Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ето ви една идея за забавно и поучително упражнение - отидете при някой близък приятел (важно е да е близък, за да не се компрометирате сериозно) и му кажете с нормален тон: "Искаш ли да изпием по една пенлива течност тази вечер?" Гаранция, че в най-добрия случай той няма да ви разбере, в най-лошия ще помисли, че сте луди.
Всъщност вие сте си наред, само използвате думи от езика на вестниците - клишета, които никой нормален човек не би изговорил сериозно на висок глас.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
153 коментара
ash-cool-soon...
супер статия :)
Надявам се, това да е предвестник на една отдавна отлагана дискусия - за езиковата реформа. Всяка модерна държава прави такав реформа през 30-тина години, а в българския не знам от кога не е имало. За разлика от времето преди 1944 г, Институтът по български език към БАН изцяло се е маргинализирал и не взема становище по този въпрос. Изброявам малка част от висящите въпроси, които чакат окончателно разрешение:
1. Употреба на пълен и непълен член - масов хаос! Дори журналистите не могат да го научат. Особено в случаите подлог в страдателен залог грешката е почти 80% от случаите. Предложение: след като на никого (вкл. главни редактори, коректори и т.н.) това не им прави впечатление, значи пълният член е мъртъв и трябва да се отстрани от граматиката, както стана с дългите форми участвУВАм вместо участвам.
2. Масовото използване на Е вместо Я. Особено в София, където вече живее 1/4 от България, положението сред учениците е безнадежно. В-Е-рно ли е това? Тая нЕма да стане! Не го видЕх и т.н. Предложение: случаите на старото двойно Е отпреди 1947 г. се изписват и в двете форми - или с Я, или с Е, като и двете са верни
3. Винителният падеж за местоименията - същата исторя като с пълния член и като с вече изчезналия дателен падеж. На КОЙ да разчита народА, от КОЙ взеха парите, пред КОЙ да се докажат... Безнадежно положение. Войната е загубена от поне 15 години!
Сигурно има и други, но тези бият най-много на очи.
Забравихте да споменете толкова противните и масово употребявани, включително от вас клишета чуждици. Но явно няма добър мониторинг, или нямате инсайдър, а може би прекалявате с гейминга.
Добра статия, но ... обстойният коментар пропуска да разнищи ролята на журналистите. Заблудени от обществените конвенции и политическата коректност, те си мислят че имат "университетско" образование и "добра" работа (подобно на много актьори, художници, музиканти, историци, философи и икономисти/бизнес администратори). Истината често е съвсем друга и лесно се познава по резултата от работата им.
Да ме прощава Уил Шейкс, но: "Да правиш нещата или да пишеш за тях, това е въпросът!"
Без клишета няма книжлета (от тия отпечатаните от БНБ например :) ) !
Наистина супер забавна статия - натиснах и аз оранжевото копче над заглавието за рейтинга й!
много добра статия
Добра и адекватна статия! Поздравления!
Най-добрата критика към една медия е колко се купува, чете и цитира. Сега все по-малко се чете, още по-малко се купува, а да се цитира какво остана. Темата е необятна и болезнена, но това е едно добро начало изказано публично.
А защо,например,тъй зовящите се *български журналисти* много успешно набиват в речника на българина изразите *хубав ден*,*хубава вечер*?И кой от техните професори ги е учил на това?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.