Dobre doshli
или как проектът "Отворени градове" си поставя за цел да направи София по-гостоприемно място
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"


Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
Интересни размисли на тема криейтив клас в София... Само ще добавя още няколко гледни точки:
- С лесното приемане и стремежа за привличане на висококвалифицираните мигранти ще се появят и много нискоквалифицирани такива. Особено сега във време на революции в арабския свят и световни политически катаклизми. Също когато България влиза в Шенген. Това не би трябвало да е проблем стига преброяването на населението и следенето му да не става на всеки 10 години, а перманентно чрез задължителна адресна регистрация за всички жители на града. По този начин и градската икономика ще бъде по-добре ориентирана в безработицата и заетостта си.
- "експат център" - такъв център би трябвало да има на територията на всеки район в София (и друг градове при желание). В него освен информация, трябва да има достъп и до обучение. Езици (български примерно), компютърна грамотност. Трябва да е ясно, че тези центрове няма да служат само на висококвалифицираните, а и на бедни бежанци, малцинства и др, които ще бъдат в много по-голям брой. Трябва достъп до бюра по труда и служебна правна помощ.
- време е места като затвора в Бусманци да бъдат закрити и да бъде дадено решение за пребиваващите в него да се интегрират. Много от тях са висококвалифицирани, но не само са без документи, но са попаднали в правни капани. Преди действия като това да станат градска политика, а не извинение за пред ЕС, не знам за какви отворени градове говорим.
А в градския транспорт в една европейска столица видях невероятно новаторска идея - табела с маршрута на конкретната линия. Не знам как им е хрумнало карта да показва откъде минава линията, вместо всеки случаен пътник да пита шофьора "а до едикъде си ходите ли" и "къде да сляза за едикояси спирка", ама много ми хареса. Не че съм правил сметки ама подозирам, че ще е и по-евтино картата да е и на английски, вместо всички шофьори да знаят поне толкова английски, че да разберат чужденците като ги питат 64 ходи ли до Националния исторически музей, примерно.
Обаче такова радикално нововъведение би изисквало Йордечка Фъндъкова да използва космически технологии като печатането върху лепенки, вместо само да обяснява как щяла да направи града много як.
То това си го имаше!...
:-)
Много ми хареса тази статия. :-) Интересно е как чужденците ни виждат нас и това би спомогнало самите ние да станем по-добри ;-)
То-do-list: да ходя по-често в irish pubs :-))))
Ето нещо по темата. Мисля, че частта с информацията и споделянето на ресурси ще е приложима в София:
http://www.youtube.com/watch?v=IHBGLHgIWJM
По-отворен град от това няма накъде. Хората в София са толкова отворени, че не се съобразяват с нищо. Ни с тротоар, ни с пешеходна пътека, ни със зелени площи. Ако някои от тях ги позатворят малко, ще е от полза.
'' Мобилните комуникации и транспортът също са евтини и добри", изброява и предимствата на живота в София Карлос Лейтао.''
Това шега ли е?
Много хубава статия... гласувам с две ръце за предприемането на такива мерки възможно най-скоро. Съгласен съм обаче, че за целта ще е нужна промяна в манталитета на гражданите точно толкова, колкото и административна промяна. А пътвото се случва доста трудно (особено с нас - българите).
П.С. не знам дали съм само аз, ама нищо не ѝ разбирам на тази инфо графика... можете ли да ги правите малко по-грозни, но малко по-разбираеми... или поне с по-добра легенда?
10х :)
Хубавите идеи (макар и чужди) все се въртят около нас, но май сме зле с реализацията и изпълнението. Размятат се едни пороекти и големи думи. Горката София - какъв ли не модел искаха да правят от този град и все не им се получава. Не стана ли ясно, че инфраструктурата трябва да се направи по подразбиране, така както и' отива на една нормална столица. Не е нужно да се мотивираме за такава задача по заобиколни пътища.
За описаната по-горе идея има нужда от модерни и креативни идеи от МЛАДИ и инакомислещи хора, които се кефят да живеят тук и каквито изобщо не може да се каже, че липсват в София. Дано госпожа Фандъкова да се сети и за тях.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.