

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Нашето поколение няма световна война, нито голяма депресия. Нашата война е духовна. Нашата депресия са животите ни."
"Боен клуб", Чък Палъник
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
203 коментара
На6ето образование е много по-добро от западното. Какво зна4и "В момента българските училища пълнят главите на децата с огромни количества напълно ненужна информация"??? Знаете ли, 4е тук, в Испания, където живея от доста години пове4ето хора нямат никаква представа, благодарение на системата си на обу4ение. Извинявам се за "4" и "6"
Une generacion perdue
Жестока тема, макар и с тъжни факти. Прави смисъл този текст и дано провокира повече мисли. Браво!
Алексей, интересна статия... и интересно поколение, само едно терминологично уточнение -- понятието 'изгубено поколение' се използва за поколение, което към определена дата навлиза в двайсетте си години, в големия живот и открива, че възможностите, които е очаквало да намери, не съществуват -- у нас това е поколението на родено 1966-1976, то е истински изгубеното поколение. А за родените след 1989 предстои да видим какво ще се случи. При цялата сивота на живота в България днес има много повече реални възможности отколкото през 90-те.
интересно, а хората в активна възраст за тези 20 години знаеха ли какво правят?
По-скоро материалът е насочен така, че да провокира размисъл. Едва ли положението е толкова непоносимо драматично. Впрочем, такива неща могат да се кажат и за предишни поколения. Дежа вю.
Вероятно въпросът се повдига заради 20-годишнината от началото на прехода и заради получаването на право на глас. Да, но всъщност първите родени след 101189 трябва да са получили право на глас две години по-рано, т.е. след 101107.
Изгубеното поколение е това на тези в късните 20 и началото на 30-те си години - те бяха недостътъчно пораснали, за да имат шанс да поемат по-отговорна роля в първите години на прехода. Родените например през 1976 г. през 1989 бяха на 13-14 години. Дори не бяха студенти, за да влязат в нечии сметки...например на тях да залагат като на новото активно поколение на промяната, което да заема позиции веднага след завършване...
А тези, които са след тях, още по-малко.
Аз обаче мисля, че родените след 1989 г. са на пръв поглед необлагодетелствани. Да, аме не. Те няма да са прекарали 20 години от живота си в този преход, който въобще не протече по най-добрия начин. така да се каже, те пропуснаха тези изгубени 20 години. Пропиляни...
И не на последно място - никакво соцвлияние няма върху тях. Меркантилни, пазарно ориентирани, готови хищници. Мисля, че те ще се оправят прилично с живота. Макар че ще имат проблеми със социалното общуване. С чувството за отговорност. В този смисъл може и да са изгубено поколение. Погледнато в този смисълкое ли обаче не е?
Точно там е проблема, че до момента в България никой не знае какво прави. Това поколение (89) трябваше да приеме някои правила, ценности и т.н. Оказа се, че такива не съществуват в общността българска. Какво очаквате, младите да сътворят нещо от нищо ли?
На това поколение пълното название е "загубено в задръстванията". Повечето от тези младежи ще останат да живеят в София, където пътят им от къщи до работа ще отнема във всяка посока по 2-3 часа в задръстванията и 1 туба нафта. Всеки ден! Сутрин ще стават в 5, за да се качат в таратайката. Вечер ще се прибират в 21-23 часа. Децата си ще ги виждат и целуват само докато спят. Това в момента е факт в няколко квартала, но скоро ще разкопаят поне 20 ключови кръстовища заради 2-ри метродиаметър и ще ги насипят обратно през 2016 година най-рано. Дотогава алтернативите ще са две: кибичене в колата до изпращяване или алтернативно: по 20 километра пеш дневно.
Я ми обяснете поколението родено 10 или 20 години по-назад не е ли и то изгубено? То принципно всички са изгубени ако се търси драма. Родените 1920 не са ли изгубени - с война в ранната им младост?
И като каква ще е тази работа дето да ходиш 20км на ден до другия край на София? Да продаваш хладилници? Или поправяш коли? А може би да преподаваш или банкираш?
По-добре си работи в квартала ако е нещо по-обикновено. Или си смени квартала, ако е важно.
За по-сложните неща си има интернет.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход