Мащеха България
Неправителствена организация се опитва да помогне на бежанци да се завърнат в родината, след като страната ни ги е отритнала


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Окончателно съм решил да се върна." Халед* e вперил поглед в земята, но е кристално ясно, че е категоричен. Неговите тъжни черни очи блуждаят из стаята, а ръцете му трескаво мачкат международен паспорт. Халед е представител на етническата група фейли, известна още като "народът без държава". Причината е, че и Ирак, и Иран отказват да ги признаят за свои граждани. Халед прекарва детството и младежките си години, кръстосвайки пътищата между двете държави. През 80-те години режимът на Саддам Хюсеин прогонва хиляди семейства като неговото от Ирак и конфискува земите и имотите им. В края на октомври миналата година 25-годишният Халед решава да избяга в България с надеждата тук да намери убежище.
Няколко месеца по-късно той е един от първите кандидати на програмата за доброволно завръщане на чужденци в страните, откъдето произхождат. Инициативата е на неправителствената организация "Каритас София". Финансиран от Европейския фонд за връщане, проектът има за цел да даде възможност на граждани на трети държави да се завърнат в родината си чрез справедлива процедура и да им помогне да изградят нов живот. Нещо повече - за тези, които пребивават в България без правно основание, доброволното завръщане е начин да се приберат у дома, без да подлежат на административни мерки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
Жалко за напразните им надежди на тези бежанци. Тя българската ни администрация не може да се оправя със собствените си проблемни групи, камо ли с хора от чужди страни. Този проблем също носи негативи за държавата и народа ни, така както обслужването в туристическия сектор, например. Обучение и нова култура ни трябва, но това ще става ще става много бавно - с темповете на смяна на едно поколение с друго.
"Статут на бежанец се предоставя на чужденец, който основателно се страхува от преследване поради своята раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или поради политическо мнение и/или убеждение."
Как тогава хора от Ирак, например, могат да получат такъв статут, след като в Ирак вече има някакъв тип адекватно правителство, което със сигурност не преследва хора, заради раса, религия и т.н.?
"Според него трябва да се измисли механизъм, по който чужденците, получили окончателен отказ за статут, но не искат да напуснат страната, а и няма как да бъдат депортирани по различни причини, да имат възможност да пребивават легално, да работят и да плащат данъци."
Ето това е истината. Почти всички кандидатстващи за статут на бежанци са в реалност икономически имигранти. Нека да започне дискусия в обществото ни, дали сме готови да приемем такива, и тогава, ако има интерес, да се подготви програма тип "Зелена карта" или нещо от сорта.
Нехуманното отношение към чужденци точно от българи е недопустимо. Нали само допреди 10 години ние самите пълнихме имигрантските лагери в Германия, Швеция и Белгия. Колко хора се изкарваха "преследвани" по политически и етнически причини.....Накрая като се видя, че номерът не минава, почнаха да изтъкват като причина за емиграцията принадлежността към дискриминирани сексуални малцинства (сиреч педераси). Няма край падението, което изживяха българите по време на масовата емиграция. Лошото отношение към имигрантите може да се оприличи само с поговорката "Кога стана калайджия, кога ти почерня задника?". Едно е да нямаш пари и да не можеш да им помогнеш, друго е да ги подложиш на унижения и размотаване...
Oblivion, срам ме е от теб. Не мисля, че имаш право да живееш в модерна държава. Бих взел всеки бежанец, ако примат теб в замяна -- и бих бил горд българин.
Заври се в ... oblivion!
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#6] от "danielcho":
Защо нямам право да живея в модерна държава? Защото не съм ляв хуманист ли?
Защо трябва да помагам финансово на тези хора? Защо трябва да ми пука за тях? Има ли логична причина изобщо?
Според него трябва да се измисли механизъм, по който чужденците, получили окончателен отказ за статут, но не искат да напуснат страната, а и няма как да бъдат депортирани по различни причини, да имат възможност да пребивават легално, да работят и да плащат данъци.
---- значи ако следваме съвета на този гений на административната мисъл - няма смисъл да се дава отказ на никого - направо да им дават по един апартамент и кола още от границата! Ей капацитети!
Иначе не е лошо като идея - да им дадат пустееща земя под наем и някоя изоставена селска къща и да обработват и да се изхранват - много от тях ще живеят по добре - а може и с циганите да се справят - в Ирак не обичат крадците - ръката се реже до китката
Много от тези хора са образовани и готови да учат и работят, но само ако им се даде възможност, разбира се. За националистите и расистите, чието мнение с смята за 'патриотично', това е немислимо. Те не желаят да виждат по-далеч от носа си, както и факта, примерно че след 20-30 години на застаряващите нации в демографски срив няма да има достатъчно работоспособни хора да им поддържат социалните и здравни системи. Много от по-стратегически мислещите застаряващи държави отдавна решиха, че много по-хуманна позиция е да приемат и интегрират чужденците, да им дадат възможност да учат и работят.
Да не говорим изобщо за хуманния момент да приемеш някого, който няма граждански статут в никоя държава по света и е смятан за чужд, където и да отиде. Тези ценности явно са непознати, въпреки, че милосърдието се смята за основна християнска ценност (а тези ценности би трябвало да са добре познати на 'патриотите').
Само за да онагледим картинката споменавам малко цифри:
Според ООН през 2009 е имало 43.3 милона насилствено преместени от местожителството си хора по света и това е най-големия брой от средата на 1990 досега. 15.2 милиона от тях са бежанци. А хората без никакъв граждански статут са били между 6.6 и 12 милиона през 2009.
(източник: http://www.unhcr.org/4c11f0be9.html)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.