Студенти без граници

Кандидатстването само в чужди университети казва много за българското образование

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

мм, българска лютеница. За дни доставката ще е пред дома ви", обещава рекламният банер във форум, сравняващ качеството на висшето образование в България и Германия. Това виртуално пространство е населено предимно от български студенти в Германия. Техният брой непрекъснато нараства. Едно изследване на "Галъп", представително за младите българи, показва, че 44% от тях биха искали да завършат висшето си образование в университет в САЩ или ЕС.

Все пак не всички раздробяват мечтата си на малки и практични стъпки, които водят към нейното сбъдване. 16.3% от кандидат-студентите, обаче, го правят, както показва проучване на "Алфа рисърч" сред кандидат-студентите. Сред тях има една малка група, която толкова силно е повярвала в мечтата си, че ще кандидатства само в чужбина - 4.1%.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    Avatar :-|
    Йоан
    • + 1

    Дрън-дрън. Работодателите в България се чудят как да плащат по-малко. Стартови заплати от 2500 евро едва ли скоро ще са реалност в повечето професии.
    Като завършил в чужбина интересна специалност, която явно не е престижна у нас, взимам толкова, колкото щях да взимам и ако си бях останал в Софийския - след първи курс.
    Удоволствието е в изживяването и научето, а ако се върнеш обратно е мрачно.

    Нередност?
  • 2
    Avatar :-|
    Ден

    Нито един от големия кръг мои приятели, включително и аз, не се върнаха в България. Причината не е само финансова- веднъж влязъл в нормална среда не ти се иска да се връщащ някъде, където ще си пионер. Не знам как са нормалните заплати в София, но 4600 начална заплата е доста смело изискване. Съмнявам се, че има много завърнали се на такива заплати.

    Нередност?
  • 3
    Avatar :-|
    vuk

    4600лв на4ална заплата е смешно. И 2000лв ако им дадат в БГ трябва да са доволни. 4-5 бона заплата се дават на човек изкарващ МНОГО пари за работодателя си, а не на младеж с диплома. Още повече масата от заминаващите ще "кацнат" на в Бокони или Харвард, а някъде в Белгия-Холандия-Германия, в някой средно добър колеж/университет и ще работят докато учат.
    Статията показва не колко добре са се ориентирали кандидат-студентите, а колко е смотана образователната система в БГ. "Младите" не са много наясно къде и какво ще учат, или какво и за колко ще работят след това, но искат да се махнат от тук. И правилно, тези които вече го направихме не съжаляваме. Беше трудно докато се ориентираме, но след това почти никой не се върна. Така ще се получи и с настоящите кандидат-студенти. Ще отидат с намерение да учат и да се върнат и...няма да се върнат.

    Нередност?
  • 4
    Avatar :-|
    Черногледец Храбър

    1. Важното е какво научаваш, а не къде го научаваш. Бил Гейтс/Алберт Айнщайн и много други знайни и незнайни герои не са завършили нито родни, нито чужди университети.
    2. Важното е от кого, а не къде го научаваш. Бих предпочел да се уча от Бил Гейтс и да нямам университетско образование, отколкото да завърша при професори със звучни имена (Ганев, Махмурлиев и т.н.).
    3. Важно е и след като научиш нещо да има къде да го практикуваш. Ако завършиш в чужбина и дойдеш тук, дори и да ти дадат 4600 лв. начална заплата, може би ще искат да правиш нещо друго, пък и да си траеш като 'чичо цар' говори.
    4. Ако очакваш начална заплата от 4600, ти вероятно си нов набор ГИД в застраховането/лизинга и т.н. Ако току що си завършил в чужбина и сериозно мислиш да взимаш толкова, може би не е трябвало да учиш в чужбина, а да отидеш на преглед (доста по-бързо и евтино е).

    Нередност?
  • 5
    Avatar :-|
    Os

    Лидмила Живкова направи много са образованието.Жалко че помакът Желев-марионетката на ДС ликвидира цялата образователна система по порачение от КГБ.

    Нередност?
  • 6
    Avatar :-|
    bg realist

    Преди 3 години се върнах в БГ след следването си в Германия и започнах със стартова заплата 5000 лв. Мога само да кажа на някои "отвън", че заплатите в БГ за тези с добра квалификация са доста окуражаващи. Успех на всички!

    Нередност?
  • 7
    Avatar :-|
    dorostol

    подкрепям горния коментар. и аз се върнах с добра диплома от германия и ми дадоха 10000лв заплата, мезонет и самолет. но това беше в началото, сега е много по добре.

    Нередност?
  • 8
    boby1945 avatar :-P
    boby1945

    №№ 6 и 7 не заплатата е важна, щото и 100000 лв/месец да е не можеш изпи 1000 кт ракия само щото можеш да си я платиш! По важно е за повече от младите хора е, има ли поле за дейност! Щото повечето учени млади хора са творци, креативни личности, готови да "обърнат" света за да му покажат кой кой е и защо е!
    Ако учиш в България по-трудно ще те допуснат до "американското" или "френското" полета за дейност, няма да те допуснат и до рисковите "полета" в самата България като големите инвестиции, щото си им чужд някак си, друга култура, друго образование и най-важното друга ценностна система.
    Затова и децата гледат да учат навън, освен че е по-приятно, ти отваря врата и към друг пазар на труда!

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал