

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Това е поредицата, с която "Капитал" отбелязва 20-ия рожден ден на демокрацията в България. Решихме да започнем със сбит преразказ на основни събития от прехода, защото, дори да твърдим обратното, повечето от нас нямат хладна памет за фактите. Бързото превъртане на историята позволява да видим по-отчетливо причините, следствията, пороците, проблемите и техните автори.
В този и следващия брой продължава т.нар. речник - ключови моменти от последните двайсет години, разказани през популярни фрази. Когато му дойде времето, ще се появят и хората. Иначе казано, ще погледнем историята през личните истории на един документалист, един емигрант, един представител на бизнеса и един куп деца от Северозападна България.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
39 коментара
"Цялата 1990 точиха, а в края на годината доброволно сдадоха властта, за да не понесат отговорност за нещата, които се случиха", казва историческа фигура от онова време."
Малко като това което се случва в момента ...
Чудесен урок по история. Не е лошо да влезе в учебниците.
,,Цените скочиха до 30 пъти. След 40 дни слязоха до 3-4 пъти по-високо. Държавните складове и предприятия бяха пълни със стока, но не излизаха на пазара, защото пазарът не можеше да им покрие стойността. Но постепенно животът стана нормален” Великолепно САМОПРИЗНАНИЕ за това как беше ограбен народа с театралната постановка-освобождаване на цените и как те със скок се увеличават ДЕСЕТКИ пъти. Практически това и последващите ограбвания направи възможна криминалната приватизация и лиши народа от участие в преструктурирането на икономиката.
Д.Попов е по откровен , той дори посочва колко десетки милиарди са ограбени с този финт от народа , на който изобретател е др.Иван Костов , по това време финансов министър .
Е , има и неточност.След това живота не става нормален , а меко казано става много ненормален.
Появява се рекета ,процъфтява контрабандата , започва източването на предприятията на входа и изхода , финансовата пирамиди никнат като гъби ,следва ограбването и рухването на ЧАСТНИТЕ БАНКИ , криминалната приватизация , ченомутрието.
Народа на България се стопява с 1 700 000 души , други 1 300 000 се спасяват в чужбина . България става страната с най висока смъртност конкурираща смъртта на африканските страни .Здравеопазването и образованието стават скотобойни и обори.Изпреварва ни но икономически показатели дори и Албания.Структурата на обществото става олигархична, от тънещо в лой и сланина малцинство и трудно оцеляващо мнозинство. ОБЩЕСТВО
"Прекрасен ден за българската демокрация" защото след това настъпва прекрасният период на победилата криминална демокрация.
Честито?
..."Цялата 1990 точиха, а в края на годината доброволно сдадоха властта, за да не понесат отговорност за нещата, които се случиха".
Най-големият номер на дявола е да убеди всички
..."Цялата 1990 точиха, а в края на годината доброволно сдадоха властта, за да не понесат отговорност за нещата, които се случиха".
Най-големият номер на дявола е да убеди всички
http://bg.wikipedia.org/wiki/Ноемврийск _вътрешнопартиен_преврат#Р авносметка
Проблемът на нацията ни беше, че е дълбоко разединена - говоря за обикновените хора. Баща ми например не беше облагодетелстван от партийната си принадлежност, смени няколко работи в годините на прехода, но гордо се изказваше като комуняга и че "властта е наша".
Ето, подобни житейски позиции обрекоха страната на мъчителен, бих казал - убийствен, безкраен преход... Но не би могло да бъде и другояче, след като страната е била владяна от комунистите. :(
След 50 години някои от нас ще видят... Но сегашните по-стари поколения трябва да измрат. И да се ликвидира престъпността дотогава, инак не я виждам България :( А много по-рано - след някакви си 10-на години, да видим какво ще сторят братята цигани. Имам лоши предчувствия...
Управляващите нямат право да празнуват 10 ноември - обрекоха на нищета един народ.
Хората едва ли ще имат желание да празнуват "прекрасния ден" на българската демокрация.
Г-жа Рудникова,
инициативата на Капитал за ретроспекция е похвална. Вашата статия, въпреки че е писана с желание, пресъздава известен патос, който беше присъщ за ранните 90 години, но който след всичко което знаем днес е най-малкото не подходящ.
Много от героите на онова време, бяха политически наивници. Други пък (като цитирания Филип Димитров) извлякоха икономическа изгода от събитията (напр. за Филип Димитров, още като министър-председател се знаеше, че е станал собственик на хотел Рила в Боровец). (Което също би било интересна тема, какво правят героите от онова време, напр. за един известен отец се говореше, че станал ханджия в Канада, на друг пък децата му не живеят Б-я, т.е. отписал я е. Т.е. кой от тях наистина се е борил за промяна и кой от тях само за собствена изгода ?)
Сигурно има и трети, които извлякоха икономическа и политическа изгода (такива за съжаление не познавам). Във всеки случай и до ден днешен липсва анализ, кой противник имаше изгода от почти унищожаването на един народ, какви фактори в действителност доведоха до краха и НАЙ-ВАЖНОТО, какъв е ИЗХОДЪТ на това парче земя с хубави, но завлечени по-грешния път хора.
Поздрави,
П.с. До #6, интересна равносметка. Сигурно има и още факти.
ммм да време дазделно! очочорени пишман десиденти и комплексирани от комунягите пишаман интелектуалци забъркаха кашата - черено-синя мъгла! В нея се каляваше мафията! А къде беше тогиз бате Бойко?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.