната мярка при грижата за изоставени деца. "За да се развива пълноценно, детето трябва да участва в живота на общността, а не да е изолирано някъде си в някакъв дом до седмата си година в най-добрия случай", казва Капка Панайотова, директор на "Център за независим живот".
В България има 86 дома за деца, лишени от родителски грижи, по данни на Държавната агенция за закрила на детето. Броят на децата, настанени в тях, е над 9000; 2567 деца от такива институции или с физически и умствени увреждания са вписаните в националните регистри за осиновяване. Тази година до края на октомври в страната са били осиновени 580 деца и 51 в чужбина.
Във вторник на кръгла маса "Международното осиновяване - проблеми и решения" експерти алармираха, че тенденцията в България е към увеличаване броя на децата в институции и удължаване на престоя им там. Затова са виновни безкрайно дългите дела за отнемане на родителски права, след което следват безкрайно дълги процедури за вписване на детето в регистрите за осиновяване и така с години, докато то отрасне по домове и шансовете му за осиновяване се сведат до минимум. И тъй като осиновяването като мярка за закрила не се прилага ефективно, са необходими промени в законодателството. Такива се подготвят в Семейния кодекс, според които децата да бъдат вписвани в регистрите шест месеца след като са настанени в дом и не са потърсени от родителите си.
Но докато това се случи, са необходими незабавни действия за изваждането на децата от тези институции.
Още по темата
Приемната грижа е най-смисленият начин да помогнеш на децата, растящи в институции
12 авг 2011Синът ми – моето здраво, прекрасно, любимо,единствено момченце
Дайте шанс на желаните непотърсени деца
14 дек 2007
Няколко важни извода за годината на културата в Пловдив, които потънаха в спорове, шум и призраците на несбъднати проекти
18 яну 2019, 4627 прочитания

Пловдивската окръжна прокуратура се самосезира заради съмнения в изразходваните средства, изразени в медиите
16 яну 2019, 2812 прочитания
23 фев 2019, 1794 прочитания
23 фев 2019, 1391 прочитания
23 фев 2019, 1187 прочитания
23 фев 2019, 1113 прочитания
23 фев 2019, 978 прочитания
Дайте шанс на желаните непотърсени деца